Który laptop bardziej opłaca się kupić


(Technik Elektro) #1

słabe te Badzievo, toshibka :

http://allegro.pl/item621787903_toshiba ... ready.html

Vbi najwydajniejsze w tej cenie :

http://allegro.pl/item622574898_compal_ ... wsxga.html

jeśli chodzi o soft to jest on naturalnie dodawany w pre instalacji i można na własną rękę postawić system bez dodatków. upgrade do 7mki pewnie będzie płatny.


(Micoud81) #2

Toshiba, którą podałeś technik ma sporo słabszą kartę graficzną niż drugi lenovo z postu ZZZ... (9600M GS).

IMO to właśnie IdeaPad z kartą 9600M GS będzie najlepszym wyborem. Dobre wykonanie i dobra wydajność jak na tą cenę.


(Wojtek Moto) #3

Niezłe rady, dziękuję bardzo ... :expressionless:

Kolego ... , IdeaPad do rewelacyjnych sprzętów nie należy, ale polecana przez Ciebie Toshiba to jeden z największych śmieci na rynku.

Czasy się zmieniły, firmy uznawane kiedyś za porządne wypuszczają bubla za bublem. Teraz nie poleca się komputerów 'bo to Toshiba' lub 'bo to HP' - trzeba dokładnie przeanalizować wybór konkretnych modeli i ciężko momentami znaleźć solidnego laptopa.

Zresztą, http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-To ... 422.0.html , http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Le ... 107.0.html .

Ja osobiście nie kupiłbym ani IdeaPad-a, ani A350.

Różnice między tymi kartami graficznymi zobaczysz na http://www.notebookcheck.pl/Mobilne-kar ... 174.0.html . Moim zdaniem nie są gigantyczne.

Polecę zresztą mocno testy laptopów na powyższej stronie - są profesjonalnie wykonane, poruszają szczegółowo wiele istotnych tematów (o których w pseudotestach w innych serwisach często się nie wspomina).

Co do Windows 7 - aktualizacja będzie darmowa dla komputerów zakupionych w określonych datach - prawdopodobnie między 28 czerwca 2009, a 31 stycznia 2010, więc zanim coś napiszesz, zastanów się czy tak rzeczywiście jest ...

Po zakupie komputera polecam pożyczenie od kolegi oryginalnego nośnika z takim samym systemem, na jaki mamy licencję - i zainstalowanie go 'na czysto' z wykorzystaniem własnego klucza.

Odinstalowanie śmieciowatych aplikacji instalowanych przez producentów nie jest najlepszym rozwiązaniem, pozostaje po tym nieco bałaganu i system będzie nieco wolniejszy niż instalowany na nowo z czystego nośnika. Zgraj jednak dane Recovery na płyty DVD (aplikacja zainstalowana przez producenta pozwala na to często tylko jeden raz).


(Wojtek Moto) #4

Idąc po kolei ...

Ja nie gram (w nic) i nie znam się na kartach graficznych - nie mam więc pojęcia czy rzeczywiście są słabe (jak pisze Vendor43) i nie będę się na ten temat wypowiadał.

Laptopa Compala też odrzuciłbym - ale przede wszystkim przez problemy z gwarancją (w tej chwili jest spore zamieszanie z polskim dystrybutorem tych laptopów) i osobisty brak zaufania do niefirmowych sprzętów (miałem niezbyt dobre doświadczenia z komputerami Maxdata i California Access używanymi w rodzinie - z czasem popękały obudowy - do mniej szanowanych firm podchodzę więc z rezerwą). Sam szukam zawsze solidnych, czarnych laptopów, wykonanych z porządnych materiałów. Na firmę zwracam uwagę, ale jeszcze mocniej na konkretny model (bo różnice między różnymi modelami jednej firmy bywają takie, jak np. między Hondą City, a Hondą Legend). Kiedyś kupowałem HPki, ale firma zeszła trochę na psy - trzeba nagimnastykować się, żeby wybrać ciekawego HPka w rozsądnej cenie. Lenovo? Aktualnie sprzedają kilka akceptowalnych modeli, tak samo Dell. Apple - może i dobre sprzęty, ale ta cena .. :slight_smile: Sony - kwestia gustu, ja dziękuję ... Acery, Asusy, Fujitsu-Siemensy i inne tego typo sprzęty odrzucam na starcie - ot taki kaprys.

