Kubuntu - instalacja, użytkowanie - pytania i wątpliwości

Nie. Chciałem utworzyć tam katalog też się nie dało :sciana:

To pewnie nie masz praw do odczytu i zapisu w tym katalogu…

Tyle to sam wyczytałem z komunikatu. A może ktoś mnie oświeci i powie co mam zrobić żeby muc zapełniać tą 40 - stkę … :sciana:

zaloguj się na konto roota i wtedy to zrobisz bez problem :wink:

Ps. sam dzisiaj stawiam kubuntu 8)

eeee … :oops:

how … ? :oops:

Pisałem ci juz co zrobić aby odblokować konto root. A logujesz się w Terminalu za pomocą komendy:

I wpsiujesz hasło, nie przejmuj się ze go nie widać i naciskasz Enter.

Musisz je najpierw odblokowac

http://forum.ubuntu.pl/viewtopic.php?t= … konto+root

chyba ze wystarczy polecenie sudo

na upór może się zalogować na konto root inaczej…

Przy ekranie powitalnym tam gdzie wpisujesz nazwe usera i hasło wpisz nazwa usera : root i hasło admina to które ustalałeś przy instalacji :wink:

Amarok Ci nie odtwarza mp3 z powodu braku kodeka , odpal jeszcze raz easyubuntu i zaznacz tylko kodeki lub skorzystaj z tej instrukcji , po zainstalowaniu muzyka będzie śmigać.

Co do zapisywania to wszędzie poza katologiem /home domyślnie nie masz praw zapisu i musisz sobie to zmienić , żeby zbytnio nie ułatwiać zadania powiem tylko że polecam zainteresowanie się poleceniem chmod , nie polecam natomiast robienia wszystkiego z konta roota ( o ile je sobie aktywujesz ) bo to “windołsowy” sposób rozwiązywania problemów :slight_smile:

El Presidento wielkie dzięki :spoko:

Tylko co teraz :hmmm: Zalogowałem się w terminalu jako root ale jak wchodzę przez interfejs KDE na ten dysk i chcę stworzyć katalog np o nazwie mp3 to mam komunikat

:hmmm:

Taa tylko ze najpierw trzeba zezwolić na logowanie konta root w GDM :roll:

Już sobie z rootem poradziłem tylko co teraz z tym dyskiem mam począć :hmmm: Ktoś ma jakąś ideę … ? :lol:

http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl - szukaj o ntfs

sprawdz to :slight_smile:

PS : Moja partycja wymiany miedzy windowsem a linuksem jest sformatowana jako FAT i nie mam zadnych proglemów :slight_smile:

Logowanie się jako root do X to najgłupsza rzecz jaką można zrobić, powiem jeszcze inaczej tego się nie robi.

Po odblokowaniu roota, uruchamiasz terminal i wpisujesz komendę su, następnie przejdź sobie do /media i wydaj polecenie:

chown USER -R katalog, katalog to twój punkt montowania

Odmątuj tą partycje i zamontuj wedlug opisu tego co ci podalem, powinno byc wszystko ok

Albo lepiej… w tym linku co ci podalem zjedz nizej i poczytaj o automatycznym montowaniu NTFS podczas startu systemu

knapik nie łapię … ? ja mam partycję zrobioną pod linuxem podczas instalacji Kubuntu. Jest zamontowana - chce tylko muc modyfikować zawartość tej partycji :sciana:

aaa sorry to ja cie chyba nie zrozumialem :slight_smile:

BTW : dźwięk już jest 8)

Mam nowe pytania :mrgreen:

Co zrobić z tym nieszczęsnym dyskiem :mrgreen:

Chciałbym sobie doinstalować Firefoxa oraz jakiś komunikatorek … ino jak … ? :oops:

Albo w konsoli apt-get install firefox albo w menu Kde wybierz Adept i tam wybierz co chcesz zainstalować , zatwierdź i reszta się zrobi sama …

i koniecznie przeczytaj http://easylinux.info/wiki/Ubuntu_dapper_pl

tam jest wlasciwie wszystko co powinienes wiedziec, pamietaj o dodaniu rezpozytoriów zanim zaczniesz cokolwiek instalować.