Które środowisko lżejsze?

(kop524) #1

Witam na dniach będę instalował system na netbook-u dla kolegi i nie jestem pewien co lżejsze Razor-QT czy XFCE? Netbook ma intel ATom i 1GB ram-u + 160gb hdd.

Wstępnie planuję mu dać porteusa na niego.

Pozdrawiam :slight_smile:

EDIT: zmiana z powodu pomyłki

(synaptyk) #2
  1. Może być problem z instalacją linuxa na atomie
  2. Ja bym wybrał LXDE(Lubuntu), sprawdziłem i działa na komputerze 1 rdzeń i chyba 1GB ramu. Jednak jeżeli chcesz to zostanie udostępniona zwykła(nie LTS) wersja Lubuntu Next z pulpitem LXQT będący połączeniem tych dwóch projektów

(kop524) #3

Sorki źle przeczytałem na stronce to XFCE nie LXDE.

Natomiast dzięki za podpowiedź z LU Next :slight_smile:

PS. wersja 18.04 ubu kiedy miała wyjść? Bo jak coś to poczekam bo i tak dopiero na majówkę mam mu to zrobić więc to nie problem.

(gom1) #4

Mam Antixa (Debian bez systemd) na Atomie (330) i system śmiga bez zastrzeżeń. Jedyny problem może być z Atomami 32-bitowymi, Ubuntu wspiera obecnie tylko 64-bity.

@kop524
Świeżo zainstalowany Debian z LXDE zajmuje ok. 200 MB. Xfce będzie cięższe, u mnie zajmuje ponad 300 MB. Najlżejszy będzie Openbox, przy minimalnej instalacji potrafi zająć ok. 90 MB RAMu. Jeśli nie da rady dołożyć większej ilości pamięci, to poszedłbym w Openboksa.

(synaptyk) #5

Tylko Ubuntu porzuciło 32 bitowe obrazy, wszystkie distra pochodne(Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu) mają 32 bitowe iso

(synaptyk) #6

Powinno wyjść 26 kwietnia.
Ogólnie LXDE, XFCE i LXQT wyglądają podobnie i zajmują podobną ilość RAM
Nie używałbym openbox ponieważ nie przypomina w ogóle windowsa
Tutaj test RAM po starcie systmu i po odpaleniu menedżera plików

(kop524) #7

czyli coś na OB lub LXDE/LXQT \powinno być ok. Pomyślałem właśnie o Fedorze ale jeszcze do zastanowienia się.

(gom1) #8

Xfce będzie jednak zdecydowanie najcięższe. A przy jednym gigabajcie, każdy wolny (mega)bajt jest na wagę złota.

Zły tok rozumowania. To Windows nie przypomina Openbox :wink:

A poza tym bez brawury, kwestia zmiany przyzwyczajeń. Tydzień i z głowy.

(synaptyk) #9

Nie mówię że nie da się przyzwyczaić ale on to robi dla kolegi a wątpię czy on chce sobie robić problemy ucząc je rozwiązywać czy po prostu chce jak zwykły człowiek go używać

(kop524) #10

kolega zagląda na kompa raz na miesiąc(dosłownie!!!) więc dobrz by zostać przy czymś w miarę podobnym do XP/7(na nich siedział teraz na 7 na aktualnym sprzęcie, który zmienił na tego netbook’a) więc OB raczej odpada LXDE lub LXQt jescze zostaje a z tych dwóch pewnie LXDE bedzi lepsze zgodnie z wykresem wyżej :slight_smile:

(synaptyk) #11

LXDE już prawie nie jest rozwijany ale ciągle będą robione poprawki ważniejszych błędów ale to całkowicie nie przeszkadza w zupełnie normalnym użytkowaniu(Używałem nieco poniżej roku i prawie żadnych problemów)
LXQT ciągle jest rozwijany ale posiada trochę błędów, dlatego skłaniałbym się do LXDE i Lubuntu

Gdzie Mate na tym wykresie??

(gom1) #13

Wgraj mu zatem Q4OS z Trinity :joy:

(kop524) #14

Choć na ogół to Trinity to ciekawe coś to mówiłem roaczej o podobnym układzie okien/menu itp. względem xp/7. Natomiast zaczynam myśleć nad q4os na tego netbooka XD

(saturno) #15

Zainstalowałem na VMware Player i powiem tak to system dla masochistów!

Pomieszanie starych i nowych programów.
Trafiają się programy nie spolszczone.
Brakuje niektórych podstawowych funkcjonalności z KDE 3
Brakuje skrótów do zainstalowanych programów.

(pocolog) #16

Czemu się dziwić, to jakiś egzotyk robiony przez grupkę zapaleńców dla kolegów i rodziny :wink:
Wnioski wyciągam po rozmiarach forum - już na forum gentoo (to dopiero dystrybucja dla nielicznych) jest większy ruch niż u nich :smiley:
Nie pochwalam polecania takich systemów osobom niezapoznanym z Linuksami, bo można tylko komuś krzywdę zrobić, uraz na całe życie wywołać :smiley:

(saturno) #17

Dokładnie tak samo myślę.
Niestety niektórzy polecają jakiś system tylko na podstawie wyglądu a nie sprawdzają jego funkcjonalności czy stabilności.

Dodam tylko że Q4OS z Trinity zaraz po zalogowaniu zabiera 450 MB RAM więc choćby z tego względu polecanie go na sprzęt z 1 GB RAM powinno być karane ;-}

(kop524) #18

W zasadzie końec końców wybrałem najnowszy Debian 9.4 z LXDE właśnie testuję go na Baxes (VM: 1Core + 500mb ram) to zobaczę jak się to sprawuje na takim czymś. Jeśli bedzie się dało na tym pracować to biorę wrzucam to na netbook’i (emchines + 2x Asus EEE PC) i myślę, że będzie dobrze :slight_smile:

(synaptyk) #19

Ja ciągle będę powtarzał jak mantrę że proste i wystarczająco lekkie jest lubuntu, nie instaluje się mniej znanych dystrybucji osobom które nie miały z nim styczności.

(kop524) #20

Dobra tylko, że chcę coś w wydaniu LTS aby na ogół było jakies długie wsparcie na to a nie, że za kilka miesięcy mi będą narzekać żebym znowy to aktualizował. A lubuntu na dziś ma tylko dostępne 17.10 które LTS’em nie jest :frowning: chyba, że wiesz kiedy wyjdzie 18.10 to na 2 z tych lapków wrzucę LUbuntu ale jeden z nich na jutro chce lapka i nie jestem pewien czy się opłaca jeszcze 17.04.