Który kolor podstawowy?

Uczyli mnie, że podstawowe kolory to:

  • [*:1woehf71] Czerwony

Jednak w kompach sa kieskopy RGB, tzn. korzystają z barw:

  • [*:1woehf71] Czerwony
  1. Więc się pogubiłem … Jaki kolor jest postawowy - Zielony czy żółty :?: :?

  2. Na jakie 3 barwy reaguje ludzkie oko ?? :roll:

  3. Jeżeli korzysta monitor z koloru zielonego to jak wyświetla żółty ??

Czerwony, pomarańczowy i zielony - na te kolory reaguje ludzkie oko. Przynajmniej oko kierowcy :stuck_out_tongue: :wink:

Aha, jeszcze na niebieskie kolor - wtedy pedał hamulca wciskany w podłogę na maxa :smiley: :wink:

A niby dlaczego ? :stuck_out_tongue:

A niby dlatego :stuck_out_tongue: :wink:

Moze sobie Raq pomiliłeś. Wydaje mi się że podstawowe to : czerwony,niebieski i zielony,ale nie jestem pewien.

Przy wyświetlaniu obrazu:RGB przy druku CMYK* a przy innych zastosowaniach może być użyta jeszcze inna podstawowa paleta kolorów!

*C-cyjan;M-magenta;Y-yellou;K-karbo(jakoś tak-mogę się mylić)

Kolorem podstawowym jest żółty. Zielony powstaje po nałożeniu czerwonego i żółtego

Witam,

a mi się coś zdaje, że zielony powstaje po nałożeniu żółtego i niebieskiego :wink:

To jeśli chodzi o interpretację stosowaną w informatyce:

Natomiast:

I tu muszę Ci manioo przyznać rację. Każdy jest omylny. Nałożenie czerwonego i żółtego daje pomarańczowy :oops: :oops: :oops:

Można poczytać! :slight_smile:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … hlight=rgb

To dotyczy palety barw na kompie!

Natomiast jeżeli o paletę barw np. w druku (również cyfrowym) - podstawowe kolory, to tak jak mówi Raq: czerwony, niebieski i żółty. Reszta kolorów to pochodne; już nie będę opisywać tych “krzyżówek”.

I tak jest w istocie! 8) Czerwony + żółty = pomarańczowy

Dzięki :smiley:

Na tym forum zawsze znajdę pomoc :slight_smile:

I pomyśleć,że z tych 3 podstawowych kolorów na ekranie powstaje 16 milionów innych(w palecie 32-bitowej) :o