Kupno coolera na procek, pytanko

Siemka! Ostatnio zauważyłem że temperatury procesora podczas renderowania filmów są bardzo wysokie (procesor Intel Core i5 750 2,86Ghz), a mianowicie wynoszą od 76’C do 80’C. Jestem tym bardzo zaniepokojony ponieważ obawiam się czy coś mi się nie spali :frowning: W taki razie pomyślałem sobie że powinienem zakupić cooler (chłodzenie boxowe najwyraźniej nie wyrabia) poszperałem na allegro i znalazłem taki: http://allegro.pl/arctic-cpu-cooler-fre … 83211.html\

Teraz tylko do Was pytanko czy ten produkt jest godny zakupu, czy może kupić inny. Dodam że nie dysponuję dużą ilośćią gotówki tak więc coś do ok.150 zł powinno sprostać moim oczekiwaniom (chciałbym aby w końcu ta nieszczęsna temp. podczas renderowania spadła z 80 do chociażby 65). Pomóżcie ! :idea:

Obudowę mam dużą, a dokładne parametry kompa to:

Procek podałem wcześniej.

Karta graficzna GeForce GTS 250 512MB

RAM 2x2GB 1333MHz

Dysk Samsung 750GB

Płyta główna Gigabyete GA-P55M-UD2

Nie wydaje mi się żeby temperatury były “krytyczne”. Tmax dla tego procesora to 100 stopni, a temperatury rzędu 80 stopni pod obciążeniem ni są niczym anormalnym. Chłodzenie boxowe powinno wystarczyć dla nie podkręconego CPU. Zmiana zestawu chłodzącego może i ma sens - ale nie oczekiwałbym na twoim miejscu że po wymianie temperatury spadną. Sprawdziłbym natomiast zamocowanie chłodzenia, i być może zainwestował w lepszą pastę przy okazji.

Ja mam identyczny.Na core2duo temp spadły znacznie.Nie pamiętam jak było na boxowym chłodzeniu,ale teraz max to 60st przy katowaniu occt-em.

W spoczynku ok 30st.

Do przeglądania int czy oglądaniu filmów mogę śmiało wiatrak wyłączyć.co przy boxowym chłodzeniu było niemożliwe.Także różnica jest duża.

Niby czemu mają nie spaść ? Prawie jestem pewny że te 10st min spadnie.

Jutro otworzę komputer i przeczyszczę dokładnie go wewnątrz z kurzu :smiley: Mam jeszcze jedno pytanko: 2 lata temu gdy kupiłem tego kompa temp. w spoczynku było to 36-40’C. Po dwóch latach w stanie spoczynku jest 42-46’C xD Może to być przyczyna właśnie zakurzenia się kompa wewnątrz ? Dodam że mam dość dużą obudowę w której zamontowane są 3 wiatraczki: jeden na lewej ściance obudowy święcący na niebiesko, drugi z tyłu obudowy obok zasilacza i jeszcze trzeci z przodu :-o Aha no i jeszcze nad tym “neonowym wiatraczkiem” jest taka czarna tuba (szczecze mówiąc jestem w tym zielony, myślę że służy ona do odsysania kurzu lub coś :D)

Służy do wciągania chłodnego powietrza do chłodzenia procesora, nie ma tam filtrów przeciwkurzowych stąd też zapewne chłodzenie procka jest zawalone kurzem.

No tak po przeczyszczeniu kompa (a właściwie po odkurzeniu :D) normalna temperatura w trakcie renderowania to 48’C. Jestem tym wielce zdziwiony ponieważ wcześniej było z 78 xDDD Dzięki wszystkim za odp. temat można zamknąć!