Kupno anten LTE oraz problem modem+router

Witam. Mam pytanie korzystam z internetu od usługodawcy T-Mobile przez modem Huawei E3372 LTE HiLink. Dodatkowo jest on podłączony do routera TP-Link TL-MR3420 i tu mam właśnie pytanie działa bez zarzutu tylko po jakimś czasie sygnał samoczynnie się rozłącza i muszę na 192.168.0.1 i resetować router, żeby zidentyfikował i dopiero mógł się połączyć nawet czasem gdy wyłączę i włączę router sam automatycznie nie może się połączyć mimo że ta opcja jest zaznaczona. Router posiada aktualną wersję oprogramowania. Teraz mam pytanie jak rozwiązać ten problem czym to jest spowodowane? Sygnał jest między 1, a 2 kreskami nie wiem czy to zasilanie USB po prostu chciałbym to rozwiązać. Czasem są 4 kreski, ale uważam, że to jest błąd w pokazywaniu, tak czy siak prędkość pobierania wynosi max do 2 mb/s. Czy może 2 anteny LTE załatwiłyby sprawę? Znalazłem jeszcze w ustawieniach HiLink taką opcję Interwał automatycznego rozłączenia” może to to powoduje? Maksymalnie mogę wybrać do 120 min przy trybie połączenia automatycznego, jak zmienię na ręczne to ta opcja znika wraz z opcją roamingu danych :wink:

Nie jestem fachowcem w GSM, więc mam nadzieję, że ktoś Ci jeszcze coś napisze - ja mam tylko kilka swoich uwag:

  • obecnie, z tego co się orientuję, nie “łapiesz” sygnału LTE (a tylko 3G), mam na myśli ten modem Huawei, bo być może odległość od nadajnika jest zbyt duża;

  • to co próbujesz zrobić, jest dla mnie dość karkołomnym pomysłem i nie znam osoby, która coś takiego ma;

  • czasami, aby polepszyć zasięg GSM w domu, wystarczy podłączyć modem GSM poprzez przedłużacz USB (ekranowany, o max długości 3 metrów) - wtedy modem montujesz blisko okna (lub na zewnątrz) - poprawę jakości sygnału masz też z powodu odsunięcia modemu GSM od routera WiFi (zakłócenia);

  • anteny o których piszesz mają dość duże wzmocnieni sygnału, ale jeśli jest on zbyt słaby, to jego wzmocnienie będzie nieduże, biorąc jeszcze pod uwagę straty sygnału na kablu antenowym (np. 10 metrowym);

  • z uwagi na specyfikę Twojej lokalizacji może się okazać, że powinieneś skupić się na obiorze/wzmocnieniu sygnału 3G, a nie LTE (choć w większości anteny GSM są uniwersalne);

  • jeśli masz taką możliwość, zamontuj modem Huawei do laptopa i podjedź 1-2 km bliżej do nadajnika i zobacz, czy zasię jest już lepszy i szybkość internetu znacznie się zwiększyła;

  • zewnętrzne anteny GSM mają inny konektor (“końcówkę”) wtyczki (zazwyczaj SMA, rzadziej FME), niż taka jaja jest w modenie GSM (w Huawei jest to gniazdo na wtyk CRC9) i dlatego będziesz potrzebował stosownej przejściówki - czasami taką przejściówkę masz w komplecie z anteną (patrz Antena Dualna LTE/4G 15dBi do Huawei E3272, E3372 MIMO oraz ANTENA DUAL X-CROSS 3G 4G LTE 2x20dBi ZTE HUAWEI z Twoich linków).

Dziękuję za twoje rady :wink: W przyszłości zasięg może być poszerzany, a anteny przydadzą się. Chciałbym tylko wiedzieć, który zestaw z moich pozycji wybrać chodzi mi o konfiguracja (2 kierunkowe, xcroos czy może 1 kierunkowa i druga dookólna) chciałbym dowiedzieć się od Was co się lepiej sprawuje i w którym przypadku mam większą szansę odbierać LTE :wink:

Ok może zapytam wprost All ant czy Cybertech?

Widzę, że nikt z fachowców GSM się nie odezwał (może czas nie jest najlepszy), ale co do anten, to sugeruję poszukać i poczytać o tym na specjalistycznych forach (zapewne są takie) - może Ci się coś rozjaśni.