Który lepszy? Samsung HD502HI czy seria F1?

Kilka dni temu pisałem z prośbą o dobór dysku twardego. Odpowiedzi były jednoznaczne, że seria F1. Gdy poszedłem do sklepu facet przekonywał mnie, że HD502HI będzie tak samo wydajny, cichszy oraz wyposażony w jakieś nowsze technologie. Owszem cichy jest nieziemsko, ale po przeczytaniu, że ma jedynie 5400rpm zbladłem doszczętnie. Na Internecie piszą różnie i nie wiem, kogo już słuchać. Jedni piszą, że jest wolniejszy a drudzy, że ma szybszy transfer od Seagate 7200 rpm. To jak to w końcu jest? Popełniłem okropnego „błęda”? Cofnąć zakupu już nie mogę, ale chciałbym się dowiedzieć czy wpłynie to na szybkość działania aplikacji oraz gier.

Będzie wolniejszy i na to nie ma mocnych F1 byłby szybszy. Gry i aplikacje mogą się trochę dłużej ładować, ale nie będzie to jakaś super wielka różnica.

Mi facet wyjaśnił inaczej, że…- standardowo ten dysk pracuje z prędkością 5400 obrotów, ale przy dużym obciążeniu obroty się zwiększają do 7200 przez co jest, cichy, zimny, i bardzo wydajny. Nie wiem, kogo słuchać #-o. ■■■■■■■ przecież ten Samsung jest w sklepach dopiero od miesiąca więc mam nadzieję że taki zły nie jest. :?

Skoro masz wątpliwości, to sprawdź osiągi tego dysku w programem HD Tune, Everest lub podobnym. Jest ich całe mnóstwo. Dysk rzeczywiście reguluje szybkość obrotową talerza.

Nowe dyski z 500GB na talerzu - dobry wybór, jeżeli zbytnio nie przepłaciłeś.

Polecam wykonać benchmarki i wrzucić wyniki do http://dyski.cdrinfo.pl/dyski/842-Samsu … 16-SATA-II - przyda się nam wszystkim w łatwym porównaniu tego nowego modelu.

http://img23.imageshack.us/img23/1599/s … 400dz4.jpg

http://85.31.241.205/~hosting2/images/r … 58895x.jpg

i porównaj sobie z wynikami F1 i jak możesz to naprawdę wrzuć te benchmarki do bazy dysków.

W wolnej chwili zrobię te wykresy, ale już teraz mogę powiedzieć jedno. Nie żałuję, bo dysk szybszy od wcześniejszego z większymi obrotami a przy tym pozostaje zimny, bo zaledwie 19 ºC i nawet go nie słychać. Myślałem, że gry zwolnią a tutaj odwrotnie…- przyspieszyły. Jestem zadowolony na 101%.

No to git, czekam z niecierpliwością na dodane wykresy - będziesz pierwszy. :slight_smile:

Testy dodane. Co sądzisz po wynikach? Opłacało sie kupić??

Wyniki git, chociaż widać że w HD Tune i HDTach brakuje kilku MB/s do F1 (w tych programach F2 porównywalne do Seagate Barracuda ES.2), natomiast w ATTO zrównuje się w sumie z F1. Dokładając do tego cichą i chłodną pracę oraz jeden talerz, to ten dysk jest bardzo dobry (chociaż do ścigania się o tytuł najszybszego dysku raczej nie będzie startował). Czy się opłaca? To zależy za ile kupiłeś, a za ile mogłeś mieć F1. :slight_smile:

I nie zapomnij jeszcze o fakcie, że te wyniki z benchmarków innych dysków, to są najlepsze wyniki jakie ludzie nadesłali, trafiają się różne dyski, raz lekko szybsze, raz lekko wolniejsze, a w zestawieniu są tylko najszybsze, a Tobie najprawdopodobniej trafił się przeciętny.

Zakup raczej uznałbym za udany (oczywiście jeżeli nie przepłaciłeś).

Przepłacić chyba nie przepłaciłem bo kupiłem nową sztukę za 240 zł. Przeciętny to znaczy? Nie zły nie dobry czy jakoś inaczej?? :smiley:

Krzywa Gaussa :slight_smile:

Ten sam model dysku ma egzemplarze lekko szybsze, jak i lekko wolniejsze. Znając życie trafił Ci się przeciętny (w tym modelu) dysk, nie jakoś wybitnie idealny, ani wybitnie wolny. Ale ciężko to jeszcze stwierdzić, bo niewiele jest tych wykresów tego dysku.

A dysk dobry. :stuck_out_tongue:

No cóż jakoś będę ciągnął za sobą ten worek piachu. Może być ciężko albo nie. Nie wiem. Chciałbym tylko, aby pozostał tak cichy jak teraz oraz był niezawodny. Po tygodniu użytkowania nie narzekam i przesiadka ze zwykłego Samsunga z 7200 rpm. dała odczuć wzrost wydajności.

Nie wytrzymałem i zrobiłem jeszcze raz te testy :smiley: . W HD Tune i HDTach wyniki identyczne. Wczoraj domyśliłem się za późno, ale program ATTO Disk był stary :lol: . Dzisiaj ściągnąłem ten ze serwisu i wyniki całkiem inne. W ATTO Disk przybyło prędkości :smiley: . Test poprawiłem i dzisiaj widnieje ten właściwy.

Wyłącz indeksowanie plików, internet, zapory internetowe, antywirusy i inne zbędne programy, wtedy przetestuj jeszcze raz - trochę powinno skoczyć. :slight_smile:

A wynik faktycznie podskoczył - wyprzedza w sumie F1.