Którego GTX'a wybrać 1060 vs 1080 i jakiej firmy

Przymierzam się powoli do zakupu GPU do nowego kompa, tylko nie wiem którego GTXa wybrać, tak by to nie było niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Tym bardziej, że pomimo iż komputer nowy to na starym CPU.
Jeśli chodzi o producentów to trochę patrzyłem w stronę EVGA bo dobre opinie pojawiają się w sieci na temat ich serwisu. Drugi typ to Zotac bo ma fajnie taktowania zegarów wyższe niż u konkurencji i w testach ich karty dają sobie radę lepiej niż konkurencja. Trzeci typ to ASUS i karty Strix, tutaj jedyny argument to taki, że mają podświetlanie Aura i fajnie by się to zgrało z płytą główną Strix, ale to marny argument przy kierowaniu się wyborem :stuck_out_tongue: .

Konfiguracja kompa to:
Intel Core i7-6700K + be quiet! Dark Rock 3
HyperX Fury DDR4, 4x8GB, 2133MHz, CL14
Asus STRIX Z270F GAMING
SeaSonic PRIME 650W
Fractal Design Define R5 Titanium

Jeśli chodzi o długość karty to:

Graphics cards up to 310 mm in length with the top HDD cage installed; with the top cage removed, graphics cards up to 440 mm in length may be installed

Górnej klatki nie mam zamontowanej i raczej jej nie będzie, jednak wolałbym kartę mniejszą niż 310mm tak by jeszcze było miejsce na kable zasilające. Dwa powody za taką decyzją 1) lepsza cyrkulacja powietrza; 2) nie jestem pewny czy górna klatka jednak nie wróci - obecnie ją wymontowałem bo nie jest mi potrzebna.

Wydaje mi się, że do mojej konfiguracji powinienem celować bardziej w 1070, jednak jest on niewiele tańszy niż 1080 więc znalazł się tutaj tylko dlatego, żeby nie było takiego przeskoku z 1060 na 1080.

Jeśli chodzi o monitor to obecnie jest to FHD, lecz będę chciał wymienić go na UHD, może nawet dwa, ale to do pracy, ewentualnie do pogrania w jakieś gry gdzie nie ma potrzeby utrzymania wysokich FPS. Natomiast do gier zastanawiam się nad jakimś FHD 240Hz.
Jeszcze nie wiem jak to wyjdzie, ale jeśli byłby tylko UHD to i tak pewnie grałbym w FHD bo obraz dobrze się zeskaluje.

Budżet:
Chciałbym zmieścić się w 2k, lecz nie oszukujmy się w tej cenie jedynie 1060, a to wydaje mi się troszkę mało. 1070/Ti mają cenę jak 1080, a tutaj trzeba mieć jakieś 2,5k.
Mając 1060 vs 1080 to chyba jednak warto dołożyć do 1080?
Jeśli więc miałby być 1080 to najlepiej by nie przekroczył ceny 2,5k. Powyżej tej kwoty będę pewnie rozważał też 1080Ti.
Zależy mi na jak najlepszym stosunku ceny do uzyskanej wydajności. Nie chcę wydawać za dużo, ale nie będę też skąpił.

Najlepszym wyborem będzie gtx 1060 6gb. Dlatego że ma dużą ilość pamięci i kosztuje niespełna 1200-1400 PLN (zależy od producenta) a jest nawet o połowę wydajniejszy od gtx 1050. poco płacić 600 PLN więcej za jakiegoś gtx 1070 dla 20 fps. Strata pieniędzy.

1 polubienie

*20 fps więcej

I nie ma Gtx-a 1060 w wersji Titanium. Taka ciekawostka

Tak wiem, literówka, dzięki ;). 1070 raczej pod uwagę nie biorę, raczej 1080 bo to jest ta sama cena praktycznie. Wziąłbym chętnie 1060, gdybym był przekonany, że nie będzie za słaby.

A do jakich gier ?

Głównie CS:GO, ale komputer nie tylko do gier lecz i do grafiki (soft Adobe). Będą, albo 2 monitor uhd, albo uhd + fhd 240Hz. Przy czym grać zamierzam i tak w FHD.

Do grafiki 3d czy restrowej ?

Głównie raster, ale z opcji 3d w ps korzystam. Bardziej zastanawiam się nad AE z którym wkrótce zamierzam też pracować.

Bo w grafice 3d główną rolę gra taktowanie pojedynczego rdzenia procesora. A w rastrowej CPU i GPU
to chyba wystarczy.

zawsze można kupić używaną 1070 w dobrym stanie

Po koparce … nie będę ryzykował, a w cenie 1070 mam 1080. Już myślałem czy nie kupić używanego GTXa poprzedniej generacji 9X0 nawet z koparki, ale nie sądziłem, że tak szybko uda mi się ogarnąć kasę na GPU. Myślałem, że to będą jakieś 3/4 miesiące od zakupu, a nie 1.

https://medianet24.net/index.php?id_product=2490&controller=product
na przecenie

Jesli cie stac bierz odpowiednio :stuck_out_tongue_winking_eye: :
https://goo.gl/CPyscY albo
https://goo.gl/2JBKeU
Pozdro i Wesołych

Dokładnie nad nimi się zastanawiam, ale bez dopisku Ti :stuck_out_tongue: . Na te mnie jeszcze nie stać :smiley: . Lecz z tych dwóch:



bardziej Zotac mi się widzi.

