I mam jeszcze jedno pytanie bo sprawdzając na stronie producenta pisze, że mój procesor ma 2,8Ghz dwurdzeniowy,szybkość FSB 1066 Mhz. Ostatnio sprawdzałem programem mój procesor i pisze aktualne taktowanie 1,2Mhz core 0 i szybkość fsb 800 http://imageshack.us/photo/my-images/89/fy6q.png/ (zdjęcie do programu którym sprawdzałem) i już nie wiem czy mój procesor ma 2,8 czy 2,4(1,2 razy 2).
Twój procesor to Core 2 Duo E7400, więc ma domyślne taktowanie 2,8GHz przy FSB 1066 (266).
Kiedy nie jest obciążony, dzięki technologii SpeedStep obniża sobie napięcie i taktowanie do 1600MHz (266x6. Mnożnik zmniejsza się z 10,5 do 6). Służy to obniżeniu poboru energii elektrycznej i zmniejszeniu temperatury.
Na sceenie natomiast widać, że FSB wynosi tylko 800 (200), więc jest zaniżone.
1200MHz to iloczyn: 200x6.
Jaką masz płytę główną? (zakładka Mainboard w CPU-Z)
Dwurdzeniowy procesor jest oczywiście lepszy, mimo niższego taktowania.
Są trzy rewizje tej płyty: 1.0, 2.0, 3.x. Która jest Twoja?
W sumie jaka by nie była, to oficjalnie nie wspiera tego procesora. Nie wspiera też domyślnie FSB1066. Procesory z takim FSB mają je zaniżone do 800MHz. Tak też się stało z Twoim procesorem. I tak dobrze, że Ci w ogóle działa.
Możesz spróbować uzyskać prawidłowe taktowanie używając opcji podkręcania dostępnych w BIOSie [MB Intelligent Tweaker(M.I.T.)]. Aby odsłonić wszystkie opcje trzeba wcisnąć CTRL+F1 w oknie głównym BIOSu.
Aby uzyskać FSB 266 musisz najpierw zmienić System Memory Multiplier na niższy, żeby nie podkręcić pamięci powyżej domyślnej wartości.
Memory Frequency (Mhz) pokazuje taktowanie pamięci.
Do zmiany FSB służy CPU Host Clock Control - zmień na enabled.
CPU Host Frequency (Mhz) masz domyślnie 200 i to ten parametr trzeba zmienić na 266. i zapisać BIOS.
Jeśli komputer się nie uruchomi wyłącz go, wyjmij kabel zasilający i zresetuj BIOS wyjmując na pół minuty bateryjkę BIOS.
W takim wypadku zwiększaj FSB powoli, np. o 10 (210, 220, 230…). Kontroluj Memory Frequency (Mhz). Po każdej zmianie zapisz ustawienia BIOS i sprawdź, czy system jest stabilny.
Generalnie jest mnóstwo poradników na temat podkręcania. Poczytaj jakieś.
A jeśli wsadzę ten procesor do płyty Gigabyte GA-945GCM-S2C to będzie normalnie działał? Jeśli by pasował do tej płyty głównej ten procesor to czy jak, podłącze do tej płyty dysk z systemem windows 7 to normalnie będzie działał?
W CPU-Z pisze, że jest wersja F5 z 03/25/2008 to pójdzie na tej wersji? Czy będę musiał zaktualizować BIOS?I jak to miało by wyglądać?Wsadziłbym ten starszy procesor i co dalej?
Napisz coś więcej o GA-945GCM-S2L. Masz ją nieużywaną, czy działa w jakimś komputerze? Skoro sprawdziłeś jaką ma wersję BIOSu, to zakładam, że jest w użyciu.
BIOS jest zapisany w specjalnym układzie na płycie głównej i tam też się zapisuje aktualizacja - mówiąc najprościej. Nie ma znaczenia, czy to nowy, czy stary system. Ważne, żeby był stabilny.