Kupno dysku SSD

(Fakiron) #1

Witam. Moje obecne specyfikacje kompa:

Procek : intel i5-3450 3.1 Ghz

Mobo:    Asus H61K-M

Zasilacz: Vero M1 600w

Grafa: MSI Radeon RX 480 8GB Gaming X

RAM: 8 GB

Zastanawiałem się nad kupnem dysku SSD, bo obecnie posiadam tylko HDD 1TB. Dopiero co wymieniłem starą grafę na tego Radeona, i stare mobo na tego Asusa. Problem w tym że płyta obsługuje tylko SATA 2. Wiem, że to mocno osłabi SSD’ka, ale i tak da nieporównywalną szybkość do obecnego HDD. Problem w tym, że za mniej więcej rok chciałbym wymienić procka na jakiegoś i7 Skylake, a więc wiąże się to z wymianą płyty głównej na taką z nowszym socketem. Wtedy więc logiczne że wybrałbym taką która obsługuje SATA 3. Czy więc opłaca mi się teraz kupić SSD’ka i podłączyć pod SATA 2, a w przyszłości wymienić mobo i procka? Trzeba jeszcze dodać, że mam 4 wejścia SATA na płycie, ale dostępne mam tylko 2, bo pozostałe zasłania grafa. Do jednego wolnego podłączony jest HDD, a do drugiego stacja dysków. Jeśli więc kupiłbym teraz SSD’ka, musiałbym liczyć się albo z odłączeniem nagrywarki i dokupieniem takiej pod USB (często jest mi potrzebna), albo z zakupem jakichś kabli kątowych. Co byście radzili mi zrobić w takiej sytuacji? Kupić SSD’ka pomimo jego ograniczenia przez SATA 2, czy poczekać około 1,5 roku i kupić zestaw procek+mobo+ssd?

Z góry dzięki.

PS: Jestem laikiem, więc jeszcze jedno pytanie. Mogę mieć podłączony SSD i HDD razem i przerzucać pliki z jednego do drugiego?

(JNJN) #2

Wybór należy do Ciebie, ale i tak będzie o wiele lepiej na dysku SSD i sata2.

Zastosuj kabel sygnałowy kątowy i masz (mało miejsca) i mogą być podpięte różne dyski w portach sata płyty.

(fantomi) #3

Sata II ma przepustowość 3Gb/s  a więc spokojnie możesz zamontować SSD nawet najszybszy , jak masz RAID na płycie to możesz kupić dwa i zrobic RAID 0 zdziwisz się ale w necie widziałem  wyniki testów na poziomie kilku GB/s KOSMOS !!! 

(Longhorn2009) #4

Dysk przy sata II będzie ograniczany o jakieś 30-40 procent na pewno ale różnica w komforcie użytkowania będzie widoczna, dzięki sporo mniejszemu czasowi dostępu do danych.

Raid nie polecam jeśli grasz. Brak kontrolera sprzętowego mocno obciążałby procesor i tylko obniżył fps, a potencjał transferów na pewno nie byłby wykorzystywany, jeśli autor nie przerzuca wielkich ilości danych na co dzień.

(bachus) #5

Tak, różnica będzie kolosalna… Możliwości SATA3 są wykorzystywane główne przy kopiowaniu linowym (np. bardzo duże pliki). Odczujesz głównie przy standardowej pracy - komputer będzie się włączał kilka sekund, praca z przeglądarką, dokumentami. Nie będziesz chciał już nigdy systemu operacyjnego na standardowym dysku :wink:
Tak, możesz mieć kilka dysków w komputerze. Zwróć uwagę na:

• sprawdzenie, czy w obudowie masz jak zamontować dysk 2.5 cala (wielkość laptopowa). Jak nie - kupić za kilka złotych adapter (kawałek blachy co wielkością pasuje w zatoki 3.5 cala i w nią przykręca się dysk 2.5 cala)
  • dodatkowy kabel sygnałowy SATA
  • sprawdzić, czy zasilacz ma wyprowadzenie (zasilanie SATA)

Masz teraz dwie możliwości:

• zainstalować system operacyjnny od początku

Druga możliwość:

• opróżnić dysk 1TB do wielkości mniejszej, niż zakupiony dysk SSD (np. tymczasowo skopiować na inny dysk USB), wykonać 'klonowanie z dysku 1TB na SSD), sprawdzić, czy uruchamia się system z dysku SSD (najlepiej na chwilę odłączyć zasilanie dysku 1TB). Potem zaorać dysk 1TB, lub upewnić się, że uruchamianie następuje z dysku SSD. Usunąć z dysku 1TB katalogi Windowsa, prograów itd. Najlepiej sformatować (najszybsza metoda). 

(Fakiron) #6

3 Gb/s to 375 MB/s, a dyski SSD z których wybieram mają około 500 MB/s więc mocno ogranicza.

(bachus) #7

Jak wcześniej Ci napisałem - przy zwykłym używaniu nie odczujesz różnicy między SATA2 a SATA3 - jasne, w różnych programach do testowania pokaże, ale w użyciu codziennym nie. Pamiętaj, że duże pliki (prędkość liniowa) kopiujesz rzadko. Najbardziej Cię interesuje czas dostępu i małe pliki (system operacyjny, oprogramowanie i jego składniki). Odczujesz, jak będziesz edytować pliki wideo, które mają kilkadziesąt GB.

(freedom) #8

Brać i się nawet nie zastanawiać. Ja za 120 GB SSD dałem swego czasu 460 zł i z perspektywy czasu wiem, że była to bardzo dobra decyzja. Mam w pracy i5-2500K + 8 GB RAM, ale z HDD i w porównaniu do mojej konfiguracji, w codziennej pracy czuję najzwyczajniej dyskomfort. 

P.S. Tak przy okazji, u mnie SSD również działa na SATA 2.