Kupno dysku twardego i dodatkowych podzespołów - porada

Witam

Będzie krótko i zwięźle, żeby nie robić zamętu :slight_smile:

Moja obecna konfiguracja:

-płyta Asus M5A78L-M LE (SATA II, strasznie tandetne wyjscie audio)

-procesor AMD Athlon II 455 3x 3,3GHz (socket AM3)

-ram 1x4Gb GoodRam

-nVidia GeForce 430 GT (po pół roku od zakupu zorientowałem się, ze zaleca się 400W mocy zasilacza ;p)

-zasilasz Delta Electronics 350W (daje stabilne napięcia w spoczynku i pod obciazeniem, ma tylko ATX 24, 4-pinowe zasilanie procka i 2xSATA)

Do tego muszę dokupić Windows 7 i dysk twardy, powinienem się poza tym zamknąć w około 800 zl i prawdopodobnie za jakieś pół roku będę miał do przeznaczenia na komputer ok. 500 zl (chociaż mogę nic nie mieć). Czasem lubię w coś pograć (Wiedźmin 2, Mass Effect 3, Crysis, Tribes Ascend), ale wymagający nie jestem i średnie detale mi w zupelności wystarczają, z czym mój 430 GT sobie raczej radzi, chociaż już coraz cieżej. Dysk też nie musi byc bardzo pojemny i 128 GB byłoby dostateczne.

Z początku myślałem o zakupie Samsunga SSD 830 Series 128GB za lekko ponad 400 zl, jednak moja płyta obsługuje tylko SATA II i z tego, co czytalem, to dysk ten trochę by marnował w niej swoje mozliwości, poza tym w takim układzie po zakupie dysku i systemu nic by mi nie zostało. Z drugiej strony mogłbym zamiast tego kupić Seagate Barracuda 250GB za 200 zl i jakiś zasilacz z myslą o przyszłości (minimum 500W). Rozważalem OCZ CoreXStream 500W (180 zl) lub OCZ ZS 550W (240 zl). Albo zamiast zasilacza dokupic kolejne 4GB ramu i oszczędzić trochę na przyszłość.

Ja w tym momencie mam mocno mieszane odczucia względem zakupu, a wy jak myślicie? Co by się najbardziej opłacalo w mojej sytuacji? Z góry dzięki za odpowiedz.

PS: Za wszelkie błędy ortograficzne przepraszam, piszę z angielskiej wersji Linuksa Mint i muszę wszystkie polskie znaki kopiować z Wikipedii :slight_smile:

Miałem też wcześniej taki sam procesor - sprzedaj MOBO + CPU, dołóż i kup i3 + płytkę na B75 - na allegro procki można wyrwać w dobrej cenie. Różnica zauważalna, w grach mam średnio po kilka FPS więcej.

@sla17

Dzieki za rade, jednak chyba pozostane na razie przy AMD i socketach AM3, dzieki czemu bede mogl dokupic lepsza plyte bez koniecznosci wymiany procesora, co dla mnie jest bardzo wazne, poneiwaz zakupy musze starac sie rozkladac na jak najmniejsze sumy jednoczesnie. Poza tym dzieki temu bede mogl wymienic plyte i do tego dokupic jakis tani procek (np. jakiegos Semprona), zeby siostra mogla spokojnie po necie lazic i ew. w Gimpie cos poskrobac (gry jej raczej nie interesuja).

Nie jestem tylko pewien, czy teraz bardziej oplaca mi sie kupowac tego SSD, czy nie lepiej wlasnie dokupic do tego ramu lub jakis lepszy zasilacz…

Najsłabszym ogniwem jest karta graficzna i jeśli zależy Ci głównie na grach, trzeba ją wymienić w pierwszej kolejności. Radeon 7750 (~380zł) byłby idealny, bo jego TDP to zaledwie 55W, obejdzie się bez wymiany zasilacza. W stosunku do GT430 będzie średnio 2x wydajniej, więc różnica będzie bardzo odczuwalna.

@freedom

Wymiana karty przyjdzie w swoim czasie, na razie nie jest ona priorytetem. Ale wielkie dzieki za rade, karta rzeczywiscie znacznie wydajniejsza i w przystepnej cenie. Moj kolega mata sama i ja chwalil, wiec chyba w przyszlosci sie na nia zdecyduje. Moglbys mi tylko powiedziec, ktora z kart z ponizszej oferty bylaby najbardziej oplacalna?

http://www.komputronik.pl/search/pl/run … Products=1

http://www.komputronik.pl/product/150420/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Radeon_7750_MSI_1GB_DVI_HDMI_DP_PCI_E_.html

Wiem, że priorytetem jest dla Ciebie dysk i system, ale napisałeś również, że być może będziesz dysponował za jakiś czas dodatkowymi funduszami, stąd propozycja karty.

Ogóle jeśli myślisz, że wystarczy Ci 128GB, warto zainwestować w SSD. Samsung 830/Curcial M4/OCZ Vertex 4, raczej nie warto pchać się w coś tańszego. Wiadomo, że na SATA II nie osiągniesz maksymalnych transferów, ale dysk kupuje się na kilka lat, pewnie w tym czasie zmieniał platformę na taką z SATA III. Dodatnie kolejnej kostki RAM na niewiele się zda, co prawda są to obecnie groszowe sprawy, ale mimo wszystko mija się to z celem.

Dzieki wszystkim za rady, chyba po prostu zostane przy pierwotnym planie i kupie Samsunga i jak starczy kasy, to moze do tego jakies sluchawki z mikrofonem, zeby w sieci troche pograc :slight_smile: W sumie to wczesniej myslalem, ze jezeli kupie SSD, to w nastepnej kolejnosci powinienem wymienic plyte, ale chyba nic nie stoi na przeszkodzie, zeby zamist niej kupic karte graficzna. I chyba troche za bardzo wyczulilem sie na krotka zywotnosc SSD, w sumie pewnie gdyby nie ta cala afera z OCZ, to nie balbym sie tak bardzo tej technologii.

Jeaszcze raz wielkie dzieki :slight_smile: