Kubuntu wyświetla kaszankę z literek

Tu nie ma jakichś większych filozofii. Za wszystko odpowiedzialne jest jądro, serwer wyświetlania i ich ustawienia. Nie wiem, co robi Ubuntu u siebie, ale ich tweaki są często dla mnie problemem, dlatego nie używam Ubuntu-podobnych.
Wystarczy spojrzeć na Distrowatch - Ubuntu: kernel 5.13, PopOS: kernel 5.15.

https://cateee.net/lkddb/web-lkddb/VIDEO_ATOMISP.html
Ja widać ten sterownik miał wsparcie w linii do 4.17, a później zostało zarzucone (z kernelem 4.17 może teoretycznie działać lepiej niż obecnymi). Został napisany na nowo w 5.8 i jest ciągle rozwijany. Teoretycznie może zacząć działać w przyszłych wydaniach.

Bywa tak, że dwie niby zbliżone dystrybucje, np. Lubuntu, Kubuntu zachowują się zupełnie inaczej i to już w trakcie instalacji.
Generalnie jak bardzo się uprę, to w większości jakoś tam w końcu wszystko doprowadzę do kultury.
Ale tutaj chodzi o jak najmniej kłopotliwe dopasowanie do starszego sprzętu dla ludzi mniej zasobnych.

Przydałby mi się launcher na kształt windows z telefonu lub 8. Taki, gdzie można by było komuś wyjąć potrzebne skróty i opisać. Np. BANK, RACHUNKI, ALLEGRO, FB.
Tylko to co potrzebne.

Coś takiego prostego kaflowego, to będzie ciężko. Wprawdzie powstają takie rzeczy jak Maui Shell is a convergent desktop for Linux phones, tablets, laptops, and desktop computers - Liliputing ale to odbiega od tego czego szukasz.

Może poszperać w „dokach”? 10 Best Free Linux Docks

Docki są zbyt wolne na słabe konfiguracje, po prostu walne ikonki większe z podpisami i tyle.

Dzisiaj spędziłem trochę czasu kombinując na całkiem solidnym laptopie I5-6200U + 940mx, 8RAM SSD 240 z Mint. Myślę, całkiem mocny sprzęt, postawimy Cinnamon. Aktualizacje, sterowniki bla, bla, działa. Zmiana wielkości pulpitu restart niema menu na dole. I nijak nie można przywrócić.
O nie, skoro ja potrafiłem to zrobić, to tym bardziej jakiś user. Reinstalacja, Mate.
Instalacja, sterowniki, aktualizacje. Tym razem nie mogłem przez 15 minut znaleźć opcji zmiany DPI, w końcu się udało, ale rozjechało się menu programów.
Skończyło się na zainstalowaniu Xfce i tutaj niema problemu i działa najlepiej.

A teraz biorę się za zabawę na innym kompie z tym

Zobaczymy jak to działa.

edit: A co do Minta, to nawet na tak w miarę szybkim sprzęcie widać skrolowanie filmów, strony przy przewijaniu itd. niby płynnie, ale od czasu do czasu przewija się coś.