Ponieważ 1070 jest w cenie 1080 to w ogóle go pomijam, zastanawiam się obecnie który model powinienem wybrać jeśli chcę grać w FHD 140/240Hz i pracować w 2xUHD. Wydaje mi się, że 1060 może być za słaby, 1070 powinien dać radę, ale że jest w cenie 1080 no to nie ma co się zastanawiać.
Pytanie tylko czy CPU nie jest za słabe do 1080.

Wstępnie z 1080 wybrałem te modele:

  • Zotac GeForce GTX 1080 AMP! Extreme Edition - chciałem mieć możliwość ewentualnego założenia górnej klatki w obudowie, ale co zrobić, nie można mieć wszystkiego
  • Palit GeForce GTX 1080 GameRock Premium Edition - niestety w obecnej chwili niedostępny, jeszcze dwa dni temu znalazłem go w cenie 2,5k, plus jest taki że jest krótszy od Zotac, a przy tym ma niewiele niższe taktowania niż Zotac
  • Asus GeForce GTX1080 Advanced - raczej najsłabszy model z podanych, do tego najdroższy, jest tutaj tylko ze względu na podświetlenie Aura bo to jest bajer który chciałbym mieć, ale raczej nie za te pieniądze; chyba byłbym wstanie dopłacić tą 100 dla światełek gdyby nie odstawał tak z parametrami od pozostałych kart

Nie będę ukrywał, trochę się napaliłem na 1080, tylko nie jestem pewny czy aż tak mocna karta jest mi potrzebna i czy ją wykorzystam. Wydać pieniądze to nie jest problem, wolałbym jednak zrobić to z głową dlatego liczę na pomoc.

Do rozdzielczości wyższej niż FullHD minimum to 1070 i nie ma o czym mówić. Komfort daje dopiero 1080 i jak masz wystarczające fundusze to 1080 wydaje się być najrozsądniejszym wyborem. Nie wiem co masz za target, ale zawsze najlepsze karty robił MSI w wersji Gaming X. W dodatku jeszcze się potrafią ładnie kręcić.

1 polubienie

W chwili obecnej wybrałem takie ciekawsze modele (http://www.morele.net/inventory/info/8dd7b8df/) między innymi MSI. Nie jestem fanem jakiejś konkretnej marki, wręcz przeciwnie mam niewielkie pojęcie o jakościach GPU produkowanych przez poszczególne firmy, bazuję raczej na informacjach i opiniach znalezionych w sieci.
Oczywiście nie zamierzam grać w UHD, ale mimo wszystko wydaje mi się, że 1060 zdechnie przy tej rozdzielczości a co dopiero przy ewentualnie 2 monitorach.

Pisałeś coś o 140 Hz. Do tego tylko 1070 lub 1080. 1060 to średniak, który radzi sobie w FHD@60 FPS. CPU jak najbardziej da radę i tu nie masz się co przejmować. Mocny i7 wystarczy. Jakimi parametrami odstaje? Mówisz o tych kilku MHz, które możesz sobie spokojnie dokręcić? Raczej żadna z wymienionych kart nie cierpi na jakieś braki, a jeżeli chcesz ASUSA do AURA to co Cię powstrzymuje? Różnica ile? 20 Mhz? Asusy zawsze były droższe, no ale jak te karty wyglądają. To potwory z dobrymi możliwościami OC. Za bajery też się dopłaca.

1 polubienie

No i wszystko jasne musi by 1080 ;), tym bardziej że 140Hz to wybiorę jak nadal majątek będą kosztowały monitory 240Hz.
Różnica to niecałe 80Hz na rdzeniu i prawie 800 na taktowaniu pamięci. W OC raczej nie będę się bawił więc zostanie referencyjne taktowanie. Oczywiście mam świadomość, że za bajery się płaci, wspomniałem o tym że bez problemu dołożyłbym do asusa te 100zł gdyby miał parametry Zotac. Jeszcze chcę tutaj zwrócić uwagę, że ASUS który jest w moim budżecie czyli do ~2,5k to nie jest Strix OC którego wszędzie polecają, lecz jego słabsza wersja - Advanced i Strix jest jedynie w kodzie producenta, a nie nazwie konsumenckiej. Dodatkowy minus ASUSA to jednak 2xDP, a nie 3 jak w pozostałych.

Znalazłem też wątek w którym po raz kolejny w ASUS vs EVGA odradzają ASUSA i polecają EVGA ze względu na lepsze chłodzenie i lepszy serwis.