Który system lepszy do Quada

Witam

Proszę o podzielenie się wiedzą na ten temat:

Mam w kompie procesor czterordzeniowy (quad), jaki system powinien

być zainstalowany na tym kompie, aby maksymalnie zoptymalizować

jego pracę i aby system i procesor chodziły jak najszybciej ?

Czy XP32 , XP64 a może jakiś specjalny dodatek ???

Czy też jakieś ustawienia w Biosie o których mam

słabą wiedzę .Zainstalowany obecnie WinXp32

Pozdrawiam :slight_smile:

Jeśli zastanawiasz się li tylko na Windows XP to bierz 32bit. I tak perfromance zależy głównie od optymalizacji aplikacji, których będziesz używał (mało z nich jeszcze potrafi sprawnie korzystać z kilku procesorów/rdzeni)

Możesz też x64 ale jak dla mnie w tej chwili nie ma to sensu. Różnica prędkości miedzy tymi dwa jest praktycznie żadna.

Pomijając tą drobną różnicę, że aplikacje 64bit na 64bit systemie działają ok 50-80% szybciej, to faktycznie różnica jest praktycznie żadna :smiley:

Nie wiem czy to wina Intela, ale np 64bit Vista przy zajętych 2 rdzeniach zachowuje się przynajmniej dziwnie na q6600, tzn działa śmiesznie wolno - oczywiście z wyłączonym areo :wink:

Jeśli każda aplikacja jakiej używam obecnie pod Windows będzie miała swój 64-bitowy odpowiednik to wtedy będziemy mogli pogadać o różnicy w prędkościach. Na razie jest ich niewiele…

ja to bym viste leprza grafa direx 10 moze kiedyś 11 no i jak widze niezłego kompa masz

Kolega ma Quada prawie takiego samego i ma Viste, po uruchomieniu jest około 65 procesorów i procek chodzi na 22%

do 30% CPU, u mnie jest XP i 26 procesów i procek chodzi od 1% do 2% CPU .

Jest różnica obciążenia dość duża !

:wink:

O to bardzo duzo jak na czterordzeniówke mówie Vista będzie leprza. Sam najezdzałem ze Vista jest do Du^^ a jak ją tylko zainstalowałem na pc (nie na lapie) to odrazu zmieniłem zdanie