Kupiłem auto a brak OC. Pytanie

Witam

Kupiłem auto. 4dni przed spisaniem umowy skończył się okres ważności OC byłego właściciela. Co teraz mam zrobić? a co poprzedni właściciel?

Powinieneś wykupić OC i poprosić pracownika ‘zakładu ubezpieczeń’, żeby wypisał ważność OC od daty, w której kupiłeś samochód.

Poprzedni właściciel powinien poinformować ‘zakład ubezpieczeń’, że nie będzie przedłużał OC. To wszystko.

Twoim zadaniem jest udać się do właściwej agencji ubezpieczeniowej i opłacić składkę.

Ochrona ubezpieczeniowa została zapewne wznowiona, więc nie podpisuj żadnej umowy w innym towarzystwie, bo za rok dostaniesz wezwania do zapłaty składki za ochronę świadczoną z tytułu ubezpieczenia zapoczątkowanego przez poprzedniego właściciela, z którego w Twoim mniemaniu nie korzystałeś. I nie pomogą Ci żadne polisy z innych ubezpieczalnii.

Poprzedniemu właścicielowi pozostaje zawiadomić wydział komunikacji i zakład ubezpieczoniowy o fakcie zbycia pojazdu.

@volia

Towarzystwa ubezpieczeniowe to nie są fundacje czy inne instytucje pożytku publicznego.

Przecież nowy okres ubezpieczeniowy rozpoczął się 4 dni przed spisaniem umowy - i wątpię, że zbywca opłacił składkę, myślisz, że towarzystwo ubezpieczeniowe zasponsoruje komuś tę kilku lub kilkunastodniową ochronę?

Ochrona ubezpieczeniowa jest zawsze wznawiana bez wiedzy i zgody właściciela pojazdu. Aby ochrona nie została wznowiona - nabywca musi wyrazić taką wolę na piśmie 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu nie później jednak niż w dniu w którym upływa termin opłaty składki na kolejny rok. Wielu nabywców o tym nie wie, i rok później jest zdziwionych, bo windykator PZU zaczyna wyciągać do nich lekką rączkę do pieniążki rzędu 1000 zł…

A ta zapłata za składkę to za jaki okres miała by być? Muszę teraz pójść i ubezpieczyć się tam, gdzie było ostatnio OC ? Auto będzie na mamę bo ma dużo zniżek w PZU.

A co jakby np. ta osoba która sprzedała mi samochód wykupiła jeszcze na pól roku oc? Można coś takiego zrobić?

Składkę płacisz jednorazową za cały rok, lub w kilku ratach, zależy od towarzystwa, w którym podpisana jest umowa. Oczywiście po opłaceniu składki możesz tę umowę w dowolnej chwili zerwać, na całkowity zwrot kosztów niewykorzystanej części składki bym jednak nie liczył.

Do wyznaczenia wysokości składki brane są pod uwagę wszystkie zniżki/zwyżki wszystkich aktualnych właścicieli pojazdu.

Rozumiem, że mama jest współwłaścicielką pojazdu czyt. jest wyszczególniona na umowie kupna-sprzedaży samochodu ? Bo jeśli nie, to szczerze wątpię, że ten numer przejdzie - choć nie ukrywam, że nie zaszkodzi zapytać o to agenta.

Umowa ubezpieczenia OC dotyczy samochodu - nie jego właściciela, zbywca przekazuje Ci wszelkie prawa i obowiązki wynikające z OC, więc jeśli kupi inny samochód to musi podpisać nową inną umowę, lub kontynuować umowę podpisaną przez poprzedniego właściciela tamtego pojazdu.

Jeszcze raz powtarzam - nie ignoruj ubezpieczenia zapoczątkowanego przez poprzedniego właściciela, bo później możesz się srodze zdziwić. Samochód jest nadal ubezpieczony i otrzymanie wezwania do zapłaty składki jest tylko kwestią czasu. Na Twoim miejscu nie czekałbym na to jednak.

Radzisz aby już w ogóle nie zmienić tego ubezpieczyciela?

Tak. Moja mama jest właścicielka. Nie ma współwłaścicieli. I właśnie chcieliśmy przejść do tego PZU.

Samochód jest jeszcze nie przerejestrowany no i żeby to zrobić to trzeba mieć aktualne OC

Dlatego chciałem się dowiedzieć, jak trzeba to teraz wszystko załatwić z tym ubezpieczeniem.

Ale w momencie wznowienia był poprzedni właściciel - więc jeśli OC zostało wznowione z automatu to rachunek nie przyjdzie Spawn’a.

@volia

A widzisz, w takim razie mogę tu szerzyć zbędną propagandę.

Wypluwam toksyny, ponieważ brat doświadczył na własnej skórze wydarzeń, które opisuję, ale w istocie w jego przypadku wznowienie OC z automatu nastąpiło po podpisaniu umowy. Chylić czoła firmie na literę G, która przemilczała problem w tamtym przypadku. Nie wiedzieć czemu PZU zaleca najpierw wyjaśnić nieścisłości z innymi towarzystwami, a dopiero później proponuje nową umowę. Inne “fantastyczne” firmy nie stosują tej praktyki…

@Spawn

W takim razie udaj się do towarzystwa, w którym poprzedni właściciel podpisał umowę OC - z prośbą o jej zerwanie. Masz na to 30 dni od daty podpisania umowy, jednak mimo wszystko sugeruję zrobić to jak najszybciej. Następnie podpisz nową umowę w dowolnej ubezpieczalnii według uznania.

Ewentualnie możesz powiadomić poprzedniego właściciela o czekających go atrakcjach, o których pisałem wcześniej.

tak jak piszą wyżej masz 30 dni od zakupu na podpisanie umowy z tym samym ubezpieczycielem albo wycofanie i zawarcie nowej gdzie indziej,nie mogą cię pociagąc żebyś płacił za brak wpłaty poprzedniego właściciela,ale mogą ci naliczyć od daty zakupu auta więc lepiej jak najszybciej