Kubuntu 7.04 - dziwne problemy (głównie z dyskami)

Witam!

Mam następujące dziwne problemy.

#1 - Nie działa mi NTFS-3G. Pobrałem przez Adepta, zainstalowałem i pojawiła się opcja w menu, ale nie ma ona ikonki i kiedy w nią klikam nic się nie dzieje. Próbowałem usuwać i wgrywać od nowa, ale nie działa.

#2 - W związku z powyższym, partycje NTFS nie są u mnie widoczne. Czytałem, że należy zmodyfikować etc/fstab, tak?

#3 - Czy w katalogu /home nie powinienem mieć jakichś… katalogów (poza lost+foud i kontem usera)? W Mandrivie, od której zaczynałem miałem w swoim katalogu podział na Obrazy, Dokumenty itd. Jak by co, żaden problem założyć. :smiley:

#4 - Kolejna rzecz dotyczy pobierania. Kiedy chcę pobrać cokolwiek do katalogu użytkownika, to wywala mi błąd. Jeżeli pobieram zwyczajnie, to mówi, że ‘brak mu pamięci’ i że trzeba zamknąć aplikacje. Jeżeli pobieram przez dodatek do Fx, DownThemAll, to wywala ‘no device space’. Czyżbym miał dysk zapchany? Niemożliwe.

#5 - W katalogu media wszystkie partycje linuxowe (za wyjątkiem sda1) mają wygląd katalogów. Domyślam się, że trzeba je zamontować, tak?

Problem #1 miałem od samego początku. Potem w Windowsie XP sformatowałem kilka partycji do NTFS (były przygotowane wcześniej, Kubuntu instalowałem przed i po Windowsie, bo nie mogłem odtworzyć boot loadera :frowning: ).

Generalnie, polubiłem nowe Kubuntu, ale przede wszystkim chce się zająć tymi problemami.

BTW: Jest jakiś sposób na odtworzenie bootloadera? Na płycie z Xubuntu coś takiego znalazłem, będzie działać też dla Kubuntu i WinXP?

Pozdrawiam!

Pax!

Witam

Najpierw odinstaluj NTFS-3G, potem apt-get autoremove.

Nastepnie sprobuj instalnac obsluge ntfs przez Synaptica lub Automatix’a (choc nie jestem pewny czy w Automatixie jest to mozliwe). Jesli masz problem z uruchomieniem czegos, to sprawdz sciezki do programu, ewentualnie, uzyj Terminal’a

Fstab powienien sie upgradnac automatycznie. Polecam dwie komendy sudo fdisk -l i sudo mount -f. Pierwsza pokaze wszystkie dostepne partycje, druga co masz zmontowane.

Jesli dana partycje nie jest zamontowana, to edycja fstab’a i mtab’a, wpisac recznie, nie zapominajac o dodaniu opcji user, rw.

Odpowiedz brzmi, nie. w katalogu /home (Ubuntu,Kubuntu itp) w standardowym ustawieniu powinny sie znajdowac jedynie konta userow. Dopiero w katalogach znajduja sie pozostale rzeczy. Jesli uzywasz nautilusa to w danym katalogu, uzyj opcji ctrl+h - pokazuje ukryte katalogii. Druga opcja to terminal (shell, bash) dir -a

Hmm, moze rzeczywiscie masz zapchany dysk?

Istnieje jeszcze jedna mozliwosc. Moze nie masz uprawnien z poziomu zwyklego usera. Sprawdz przez ls -l dany katalog. Jak brak uprawnen, to uzyj komendy chmod

Co do odzyskiwania bootloadera, to jest duzo programow. Osobiscie nie sprawdzalem tools’a w Xbuntu, ale programy tego typu dzialaja na bootloader’ze, niezleznie od uzytego systemu.

Co do partycji NTFS warto poszukać w google jest pełno poradników dla początkujących.Na początku pracy z nowym systemem warto zaopatrzyć się w jakiś solidny poradnik.

Oto dwa linki do stron jeden w j. polskim , drugi w angielskim

Po drugie na forum jest podanych dużo linków do poradników do twojego systemu

Witam!

Cymbał ze mnie… faktycznie, jest zapchana! Wyszedłem z błędnego założenia, że Linux to asceta i ‘nic nie zajmuje’ :wink: Wpadłem na pomysł, by wspomóc się GParted’em.

Skopiuję partycję /home do niezaalokowanej przestrzeni, a potem jakoś zmuszę system by korzystał tylko z nowej, chyba da się tak?

Co do NTFS’a to chyba faktycznie nie są zamontowane:

Ale najpierw przeniosę tę partycję /home, bo się aplikacje nie mają gdzie mieścić :wink: Wystarczy, że odmontuję partycję /home czy trzeba użyć GParted LiveCD? Postanowiłem się nie patyczkować i obdarzyć mojego /home 'a całymi 10GB miejsca :smiley: Grzeczny Linux, zasłużył sobie :smiley:

Pax!