Który system lepszy?

(Mac OS X-Fun) #1

Mała ankieta o systemach :slight_smile:

(Mahsoft) #2

wybralem windows ale tylko ze wzgledu na to ze linux jeszce nie jest tak dopracowany dla "zielonych" uzytkownikow, chociasz jz duzo mu nie brakuje :slight_smile:

(model12) #3

Podobne tematy już były,jeżeli się nie mylę.Pozdro

(Szarex2 0) #4

Linux jest systemem uniksowym, więc ta ankieta jest trochę dziwna :wink:

Wybrałem Unix, gdyż to właśnie ten system dał początek Solarisowi, Linuksom, czy np systemom rodziny BSD :slight_smile:

(adpawl) #5

Lepszy do czego?

do grania, grafiki, projektowania, składu, programowania itp...?

Pod jakim wzglendem lepszy?

dostępności oprogramowania, "user friendly", bezpieczeństwa, stabilności, zasobnożerności itd...?

Widzisz, gdyby był jeden system pod każdym względem naj, naj, to wszyscy i wszędzie by z niego korzystali... :stuck_out_tongue:

...a jednak jest wiele systemów i wiele ich edycji stosowanych do różnych celów.

Uważam że pytanie zostało źle sformułowane i nie można na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi :wink:

Wolisz grać w różne gry, czy wolisz poczucie większego doracowania...?? Ja osobiście mówie Linux, a może ty chcesz system microsoft, dokładnie do czego potrzebujesz... :slight_smile:

(aju) #7

Korzystasz z tego co Ci bardziej odpowiada.

Obecnie jestem strasznie przyzwyczajony do windowsa xp i za nic go nie zamienie.

Próbowałem linuxów ale mało przekonania. Ale gdy załatwie sobie pewien sprzęt to będę tam pracował tylko na linuxie właśnie :slight_smile:

Wracając do tematu: nie ma najlepszego systemu... każdy ma wady i zalety.

(Lost World) #8

...Było już takie coś...

I zaraz będzie konflikt między użytkownikami Windy a linuxa , a że windows ma dużo dziur , a że linux jest wolny itd.

Troche prawdy w tym jest.

Zagłosowałem na

(Tomekvip22) #9

Ja używałem Linuksa przez miesiąc w tym czasie miałem kilka problemów z nim. Po każdej aktualizacji musiałem odnowa instalować Neostrade co było uciążliwe. Potem automatyczna aktualizacja się zepsuła, więc był spokój z Neostradą. Głosowałem więc na Windowsa, aczkolwiek Linuks też nie jest zły.

(Mac OS X-Fun) #10

Adpawl chodziło mi o najlepszy dla Was system. Do wszystkiego. Bo na linie można zrobić prawie wszystko, zresztą tak samo jak na Mac OS X. Trzeba tylko wiedzieć jak... :smiley:

Linux jest rzeczywiście jeszcze niedopracowany, ale z czasem to się poprawi. Programiści intensywnie nad tym pracują. Wystarczy porównać Linuxa (jakiegokolwiek) sprzed trzech lat z obecnym...

Tajemniczy - jakiego lin'a używałeś?

(Tomekvip22) #11

Ubuntu 6.06

(Monczkin) #12

Dla mnie porównywanie różnych systemów operacyjnych, które posiadają własną specyfikę i rozwiązania jest bez sensu.

Owszem można porównać systemy z tej samej stajni.

Win XP a Vista

etc.

Według jakich kryteriów ma być dokonana ocena ??

Ilości dostępnego softu ??

Przeznaczenie systemu - zabawa - praca ??

...

Ja używam Xp i Ubuntu i jakoś nie mam czego porównywać...

Konkretnie jaka dystrybucja ??

Na jakiej podstawie to piszesz ??

(Mac OS X-Fun) #13

To tak jakby porównanie BMW i Audi było bez sensu. A Ty chcesz porównywac tylko Passata z Jetta :smiley:

Nie chce się powtarzać więc osylam do mojej poprzedniej wypowiedzi

Problem z linuxem jest taki, że nie możesz go zainstalować i od razu będzie działał. Trzeba się trochę napracować, żeby mieć system w pełni funkcjonalny. Używałem Mandrake'a, Red Hat'a, Fedore i Mandrive, więc coś o tym wiem :slight_smile:

(adpawl) #14

A ja odsyłam do mojej wypowiedzi ...i Monczkina.

Każdy używa tego czego potrzebuje albo tego co mu odpowiada - o czym tu gadać?

Do czego więc zmierzasz?

(Monczkin) #15

Gadasz. Ja jakoś postawiłem Ubuntu (kiedyś mandraka, fedore) i ruszył bez żadnych dodatkowych zabiegów. W sumie co rozumiesz pod pojęciem "działał" ??

I z netem się połączyłem, i muzyka grała i film poszedł....

Miałem problem udostępnieniem sieci pod Xp Home na lapku. Ale od czego są poradniki w sieci ??

W sumie większe problemy miałem z konfiguracją sieci w firmie na 5 stanowisk z windowsem...

A Windowsie nie ??

Wybacz, ale postawiłem kilka windowsów w życiu i żeby był w pełni funkcjonalny tez trzeba się napracować...

(Mac OS X-Fun) #16

Masz rację. W Windowsach też trzeba się trochę napracować. Tylko, że przy linuxie instalacja np. sterowników do karty graficznej jest ździebko trudniejsza. Pewne programy są trochę mniej intuicyjne.

Jakich Windowsów konkretnie?

(Elenka1984) #17

Ja zagłosowałam na UNIXa... Sama mam prócz Windy na komp. FreeBSD i szczerze mówiąc gdyby nie fakt, że niestety moja ulubiona platforma na której programuję i kompilatory do niej są tylko na windę (C#, ASP.NET) to bym się całkowicie przerzuciła na diabełka... (Chociaż są przebłyski, że może jednak będzie dostępny Framework 2.1 na platformę UNIX, a co za tym idzie, może i udostępnią kompilator m.in. C# -> a może to już się stało?? nie wiem, ze względu na to że tymczasowo nie włączam UNIXa ani też nie szukałam na ten temat za dużo :frowning: )

Jeden najważniejszy plus... Nawet takiej tępej osobie jak ja jeszcze nie udało się w tym systemie nic spsuć... :slight_smile: FreeBSD dało mi taką szkołę życia, że poezja, np. przez około roku nie mogłam przełączyć się na X.org :slight_smile: a to była kwestia tylko jednej poprawki w pewnym pliku... Potem było trochę problemów z instalacją przez porty :slight_smile: Ale w końcu sobie poradziłam... To chyba jedyny system który nie wymagał reinstalki przez ostatni rok :slight_smile: (mam go na innym dysku, jest całkowicie odizolowany od Windy :slight_smile: bo było mi tak wygodniej)...

Poza tym diabełek, to mój pierwszy system operacyjny (nie licząc Workbencha od Amigi :wink: )

Mała poprawka... To nie znaczy, że mam komputer od dopiero roku :slight_smile:

Po prostu kiedyś zainstalowałam FreeBSD i... odinstalowałam :slight_smile: po jakichś 2-3 m-cach :slight_smile: A potem przerzuciłam się na Windę.. Później po jakimś roku stwierdziłam, że może teraz będę może cokolwiek mądrzejsza (jasne) więc znów zainstalowałam i tak jeszcze raz :slight_smile: Ale od roku już jest dobrze i na uczelni się przydaje jego znajomość... :slight_smile:

(Monczkin) #18

Począwszy od 95 - co mi zostało to Vista. A i 3.x też się bawiłem :slight_smile:

Zależy, kto na czym się wychował i jak podchodzi do tematu.

Nie wiem jak inni, ale to nie jest problem. Jak są problemy to wystarczy odpalić helpa czy na starcie poklikać wszystkie dostępne zakładki.

Co rozumiesz pod tym pojęciem ??

Spróbuj przerzucić się np. z Photoshopa na Corelowskiego Photo-Painta :stuck_out_tongue:

Jest po prostu inna. Problem należy rozpatrywać w odniesieniu do producentów sterowników pod ten system. Tak ja to widzę. Nie wiem czy dobrze mówię (opieram się na własnych doświadczeniach) ale ze wsteczną kompatybilnością nie ma problemu. Zonki są z nowymi - ale jak piszę - producent...

Tak samo ze sprzętem - HP nie ma sterów do xp mojej drukarki HP 710C i używa zastępczego. Pod ubuntu wykryło mi model i zainstalowało co trzeba.

(Krzys92) #19

ja wybrałem Windows bo jest on prościejszy do gier i innych programów

korzystałem z linuxów ale bywały problemy i dlatego rezygnowałem

(Chris952) #20

Ja (narazie) jestem za Windowsem :stuck_out_tongue: . Słyszałem już dużo dobrych, rzeczy o linuxie..no cóż może kiedyś? :wink: Nie powiem, że linux jest niedopracowany, ale poprostu minie jeszcze parę lat aby zrównał się z takim systemem jak Windows. Choć wcale bym się niezdziwił, gdyby za 2 lata linux położył windowsa na łopatki.. :stuck_out_tongue: Szybki rozwój - oto główny As systemów Linux :slight_smile: