Ktoś prawdopodobnie korzysta z mojego Wi-Fi

Witam, mój internet zaczął wolniej chodzić, więc sprawdziłem w aplikacji “Kto jest na moim wifi” ile jest połączonych urządzeń. Na liście jest 1 telefon (mój) i 3 komputery, jest to dziwne bo mam tylko 2 komputery. Sprawdziłem IPv4 na nich i się zgadza, 3 komputer nie jest mój. Czy to możliwe że ktoś zna moje hasło do wifi? Czy da sie jakoś tą osobę odłączyć?

Próbuję się też zalogować na panel routerowy (ten gdzie trzeba podac user name i hasło) ale za każdym razem pokazuje że zły login lub hasło

Najprostszy sposób to:

  1. Reset ustawień routera
  2. podłączenie się po kablu
  3. zmiana loginu i hasła dostępu do panelu administracyjnego routera
  4. włączenie Wifi WPA2/TKIP z silnym hasłem
  5. dodatkowe mało pomocne rzeczy - ukrycie ssid i limitowanie połączeń do znanych numerów IP

no właśnie chciałbym zmienić login i hasło dostępu do panelu administracyjnego, ale zadne haslo ani login nie wchodzi

Teraz sie pojawiły dodatkowe nieznane 2 komputery (wczesniej był 1 nieznany)

Zresetuj router igłą z tyłu obudowy. Jaki to model routera?

zrestartowałem, po włączeniu się sieci na moim komputerze wyświetlił się komunikat “System Windows wykrył konflikt adresów IP” Model routera to Cisco EPC3925

Normalne bo zresetowałeś ustawienia urządzenia.

Czyli rozumiem, że hasło i login do panelu sie zmieniło? Tylko na jakie?

Sprawdź w instrukcji:

Reset do fabrycznych ustawień to i hasło domyślne powinno być. Jeśli boisz się że ktoś może korzystać z twojej sieci. to ukryj SSID, wprowadź filtrowanie adresów mac, użyj silniejszego szyfrowania i wprowadź trudniejsze do złamania hasła.

Napisałem wszystko po kolei co zrobić na klawiaturze przez internet i to jest za trudne. Może napisać łopatą w ziemi a ty sobie to obejrzysz przez satelitę z google maps?

A nie AES lepszy?

1 polubienie

Racja, zapomniałem o nim :slight_smile: Punkcik dla ciebie :slight_smile:

A jak się sąsiad wkrada, bo złamał domyślne hasło do wi-fi (niby znaczna pula mechanizmów i generowania jest łatwa do znalezienia w sieci), to zostaje konfigurować późno w nocy lub potajemnie gdzieś +30 metrów od domu.

To kable przestały istnieć? :open_mouth:

Sąsiad się wkradł, bo ruter miał domyślne ustawienia. Zmienił hasło na swoje i tyle.

Pytanie czy on umie odciąć nadawanie sygnału radiowego bez dostępu do panelu, w kilka sekund po zresetowaniu.

To jest UPC?

Nie wiem jak ten jego sprzęt ale te które ja miałem to domyślnie nie miały włączonego wifi. No ale nawet jeśli będzie włączone to wątpię by somsiat zauważył jakąś istotną zmianę gry właściciel podłączy się po kablu i zmieni logi razem z hasłem do panelu administracyjnego. Wtedy może wywalić tego nosacza z sieci wifi.