Który główny?

Na płycie głównej mam dwa kontrolery IDE obok siebie. Ten po prawej stronie (na skraju płyty), ma kolor czerwony, a ten po lewej stronie, ma kolor niebieski. Który jest podstawowy (primary) a który dodatkowy (secondary)? Dziękuję !!

trzy rozwiązania:

  1. zobacz w instrukcji

  2. zobacz na samej płycie

  3. podaj model płyty głównej

P.S. chodzi ci o gniazda kontrolera

Płyta GigaByte. Chodzi mi o kontrolery IDE, do których podpina się dyski twarde oraz napędy CD i nagrywarki. Dziękuję !!

Adrianek, musisz podać model, np. GA-7DXE, tak jak tutaj -> klik. Sama firma to za mało.

Adrianek ja mam też płyte Gigabyte’a i oba kontrolery są zielone, czerwonego i niebieskiego w ogóle nie ma :? A ta firma wypuściła już pewnie powyżej setki róznych modeli płyt głównych. Sprawdź programem Everest dokładnie model płyty to odwalimy za ciebie robotę, sprawdzimy na stronie producenta który kontroler jest pierwszy a który drugi.

Model GA-8IPE775-G

gniazdo bliższe krawędzi płyty głównej, to “Primary” (czerwone), a to bliżej gniazd pamięci (DDR 1, 2, 3 i 4), to “Secondary” (niebieskie)

Wielkie, wielkie dzięki i ukłony! !!

Jeśli masz dysk SATA to oba kanały IDE będziesz miał wolne. Wtedy najlepiej oba napędy DVD ustawić na zworkach na master i podłączyc każdy do innego kontrolera. Nagrywarkę pod pierwszy a “odtwarzacz” pod drugi.