Który kabel ma wtyczkę do zasilacza MOLEX?

Czyli trzymając w takiej pozycji jak na zdjęciu, 12V masz pierwszy z lewej.

Ok thx.

A jeszcze może ktoś wie o co chodzi? ->

http://www.allegro.pl/item396684319__sc … _hit_.html

Przejściówka zasilania 4 -> 3PIN (z osobną wtyczką 3PIN do pomiaru obrotów!)

To wentyl będzie miał złącze 4pin czy 3? I po co ta przejściówka? I po co jakiś pomiar obrotów?

Z tego co widzę to ma 3 pinową wtyczkę.

Dwa piny do zasilania,

3 do pomiaru obrotów, czyli gdy chcesz zobaczyć z jaką prędkością wiatrak kręci się, to odczytasz to w systemie operacyjnym np programem speedfan.

Dodatki: przejściówka na 4pin w komplecie!

Po co to? :stuck_out_tongue:

Bo są wentylatory 4 i 3 pin.

Przykładowo wentylator na Twoim procesorze ma wtyczkę 4-pin. Czwarta linia pozwala na regulację obrotów wentylatora.

To jest przejściówka 3pin - 4pin czyli żeby sterować ilością obrotów… Ale to już raczej nie do molexa od zasilacza tylko … ?

Przejściówka pozwala podłączać wentylator do np płyty głównej, ale jeszcze wentylator musi mieć wyprowadzone 4 kabelki.

Jeżeli podłączasz do molexa, to do płyty nie dojdzie informacja o ilości obrotów, ani też nie ma szans na sterowanie wentylatorem.

Ten wentylator co ty chcesz kupić nie pozwala na sterowanie obrotami, ale pozwala na odczyt, Jest tam wyprowadzenie żółtego kabla, którego wtyczkę możesz podłączyć do płyty głównej.

A gdzie taką wtyczkę 4pin podpiąć?

1.jpg

Od chłodzenia na procesor jeśli dobrze pamiętam to idzie wtyczka tam do takiego jasno-żółtego wejścia- trochę do góry i na prawo od miejsca na procesor.

Z tego co widzę, to Masz 3 gniazda 3-pin (od procesora, nie zaznaczałem):

http://up.programosy.pl/foto/1_470.jpg

(oczywiście sprawdź najpierw, czy to gniazda od wentylatorów, bo ja przy tej jakości zdjęcia nie odczytam, co nad nimi jest napisane).

Do któregoś z nich możesz podpiąć żółty przewód do odczytu obrotów.

Z tego co pamiętam to tu jest podpięty wiatrak od radiatora(czerwone kółko na prawo):

25186099mx7.jpg

Edit: Tak sprawdziłem, na pewno tam :slight_smile:

To jest gniazdo dodatkowego zasilania płyty głównej (kabel idzie prosto z zasilacza).

Aha ok. W sumie to zaraz koło Radeona jest to wejście 3pin. mogę tam podpiąć kabel od wentylatora? Czy to jakoś obciąży mobo?

Masz dwie możliwości:

  1. Najlepiej jest wykorzystać dołączony kabelek (zaznaczony na czerwono)

http://up.programosy.pl/foto/sflex12003.jpg

Molexem podepniesz dla świętego spokoju do zasilacza, a żółty (na zdjęciu zaznaczony w fioletowym kółku) nad radeonem. Dzięki temu wentylator zasilany będzie z zasilacza, a płyta będzie widziała jego prędkość obrotową.

  1. Jeżeli natomiast podłączysz cały wentylator (w tym jego zasilanie) do płyty głównej, to też nie powinno nic się stać. Podłączasz wtedy wtyczkę, która wychodzi prosto z wentylatora (na górze zdjęcia, po lewej), do płyty głównej obok radeona.

A cały wentylator tylko do molexa czyli do samego zasilacza mogę podpiąć?

Zrozum, molex dostarcza tylko zasilania, on nie pozwala przenosić informacji. Podpiąć do molexa możesz tylko czerwony i czarny kabel od zasilacza, gdzie czerwony to napięcie +12V. Napięci brane jest z molexa. W molexie 12V to kabel żółty. Czarrny, oczywiście do czarnego.

Natomiast Masz w wentylatorze jeszcze jeden kabelek, tj żółty. Pozwala na odczyt prędkości obrotowej wiatraka. Ten kabelek możesz podłączyć, ale nie musisz do płyty głównej. Tyle o zasilaniu z molexa, czyli prosto z zasilacza.

Innym rodzajem podłączenia, jest możliwość wetknięcia wtyczki od wentylatora prosto do płyty głównej. W tym momencie z płyty napięcie będzie podawane na wentylator, a dodatkowo żółty kabelek będzie pozwalał na odczyt prędkości obrotowej wiatraka. Jedyna wada, to zasilanie z płyty, a nie bezpośrednio z zasilacza.

Który sposób wybierzesz, będzie zależał od Ciebie i Twojej wygody.

Aaa no to dobrze, że poruszyłem ten temat bo cały czas myślałem, że wystarczy tylko podpiąć wentylator do zasilacza :stuck_out_tongue: A tu żeby znań prędkość obrotową to trzeba do mobo :slight_smile:

Nie rozumiem tylko - Podpiąć do molexa możesz tylko czerwony i czarny kabel od zasilacza, gdzie czerwony to napięcie +12V. Napięci brane jest z molexa. W molexie 12V to kabel żółty.

Teraz to namieszałeś… to czerwony czy zółty :confused: Wcześniej było że zółty jest z lewej strony i ma 12V a czerwony z prawej i 5V

I tu jest to co najważniejsze:

W molexie:

12 - kabel żólty;

masa - czarny;

5V - czerowny

w wentylatorze:

12V - czerowny;

masa - czarny;

obroty - żółty.

Aha no to teraz już rozumiem. Czyli ten żółty kabel 3pin do mobo a czerwony od wentylatora do molexa(kabel żólty) i czarny do czarnego :slight_smile:

I wtedy napięcie na pewno jest brane z zasilacza a nie z mobo? A jeśli z mobo też? To będzie wentyl miał za dużo napięcia…

http://up.programosy.pl/foto/clipboard01_21.jpg

Po lewej sposób na połączenie z zasilaczem, po prawej tylko do płyty.

Innych możliwości nie ma.

Dodam, że żadnej wtyczki odwrotnie nie wsadzisz, więc kabli nie pomylisz (12v i 5V itp).