Który system będzie szybciej pracował: XP vs 7

Cześć. Mam problem bo nie wiem który system będzie lepiej pracował na moim komputerze Xp czy Win 7.

Miesiąc temu miałem Windowsa Viste ale zrobiłem format i zainstalowałem XP. Aktualny system dobrze chyba pracuje ale wydaje mi się że komputer mógłby jeszcze troszeczkę więcej wycisnąć.

Parametry:

Pamięć RAM: 3GB

Procesor: Pentium® Dual-Core CPU E5200 @2.50GHz

Płyta główna: Gigabyte Technology Co., Ltd. - G31M-ES2L

Karta graficzna: ATI Radeon HD 4300/4500 Series

Dysk Twardy: Hitachi HDT721032SLA360 (319,0GB)

Bardzo liczę na waszą pomoc :slight_smile:

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym górnym rogu Swojego posta. Dobrze zatytułowany temat daje szansę na szybszą pomoc. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Wg mnie nie będzie żadnej różnicy między XP a W7 na tym sprzęcie. Wycisnąć z komputera jak chcesz więcej to nie tędy droga i nie wiem co masz na myśli. Na pewno Windows XP zje mniej ramu niż W7. Możesz spróbować podkręcić procka wtedy więcej wyciśniesz z kompa oczywiście jak masz jakiś porządny zasilacz bo na bombie zegarowej nawet nie próbuj.

W jaki sposób go podkręcić?

Pentium Dual-Core generalnie fajnie się kręcą, szukaj poradników na necie jest ich sporo (polskie portale). Fajnie byłoby podkręcić twojego do stabilnych wartości ale bez dźwigania zbytnio napięć, musisz pamiętać że agresywne kręcenie w przypadku procków DC i C2D czy Quad powoduje z czasem degradację OC (ale nie uszkodzenie), procek przestaje być stabilny na wysokich taktach i trzeba je obniżać…

Ja powiem tak, przez długi czas, używałem windows xp a ostatnio przeszedłem na windows7, i jest o wiele. Windows 7 wbrew pozorom zużywa tylko troszkę ramu więcej a daje dużo. Według mnie postaw na Wiindows 7, choćby dlatego, że windowsowi xp kończy się wsparcie. A w żadne podkręcanie się nie baw bo możesz sobie zepsuć sprzęt. Jeśli się człowiek nie zna to to jest jak hazard," działa lepiej to jeszcze trochę podkręcę "

Zwiększać RAM i zainstalować Win7

Tylko troszeczkę, xp zużywa ~400MB a 7 x64 1,5GB, to tylko trochę więcej. :^o

Ile tego RAM musiałbym “dołożyć” aby Windows 7 działał lepiej?

Jak czytam te wypociny oczywiście nie myślę o Tobie sadaj72 oraz witek. Procka możesz kręcić oczywiście rozsądnie i tak jak napisałem jak masz markowy zasilacz! Poczytaj

jak-podkrecic-intel-pentium-dual-core-e5200-50ghz-50ghz-t473482.html

Przy obecnej ilości pamięci ram system Windows 7 będzie działał poprawnie. Owszem możesz dołożyć jeszcze 1GB pamięci ram, ale jakiejś wielkiej różnicy w wydajności raczej nie zauważysz. A przy 4GB pamięci, musiałbyś zainstalować system w wersji 64 bitowej, aby ją w pełni wykorzystać.

Myślałeś może o windows 8? Jest on lepiej zoptymalizowany niż 7 ale interfejs może być dla niektórych wkurzający.

Radziłbym zaopatrzyć się w triala i przetestować.

Dodam jeszcze że wrażenie że windows 7 działa wolniej niż xp często wynika z włączonych animacji. Na xp okno mój komputer pojawia się w mgnieniu oka, na 7 trzeba poczekać sekundę aż animacja się skończy.

Win 7 nawet na 4 GB Ram gdzie wykorzystuje 3225 MB działa "przyjemnie

@rgabrysiak w systemie 32bit zawsze te leżące odłogiem 512MB można wykorzystać jako RAMdysk i wrzucić na niego np: cache przeglądarki.

Jeżeli już chciałbym podkręcić ten procek to czy zasilacz ma zostać czy mocniejszy?

Zasilacz: ATX-Fortron 300PNF ATX12V 300W PFC

Jak dla mnie to do zmiany. Ale odradzam podkręcanie jak się na tym nie znasz.

Okej tą sprawę zostawię do przemyślenia.

Aby nie robić kolejnego tematu chciałbym się dowiedzieć czy kartę graficzną ATI Radeon HD 4300/4500 Series 512MB mogę podkręcić do połowy paska?

2b1631c02b5d09eagen.jpg

Nie ma czegoś takiego o czym mówisz - zwiększa takty np. o 10Mhz - testujesz stabilność i temperaturę GPU, jak wszystko jest ok, zwiększasz o następne 10 itd. aż dojdziesz do moment kiedy karta będzie działać niestabilnie lub temperatura będzie za wysoka, wtedy wracasz na poprzednie ustawienia które były ok. To jest jedyny prawidłowy sposób podkręcanie czegokolwiek, nikt ci nie powie do ile możesz podkręcić bo każda karta kręci się inaczej.

Nie ma sensu w ogóle podkręcać tej karty, ona nie nadaje się do gier.

Podkręcając ją nic nie zyskasz, poza wzrostem temperatury.

Kupiłem 1GB RAM zainstalowałem Windows 7 i wszystko fajnie chodzi :slight_smile: Dzięki wszystkim za pomoc.

Temat do zamknięcia.