Kubuntu 15.04 - widać jedynie środek pulpitu

Witam, nie będę ukrywał, że Linux to dla mnie swojego rodzaju nowość.

Wczoraj podłączyłem kablem HDMI komputer do telewizora (Full HD) i zainstalowałem Kubuntu 15.04. Instalacja przebiegała bez problemu niestety przy pierwszym uruchomieniu okazało się, że coś poszło nie tak. Na telewizorze widać jedynie środek pulpitu i kilka pikseli z paska zadań na dole ekranu. żadnych ikon. Sytuacja przywodzi na myśl minione lata, gdy na monitorze CRT wybrało się za dużą - nieobsługiwaną rozdzielczość, lub nadmiernie rozciągało się obraz.

Jest jakiś sposób, by ta przypadłość naprawić, czy to jest jakiś błąd podczas instalacji?

Wciśnij jednocześnie [alt] + [ctrl] + [f1] zaloguj się jako użytkownik następnie wydaj polecenia

sudo /etc/init.d/xdm stop
sudo Xorg -configure
sudo /etc/init.d/xdm start

Napisz czy pomogło

Jaka karta graficzna i sterowniki? 

Zalogowałem się, niestety już przy pierwszym poleceniu wyświetla się komunikat: “/etc/init.d/xdm command not found”.

 

Karta to Radeon 7670, a sterowniki to te, które zainstalowały się z automatu podczas instalacji systemu.

 

Dodam, że płyta ma UEFI i wszystko w nim jest w porządku, żadne opcje nie “wystają” poza telewizor.

 

Zainstaluj:

sudo apt-get install inxi

Pokaż:

inxi -xG

W Kubuntu 15.04 jest chyba systemd w miejsce upstart i z pewnością nie ma domyślnie xdm. 

 

Można to łatwo sprawdzić:

 

systemctl status display-manager

Zobacz ustawienia obrazu w TV. Ja miałem ten sam problem również pod Windowsem.

 

To telewizor był powodem zamieszania. Zmiana opcji wyświetlania obrazu rozwiązała sprawę.