Kubuntu 9.04 Co robie nie tak przy instalacji.?

Witajcie. Chciałem zainstalować Kubunutu 9.04. mam na to 3 partycje dwie EXT2 i Swap. Wszystko idzie cacy wybieram partycje i po kliknięciu na instaluj jest komunikat w stylu usuwam pliki systemu mogące powodować kolizje czy coś takiego i wyskakuje coś jakby konsola odzyskiwania i mam ciągle jakieś "unable to read … size " i tak dalej a na końcu ubuntu@ubuntu: i tyle nic się nie dzieje. Co jest nie tak? Mógłby ktoś pomóc? Dzięki z góry za pomoc.

EDIT: na kompie jest zainstalowany XP, Kubuntu ma być drugim systemem.

Może się myle bo mam ubuntu, ale dlaczego tworzysz system plików ext 2 zamiast ext4 których jest szybszy od ext2 i ext3?

Może dlatego, że jestem początkujący raczej w linuxowych sprawach i nawet nie wiedziałem, że jest ext4:P

Więc utwórz partycje na tym systemie plików i powiedz czy zadziała.

Skorzystałem aż rady, ale na końcu instalacji (94%) wywaliło błąd krytyczny związany z grubem (nie pamiętam dokładnie a nie zdążyłem spisać) i przez to nie mogłem zbotować ni tego ni tego. Możesz powiedzieć co znowu źle?:stuck_out_tongue:

Sprawdzałeś sumy kontorlne md5, płytę pod kątem błędów ??

Spróbuj zainstalować na nowo Gruba. Odpal Kubuntu z płyty i w trybie Live CD uruchom terminal, wykonuj kolejno:

sudo su

mount /dev/xdyn /mnt

mount -t proc none /mnt/proc

mount -o bind /dev /mnt/dev

chroot /mnt /bin/bash

grub

root (hdz,m)

setup (hd0)

quit

exit

umount /mnt/dev /mnt/proc /mnt

reboot

Legenda:

x - rodzaj dysku (dla ATA - hd, dla sata, scsi - sd);

y - kolejność dysku (pierwszy - a, np. sda, drugi - b, czyli sdb itd.);

n - numer partycji;

z - kolejność dysku, liczona wg Gruba od zera, czyli pomniejszona o 1, inaczej z = y -1 , gdzie w tym wypadku y = a = b; a =1, b =2 itd.;

m - numer partycji liczony przez Gruba od zera, czyli pomniejszony o 1, inaczej m = n -1.

za xdyn - podstawiasz partycję, na której masz zamontowany główny katalog lub katalog /boot, np. mount /dev/sda1 /mnt. Kieruj się wg legendy.

Pozdrawiam!

Sprawdzałem płytę pod katem błędów jak i sumy. Wszystko gra z płytką, tylko nie mogę tego zrozumieć:

z - kolejność dysku, liczona wg Gruba od zera, czyli pomniejszona o 1, inaczej z = x -1, gdzie w tym wypadku x = a = b; a =1, b =2 itd.;

m - numer partycji liczony przez Gruba od zera, czyli pomniejszony o 1, inaczej m = n -1.

To jak mam tylko jeden dysk w kompie to co mam za “z” podstawić nic?(skoro jest pomniejszone o 1) i numer partycji, ale której - tej co jest katalog główny (jeżeli jest sda3, to mam wpisać sda2 czy samo 2? - poza tym na sda 2 mam winde (format NTFS, więc mi to niczego nie usunie?)

jeśli windows to sda2, a linux to ma być sda3:

sudo su

mount /dev/sda3 /mnt

mount -t proc none /mnt/proc

mount -o bind /dev /mnt/dev

chroot /mnt /bin/bash

grub

root (hd0,2)

setup (hd0)

quit

exit

umount /mnt/dev /mnt/proc /mnt

reboot

Oj matematyka się kłania :slight_smile: Skoro na sda3 masz katalog główny to wg Gruba, który liczy dyski i partycje od zera, będzie (hd0,0), (hdz,m), czyli: a = 1; n = 3; y = a; z = y -1; czyli z = 1 - 1 = 0; z = 0 ----> (hd0,m), teraz liczysz m, które m = n - 1, czyli m = 3 - 1 = 2, czyli wg Gruba sda3 to (hd0,2). Być może trochę skomplikowałem tymi wzorami ale tak łatwiej było mi to objaśnić. Teraz złóżmy to w całość, wykonuj kolejno wcześniej podane czynności:

sudo su

mount /dev/sda3 /mnt

mount -t proc none /mnt/proc

mount -o bind /dev /mnt/dev

chroot /mnt /bin/bash

grub

root (hd0,2)

setup (hd0)

quit

exit

umount /mnt/dev /mnt/proc /mnt

reboot

Teraz już rozumiesz? sda3 to trzecia partycja na pierwszym dysku a to wg Gruba (hd0,2), bo

a = 1:

a - 1 = 0;

1 - 1 = 0

3 -1 = 2.

Grub ponadto zawsze oznacza dyski jako hd, a niej jak system hda/sda, przy czym piersza cyfra oznacza numer dysku, cyfra po przecinku numer partycji tego dysku.

Daj znać czy udało Ci się zainstalować Gruba wg tych komend, które podałem wyżej a wzorami się już nie przejmuj :slight_smile:

EDIT: Przepraszam najmocniej, w tych moich wzorach “matematycznych” popełniłem mały błąd, wszędzie tam gdzie pisałem x powinno być y , czyli zamiast z = x - 1 powinno być z = y -1. Zapewne to było przyczyną niezrozumienia mojego toku myślenia :slight_smile: Błędy już poprawione :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dobra Grub działa, cacy ale jak się zalogowac jak ni edziała klawa i myszka?:stuck_out_tongue: Taki ot mały problem:P roobal , na to tez znasz sztuczki?

W tym wypadku powinieneś założyć nowy wątek. Ja ten sam problem miałem pod Gentoo i pod Archem, gdy generowałem xorg.conf przy pomocy:

Xorg -configure

Gdy uruchamiałem Xserver, wszystko całkowicie zwisało, jedynie mogłem kompa przyciskiem zasilania wyłączyć, problem nie pojawiał się, gdy xorg.conf generowałem przy pomocy hwd, niestety Ubuntu nie posiada w swoich repo hwd. Tak więc najlepiej załóż nowy wątek, podpowiem Ci tylko tyle, że podaj tam takie informacje podstawowe jak: konfiguracja sprzętowa twojego kompa i/lub wynik polecenia:

lspci -v

wklej zawartość polecenia obecnego xorg.conf (zapewne będzie standardowo ubogi):

cat /etc/X11/xorg.conf

pokaż zawartość:

cat /var/log/Xorg.0.log


i


cat /var/log/Xorg.0.log.old

Osobiście nie znam się na logach ale ktoś jak przejrzy może coś poradzić. Wygeneruj nowy xorg.conf (w trybie single - masz taką pozycję w Grubie) i przenieś w miejsce starego w ten sposób:

Xorg -configure

mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf

reboot

Pozdrawiam!