Kubunbtu 18.04 i grafika nvidia optimus "effects were restarted due to a graphics reset"

Mam taki problem mam kubuntu 18.04 i mama kartę nvidia mx130 i jak usypiam laptopa do po przełączaniu aplikacji dostaje komunikat desktop effects were restarted due to a graphics reset , ale to jeszcze nie wszytko jak uruchamiam jakąś grę która wykorzystuje kartę nvidia to po tym niektóre elementy pulpitu 3d zanikają na początku miałem zwykłą kartę intel uruchomioną to tego nie było, ale musiałem sobie uaktualnić ze względu na gry dodam, że po innymi środowiskami graficznymi wszystko jest dobrze.

jaką masz wersję KDE w tym Kubuntu?

Kubuntu 18.04 ma wsparcie trzyletnie, więc warto pomyśleć nad aktualizacją do 20.04, gdzie problem może nie występować.

Kde version = 5.12.7-0ubuntu0.1
Mam możliwość do akytualizacji 4:5.12.9-0ubuntu0.1
Tylko nie jestem pewnien czy to rozwiąże problem, żeby czasem nie zaszkodziło.

A atualizacja do 20.04 bym musiał zrobić nową instalację a nie chcę ponownie tego konfigurować (całego systemu)

Nie zaszkodzi zrobić kopii systemu i najwyżej przetestować czy zrobiła się poprawnie.

Wtedy powrót będzie łatwiejszy o ile nie ogranicza cię prędkość portów USB 2.0 (brak wolnych kabli sata lub dysków, co nie są z chamskim portem na USB 3.0 (bez sata)).

Niby przejście na nowsze Kubuntu pewnie i tak będzie musiało zajść jak nagle zaniknie wydawanie łatek i będzie to trzeba robić na podstawie poradników różnej maści i nagle jeszcze od tego poczujesz spadek wydajności.