Który kabel do połączenia switcha z routerem?

Siemka, mam pytanko, jakiego kabla użyć do podłączenia switcha (Netgear) z routerem? Router będzie rozdzielał internet na 4 komputery. W pomieszczeniu jest poprowadzony kabel UTP kat. 5e i jest podłączony do komputera (tam jest internet). Dodatkowo zauważyłem że także jest kabel: seven cat. 5e lan cable ftp . Który z tych kabli będzie dobry do podłączenia się do nowo kupionego routera a potem do rozdzielenia internetu na 4 komputery?

obydwa te kable będą odpowiednie .

no to super :slight_smile: przeczytałem że kabel FTP trzeba uziemiać więc nie wiem czy chcę się z tym bawić ;p ale skoro UTP będzie dobry do routera to super ;p a jaki kabel wykorzystać do połączenia router->komputer? też UTP?

Możesz jednym i drugim :slight_smile:

dzięki wielkie za info :slight_smile:

Pozdrawiam :slight_smile:

Tak dla potomnych objaśnienie, które kabelki do czego.

Kategorie kabli:

cat. 5, 5e, 6, 6a, 6e, 7 - każdy się nada do połączenia dowolnych urządzeń (oczywiście przy zastosowaniu RJ-45)

( kategoria istotna jest przy dużych odległościach i szybkościach)

Budowa kabli:

Najpierw warto rozwiać szerzące się nieprecyzyjne oznakowanie, które już przeniknęło do producentów okablowania, a najlepszym przykładem jest popularny kabelek STP. Jedni podają, że ma ekranowane poszczególne pary, a inni że całość jest ekranowana.

Wzór oznaczenia powinien mieć postać:

x / y TP

x - izolacja dla całości

y -izolacja dla poszczególnych par

Wyróżniamy między innymi:

S/UTP, U/FTP/,S/STP,SF/STP

gdzie:

S-ekran z siatki

F-ekran z foli

U-brak ekranowania

(budowa kabla ma znaczenie w środowisku gdzie duży wpływ mają EMI i AXTLK - zakłócenia z zewnątrz)

Typ kabla (układ żył/styków):

-krosowane, skrośne, z przeplotem (Cross-over)

-proste (Patch,Straight Through)

Wiadomo, że od dawien dawna nadajniki/odbiorniki (np. karta sieciowa) wysyłają dane na 1 i 2 styku, a odbierają na 3 i 6. Taki układ styków(interfejs) nazwany został MDI.

Pytanie: Co by się stało gdyby dwa urządzenia z takim interfejsem połączyć kablem prostym?

Odp: Nadajnik nadawał by na żyłach 1 i 2, a odbiornik oczekiwał by jakichś sygnałów oczywiście na stykach 3 i 6, a co za tym idzie konieczne jest użycie kabla z przeplotem , który nadawany sygnał z żył 1 i 2 wpuści do odbierającej karty sieciowej na styki 3 i 6.

To jest sedno!

Ktoś mądry kiedyś pomyślał, że takie urządzenia jak switch czy kiedyś koncentrator przeważnie łączy się z urządzeniami końcowymi takimi jak drukarki czy komputery i zamiast do każdego używać kabla z przeplotem można zamienić styki wewnątrz urządzenia. Można to rozumieć jako nakładka krosująca na styki- nazywa się to MDI-X.

Teraz gdy łączymy switch z komputerem przy użyciu kabla prostego to dane wysłane z komputera z 1 i 2 żyły trafiają na 1 i 2 żyłę na gniazdku switcha, a zaraz za nią następuje krosowanie i wpadają na 3 i 6 styk odbiornika- o to właśnie chodziło :slight_smile:

Ostatnie i może najważniejsze to informacja, że większość dzisiejszych aktywnych urządzeń pośredniczących takich jak routery czy switche posiada auto detekcje kabla i automatyczne dobranie typu interfejsu (na pudełku takiego urządzenia często jest to opisywane jako Auto MDI/MDI-X).

Według prawideł:

prosty == router-switch, router-koncentrator, switch-komputer, koncentrator-komputer

krosowany =x inne połączenia

Na zdrowie !

ok a jeszcze jedno mam pytanie, gdyby to był router z adsl-em to w które wejście podłączyć kabel który idzie ze switcha?

… byle nie to od zasilacza i kabla telefonicznego … :roll: