Który system operacyjny wybrać

który system operacyjny wybrać ? [prosze o uzasadnienie]

Kopmuter potrzebuje do gier, słuchania muzyki oglądania filmów, tworzenia dokumentów word itp,

przegladania internetu itp.

procesor: intel pentium core2duo 2800mgh

karta graficzna: geforce 7300 gs 250 mb

pamięc ram : 512 mb

Inne: napęd dvd,80g twardy dysk

Jak komputera używasz tylko do tego i nie chcesz się niczego nowego nauczyć to zainstaluj Win Xp Home Edition

Jak chcesz się czegoś nowego dowiedzieć o systemach operacyjnych, podszkolić z dziedziny obsługi procesów, dowiedzieć czegoś o architekturze systemów operacyjnych, ich różnorodności i możliwościach polecam którąś z dystrybucji Linux’a

Jeśli komputer ma również służyć do gier to pozostaje tylko poczciwy Windows XP. Gdyby nie to to poleciłbym jakieś distro linuksa np. Ubuntu albo Mandrivę.

Windows XP z sp2 chociaż trójka też dobra.

Dlaczego? pod windowsa znajdziesz wszystko. Na innych systemach właśnie z grami może być problem szczególnie te nowsze i klasyki.Filmy muzyka net we wszystkich systemach otworzysz. A i jeszcze jedno choć oto nie pytałeś jak chcesz grać w nowsze gierki to dojedź z ramem do 2 GB i wtedy instaluj viste będziesz miał spoikój z windowsem na pare lat przynajmniej jeśli chodzi o generacje windowsów. :slight_smile:

Eee… jak ja to słyszę to aż mnie nosi… @MariuszListecki, nie przesadzaj… lub bądź ostrożny w tym co mówisz… bo takie stwierdzenie nie zaprowadzi cię daleko.

Viste… to ty chyba nie wiesz że samo dorzucenie RAMu nic nie da. Vista to ociężały system, i gra która ma wymagania P350 dla XP to dla wisty wymaga już P800… narazie nie polecam, i zalecam zostanie przy XP z SP3… a co do migracji, to przyjdzie na to czas… a wtedy to pewnie kompa będziesz już zmieniał.

pozdr.

Co do ramu zgoda ale w najnowsze gry to raczej na tej karcie sobie nie pograsz. No i czy aby Vista to dobre rozwiązanie do gier skoro sam system jest tak wymagający jak gra. Ale kolega miał chyba na myśli obsługę Directx 10, który posiadają najnowsze gry i tylko Vista, ale ta karta i tak go nie obsługuje. Według mnie lepiej bierz XP.

Pod Linuxa jest wszystko.

Mi nawet nie chce sie odpowiadać na zarzuty pod tytułem “uważaj co mówisz” o ile wiem to pod windowsa każda gra pójdzie od razu a do nie których dystrybucji linuxa trzeba ściągać pewne dodatki.I uważam że mamy wolność wyrażania własnej opini moja jest taka jak wyżej a temat dotyczył tylko systemu a nie ogólnie konfigu kompa więc się nie czepiać

A gdzie ja powiedziałem “uważaj co mówisz” lub ktokolwiek inny… żeby posądzać ze niezezwalam na własne opinie?

Zapraszam do ponownego przeczytanie przeczytania :o , bo napisałem “bądź ostrożny w tym co mówisz” a to jest co innego… bo “uważaj co mówisz” brzmi raczej jak groźba :slight_smile:

idarek. Powinieneś się zastanowić, zanim coś napiszesz na forum. Prawda jest taka, że pod Windowsy jest znacznie więcej oprogramowania. Windows wciąż obsługuje znacznie większą ilość peryferii, z czym w Linuxie jest różnie. Czasami jak już coś niby działa to i tak nie tak dobrze jak w Windows. Niestety Linuxowi nadal brakuje pod względem prostoty do Windowsa. Czuję, że będę musiał zostać przy XP, bo Visty użytkować w ogóle się nie da, a na Linuxa jest za mało oprogramowania (nie wspominając o porypanej obsłudze P2K).

@slawex1983… .nie oto chodzi, nie przeczę ze pod windowsa jest dużo rzeczy, ale nie można powiedzieć że wszystko… bo jest sporo fajnych programów dostępnych tylko i wyłącznie na alternatywnym oprogramowaniu… i otym głównie myślę.

co do jednego, przyznam ci racje, pozostaje poczciwy XP… bo Vista to o kant ściany…

co do Linuxa… kwestia gustu… lubię eksperymentować, a na nim właśnie to się robi ;]

pozdr.

PS.

co to jest P2K, bo pierwszy raz słyszę takie pojęcie…

XP SP3

@idarek…Skoro o to chodziło to się również zgadzam. P2K - sterowniki do grzebania w telefonie.

Jeżeli lubisz grać i masz kasę, bierz Windowsa XP.

Natomiast, jeżeli grasz sporadycznie i niestraszne

ci zabawy z Wine, możesz śmiało wypróbować chociażby

Ubuntu (ogólnie Linuks). Poza grami pod tym system nie ma większych

problemów z takimi rzeczami jak słuchanie muzyki,

oglądanie filmów czu surfowanie. Wszystko można “wyklikać” (prawie).

Niestety do Linuska trzeba się przekonać,

ten system ma troszkę inną filozofię niż

okienka Microsoftu.

Najlepiej byłoby gdybyś sam sprawdził

jak to wygląda w praktyce.

Windows XP Pro SP2 albo Home SP2