Kuchenka elektryczna - rachunki

Cześć

Dość nietypową mam dziś prośbe. Jeśli ktoś z was ma w domu kuchenkę elektryczną(najlepiej w nowym budownictwie/nowe osiedla) to jeśli mógłby podać ile płaci za prąd (okres rozliczeniowy to 2 miesiące chyba) oraz ile osób jest w rodzinie.

Chciałbym porównać do kuchni gazowej

Dzięki

policz sobie sam ilość kwh razy czas uzytkowania kuchenki x jej moc

Dodane 26.01.2011 (Śr) 23:13

a tak po za tym raczej jeżeli mieszkasz w budynku oddanym przed 2005 r to raczej nikt nie zakładał poboru 5kW na sama kuchenkę elektryczna bo max masz zabezpieczenie 16A w TG co oznacza ze jeżeli włączysz kuchenkę i parę innych urządzeń jak żelazko , pralka kuch. mikr. itp to będzie lipa w TG tel do ADM bo wywali główne zabezpieczenie lokalu

Błażej,

mieszkam w domu 150m2, cztery osoby. Kuchenka, pralka, zmywarka, żelazko- najwięksi “poborcy” prądu. Płacę miesięcznie 160 zł (pralka i zmywarka zwykle chodzą na drugiej taryfie). Kuchenka indukcyjna TECE- polecam, od trzech lat bezawaryjna i naprawdę bardzo oszczędna, szybka a przy tym wydajna. Sąsiad ma kuchenkę elektryczną “standardową”- czeka na nagrzanie pola pod garnkiem tyle, ile u mnie trwa zagotowanie wody. Nigdy też nie wrócę do gazu- sprawdź, ile jest tłustego osadu na wiszących szafkach kuchennych a domyślisz się, jakiej jakości “błękitne paliwo” mamy w rurach.

moja kuchenka elektryczna bierze prawie 2kWh

czyli jak robię np. pizzę to w ciągu pół godz wciąga 1kWh, czyli tyle co mój stacjonarny bierze przez około 6 godzin

Najpierw dowiedz się, jak duże masz w domu główne bezpieczniki i ile masz faz (jedną albo trzy).

Czytałem właśnie, że zależy to również od faz ale nie mogłem znaleźć jakie są to różnice

W budynku jest 3 fazowe zasilanie

Pod jedną fazę kuchnię też można podłączyć, ale najprawdopodobniej nie wyrobiłaby ci instalacja.

Jakie masz główne bezpieczniki? No i jeśli nie masz pociągniętego obwodu trójfazowego w okolice kuchenki, trzeba będzie poprowadzić z tablicy nowy.