Który edytor tekstu wybrać?

WPS Writer, Libre Office Writer czy FreeOffice? Co lepsiejsze, lżejsze, szybsze do użytku domowego bez fajerwerków?

  • WPS
  • Libre
  • FreeOffice

0 głosujących

WPS chce być klonem MSO, więc jeśli jesteś przyzwyczajona do interfejsu od MS, lub zależy ci na większej kompatybilności, to wybierz WPS, w innym wypadku polecam jednak LibreOffice ze względu na otwartość kodu.
FreeOffice nie znam, więc się nie wypowiadam.

1 polubienie

Zawsze możesz korzystać z darmowego Worda Online

1 polubienie

Lub dokumentów Google :wink:

1 polubienie

@anon741072 W sumie to nie jestem do niczego przyzwyczajona, bo używałam edytora tekstu raz na ruski rok. Czasami był to Open Office, a czasami MS Office Starter :stuck_out_tongue:

To może notepad++ z wtyczkami działa też przyzwoicie :smiley:

@Quassar Ale to chyba dla programistów, a nie do edycji dokumentów typu CV?

1 polubienie

W takim razie wystarczy Ci pewnie nawet mały (na Linuksie zajmuje 90 MB) AbiWord, bo i tak nie będziesz korzystać z zaawansowanych funkcji rozbudowanych procesorów tekstu.

1 polubienie

@anon741072 nie wiem co to są procesory tekstu, ale czasami potrzebuję jakąś tabelkę albo grafikę wstawić, ustawić marginesy, wyrównać tekst, dodać punktatory itp. Np. właśnie żeby jakieś ładne CV stworzyć czy coś w tym stylu

Prosty na podstawowe edycje tekstowe “AbiWord”

1 polubienie

AbiWord ma to wszystko, ale dla pewności bierz LibreOffice i na pewno funkcji Ci nie zabraknie.

2 polubienia

A, jeszcze zapomniałam, że musi mieć eksport do PDF

1 polubienie

No wiadomo, eksport do PDF to dzisiaj podstawa, nawet Windows 10 ma taką drukarkę systemową domyślnie zainstalowaną :wink:

Jak dla mnie to nie warto podchodzić do AbiWorda, raz zepsuł / popsuł mi plik po zapisie w jego formacie albo efekt kompatybilności z “*.rtf” XP - całe formatowanie tekstu poszło w diabły.

1 polubienie

Zna ktoś sposób, by WordPad sprawdzał pisownie. Znalazłem Spelr, ale to cudo działa w tle. Szukam sposobu jak najmniej inwazyjnego.
Od edytora tekstu w sumie nie wymagam więcej niż oferuje WordPad (plus sprawdzanie ortografii oczywiście).

Musi być zintegrowany z WordPadem? Bo jak nie to przeklej tekst do https://www.languagetool.org/pl/, a po sprawdzeniu dopiero formatuj w edytorze.

Znam ten sposób i szczerze pisząc średnio to funkcjonalne. To już wolę przeglądarkową wersję MS Word. Chodzi mi właśnie o wersję offline samego edytora tekstu (najlepszy dla mnie byłby właśnie “tuning” WordPada), a nie chcę instalować pakietów w stylu Libre - zwyczajnie nie wykorzystam 10% z ich potencjału.
Dokumenty tworzę proste i rzadko, ale tworzę (jeśli nie istnieje możliwość wprowadzenia do WordPada słownika pozostanę przy wer. online MS Word)

Ja się już poprawiam. Doczytałem, że AbiWord już nie publikuje instalatorów dla Windowsa, więc tematu nie było :wink:

@format_c Jest jeszcze jakiś http://tinyspell.numerit.com/, który też siedzi w zasobniku systemowym i działa w każdym polu tekstowym. Niby kompatybilny z W10, ale coś słabo rozwijany, bo ostatnia wersja z 2017 roku :wink: Ogólnie ciężka sprawa z tym WordPadem.

1 polubienie

dam sobie spokój w takim razie. Dzięki tak czy siak za odzew.

1 polubienie