Co do 'składaka' ... nie wiem czy Compal to taki znów odrzutek - w końcu firma Compal produkuje Toshiby (tak samo jak masę innych sprzętów) :smiley:

Projekt idzie od Toshiby, wykonanie to Compal, Quanta, itd. - tak wygląda rzeczywistość. Dotyczy to też Della, Asusa, HP, Sony, Apple, Lenovo, ... - można się zdziwić, ale oni zwykle nie wytwarzają swoich laptopów i prawie cały rynek komputerów przenośnych opanowało tak naprwdę kilka nieznanych użytkownikom firm zewnętrznych (Compal i Quanta to zdaje się ponad 50% rynku).

Vistę instalowałem w ten sposób wielokrotnie - idzie wszystko ładnie przy aktywacji przez telefon (rzeczywiście system może nie przejść aktywacji przez Internet).

Wracając do wyboru sprzętu - musisz znaleźć coś, co spełnia Twoje założenia, a nikt lepiej niż Ty nie wie co dokładnie jest dla Ciebie ważne. Ja osobiście kupiłbym _tylko i wyłącznie_ laptopa z matową matrycą o podwyższonej rozdzielczości (WSXGA+ w przypadku 15,4 cala) i polecałbym Ci zainteresowanie się takimi modelami (przejdź się do sklepu komputerowego z szerszą ofertą i spójrz na różnice między takimi, a standardowymi ekranami). Nie kupię nigdy na pewno srebrnego laptopa (miałem sam, używałem też wielu cudzych) - fatalna odporność na zarysowania, wycieranie się obudowy, to rzeczy nie do zaakceptowania dla mnie. Nie kupię nigdy laptopa z połyskliwym ekranem (też miałem i .. nigdy więcej!). To zawęża mocno krąg poszukiwań i mam zwykle nieco łatwiej niż Ty w tej chwili - mniej sprzętów do wyboru, mniej do sprawdzenia przed zakupem.

Żadna firma nie gwarantuje teraz wysokiej jakości, wszystkie powypuszczały śmieciowate sprzęty, nawet w wysokich cenach. Po latach z HPkami i Dellami przesiadłem się na Lenovo i jestem w miarę zadowolony (posiadam chwalony raczej T61p) - ale na pewno nie jest to sprzęt bez wad (przyczepić się można do kilku szczegółów). Polecam raz jeszcze korzystanie z http://www.notebookcheck.net i http://www.notebookcheck.pl (strony bliźniacze, ale różnią się ilością testów - w wersji angielskiej jest ich więcej) - dowiesz się dzięki tym testom o rzeczach, na które nie wpadłbyś nawet oglądając komputer u kolegi czy w sklepie (bo jak sprawdzić w sklepie czas pracy na bateriach, rozkład temperatur na obudowie, hałas wydzielany przez komputer w tak głośnym otoczeniu, ...).


(Wojtek Moto) #5

Zdaje się, że nokaut.pl , ceneo.pl czy skapiec.pl dawały taką możliwość.

Pytanie tylko czy to rzeczywiście zadziała jak należy i czy nie stracisz 'z zasięgu wzroku' jakiegoś ciekawego modelu, który przez złe oznaczenie w danym serwisie nie zostanie pokazany w wynikach wyszukiwania?

Na Twoim miejscu zrobiłbym tak: masz określone wymagania i finanse, ogranicza się więc w ten sposób krąg modeli, którymi możesz być zainteresowany.

Wchodzisz na www.notebooki.pl , www.gvcnet.pl , www.komputronik.pl - cokolwiek ...

Wypisujesz sobie listę interesujących Cię modeli i czytasz ich testy (wstępna selekcja). Odrzucasz niewypały, potem analizujesz ceny, wypisujesz plusy i minusy każdego sprzętu.

Z tego wyjdzie znów mniejsza lista i możesz obejrzeć te sprzęty na żywo. Taką drogę polecałbym Ci - dokonasz wtedy w pełni świadomego zakupu :slight_smile:

Jeśli o grafkartę chodzi - jak już pisałem - jestem zielony w temacie, więc nie będę się wypowiadał.

Co do procesorów - wybierz mocniejsze Core 2 Duo.

Core 2 Duo różnią się zwykle od Dual Core cachem L2, szybkością FSB, obsługą sprzętowej wirtualizacji. Dual Core są w teorii procesorami 'budżetowymi', chociaż większość z nowoczesnych Dual Core pochodzi z tej samej 'rodziny'. Dobrze, że decydujesz się na procesory Intel - w komputerach stacjonarnych AMDki mogą być doskonałą alternatywą, ale w laptopach lepiej wybrać procesor Intela niż porównywalny procesor AMD (inna energochłonność, wydajność, niestety również cena ...).