Kupienie starego Apple Maca z syst Mac OS X - czy jeszcze warto, ma sens?

Hej, nie wiem czy to w temacie systemu czy może hardwaru by dać, może w razie czego moderator przeniesie albo da znać - sam jakoś przeniose.
W każdym razie - chciałbym zapytać o poradę dot starego laptopa z systemem Mac Os X.
Mam na oku takie:

  1. MacBook MC516LL/A-B , core2duo P8600, 2 GB ram, 250 GB dysk Nvidia geforce 320M system Mac OS x (chyba 10.6)
  2. MacBook MC207LL/A, core2duo P8400, 2 GB ram, 250 GB dysk Nvidia geforce 9400M system Mac OS x 10.6
    Który w razie czego wybrać. Zdaję sobie sprawę że to stare komputery, ale czy jeszcze nadają się do czego - mam na myśi głównie internet, dobreprogramy.pl na ten przykład. Czy taki system jak ten 10.6 Mac OS X to odpowiednik win7, czy Vistusi czy może XP. Czy w razie czego można w takich zabawkach wymienić podzespoły, np dysk SSD dać, a może Ram. Czytałem o strasznie restrykcyjnych politykach Apple w tych sprawach.
    Nie miałem nigdy do czynienia z takimi komputerami, ze względu na ceny zaporowe.
    Za jakąś poradę bym był wdzięczny, z serca.

Snow leoprad to już zabytek, Mam iMac’a z lionem (osx 10.7) i już na nim nie da się przeglądać np youtube. Na snow leo nie zainstalujesz najnowszych przeglądarek.
Szukaj czegoś co można uaktualnić do minimum osx ElCapitan.

Krótko i na temat: to będą żółwie, a nie laptopy do Internetu.
Szkoda jakichkolwiek pieniędzy, jeśli ktoś ma zamiar Ci to ofiarować za darmo, to oczywiście możesz przyjąć i samemu się przekonać.

Dziękuję bardzo, prawie dałem się złapać w pułapkę pozytywnych opinii na jakimś tam forum sklepu z używanym sprzętem. Można zamknąć temat.

A ja mam odmienne zdanie. Bez problemu zainstalujesz na tych makach El Capitan. Ostatnio kupiłem żonie macbooka late 2008 z podobną specyfikacją do tych co podałeś. Byłem naprawdę zaskoczony oglądając filmik na YT w jakości 720p. Do internetu ekstra. Moja kobita do niczego innego nie potrzebuje. Dorzuciłem ramu - mam 8 GB. Jeśli komputery w dobrej cenie, to ja bym brał. Ten pierwszy z GeForce 320 to MacBook z 2010 roku. Zainstalujesz na nim Sierrę bez problemu. Dorzuć ramu oczywiście - łatwy montaż, problemu nie będzie, i jako na start z ekosystemem Apple jak znalazł.

Obydwa komputery młode nie są, ale nie można ich zaliczyć do nieużytecznych staroci. Po aktualizacji systemu, rozbudowie pamięci RAM do minimum 4 a najlepiej 8 GB i wyposażeniu je w dysk SSD, będą całkiem sprawnie sobie radziły jako komputery do Internetu i domowego użytku. Szału na nich nie zrobisz, ale dają radę.

ja mam maca ale mało gier na niego