Który Linux będzie wygodniejszy? Problem z bootem Minta

Witam :smiley:

Jestem nowy na forum więc z góry proszę o wyrozumiałość :smiley:

Dawno temu jak Ubuntu było w wersji 6.06 bawiłem się trochę Linux-em. Potem przestałem i pozapominało się wszystko. Teraz znów stałem się zwolennikiem wolnego oprogramowania (zawsze nim byłem). Porównywałem kilka dystrybucji i wybieram między Ubuntu 10.04 a Linux Mint Isadora 9.

Z tego co wiem Mint różni się tylko tym że ma poinstalowane kodeki, flasha i coś tam jeszcze co niby nie jest problemem, bo jak co poinstalować to jeszcze pamiętam.

Wrzuciłem live cd ubuntu na pendrive pooglądałem i jestem pod wrażeniem, bo ludzie kawał dobrej roboty odwalają, ale czytałem troszku o dystrybucji Mint i chciałem sobie sprawdzić jak wygląda to wszystko w praniu. No i tutaj pojawił się problem. Tak w ogóle to można odpalić Minta z livecd? Zrobiłem z nim tak samo jak z Ubuntu, programem UNetBottin zrobiłem bootowalnego pendrive, odpalam wszystko po kolei i pojawia się linia komend! :shock: Nie kojarzę zbytnio nic a Linuxowcem super nie jestem. Chciałem odpalić system w trybie graficznym wpisywałem startx pokazały się jakieś literki wszystko zgasło i ciemny monitor. Dioda na pendrivie nie świeci no to myślałem skopałem coś. Sprawdzałem sumy MD5 myślałem że coś źle się dociągneło ale zgadza się. Na wszelki wypadek ściągnąłem z torrentów bo z tego co pamiętam to tam się wszystko dokładnie dociągnie. Nagrałem dystrybucję na płytkę DVD bo to wersja z poinstalowanymi kodekami itd. To samo. Może coś źle robię dlatego pomóżcie. Jeśli nie to zainstaluję sobie Ubuntu 10.04 i jakoś będzie działać mam nadzieje :smiley:

Pozdrawiam!

Nie wiem jak z Mint`em, ale polska dystrybucja Ubuntu ma dołączony (jest tuż po instalacji na pulpicie) taki fajny skrypcik “dla idiotów” - wystarczy go odpalić i zgodzić się na pytania, wtedy wszystkie kodeki, flashe itp. doinstalują się same. Ja, jako że jestem linuxowym idiotą, a Ubuntu mam na dysku jako drugi system, chętnie z tego skryptu skorzystałem - załatwił “bez bólu” całą wstępną konfigurację.

kolega alfar ma rację - polski remiks Ubuntu 10.04 jest udany. Instalowałem go dwa dni temu osobie, która z Linuksem spotkała się po raz pierwszy - na razie nie było wołania - “coś się …”

Tu masz linka do polskiego remiksu:

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … 04-wydany/

Pozdrawiam

Witam!

Ja Używałem Minta, ale w starszej wersji - nie przekonał mnie do siebie. W tej chwili mam Ubuntu 10.04 LTS i jestem mega zadowolony! W domu to mój jedyny system, w pracy podobnie - całkowicie zrezygnowałem z Windowsa. Na Ubuntu mam nawet MS Office 2007 - instalowany przez POL - wszystko poszło gładko (niektóre dokumenty z Worda, które dostaję mają w sobie rzeczy, których OO nie rusza).

Polecam Ubuntu - jest genialny.

tak, Mint 9 w polskim remixie posiada skrypt konfiguracyjny wzorowany na tym z UbuMatic. I da się go uruchomić w live cd.