Kupno głośników 5.1 i czy będą grać tylne głośniki?

Mam zamiar kupić w styczniu coś nowego i chyba to będzie coś z Geniusa. Czy jak kupie nowe głośniki to będą działać tylne głośniki, bo teraz mama T6060 i tylne działają dobrze na XP, a na Viście nie :confused: i nie chce niepotrzebnie wydawać hajs.

Dźwiękówka zintegrowana. ALC888.

Pozdrawiam i dziękuję!

Korzystam z zestawu Creativa 5+1 i zarówno na MS Windows XP jak i Vista wszystkie głośniki działają bezproblemowo. Zarówno przy odtwarzaniu muzyki jak i filmów DVD (oczywiście w przypadku filmów z dźwiękiem 5.1).

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

Przy odtwarzaniu filmów 5.1 to mi też działają wszystkie na XP i Viście.Natomiast przy słuchaniu muzyki działały mi wszystkie tylko na XP.Z pomocą przyszedł foobar i ustawienie w opcjach convert stereo to 4 channels.

Ok działa ten sposób heveta. A czy jest jakiś plugin cy cuś do WMP, bo do niego się przyzwyczaiłem i nie chce go zabardzo zmieniać.

Czy jest do WMP to nie wiem, za to istnieje coś takiego do Winampa. Ale może nie będzie potrzebne. Wejdź w panel sterowania\Sprzęt i dźwięk\Zarządzaj urządzeniami audio\ i teraz:

  1. najpierw kliknij konfiguruj i ustaw 5.1. Dalej postępuj zgodnie z kreatorem (jeżeli kupisz Geniusy 5005, to warto ustawić przednie satelity jako pełnozakresowe).

  2. w zakładce Odtwarzanie zaznacz pozycje głośniki i kliknij właściwości. Jeżeli w nowym okienku będzie zakładka Dolby, to jesteś w domu. Wystarczy zaznaczyć Dolby Prologic IIx. Możesz też włączyć Natural Bass.

  3. przejdź na zakładkę rozszerzenia i włącz korekcja pomieszczenia oraz ustawienia tego filtru. Podciągnij głośność SL i SR.

Dzięki temu całkiem dobrze grają mi wszystkie głośniki bez względu na źródło dźwięku. Posiadam Realtek ALC889A

Zakładki dolby nie ma tutaj:

beztytuulk2.th.jpg

Niewiem jak sprawdzić jakiej wersji są stery (te np: R2.11, R1.35, itp), ale w menedżerze realtek pisze wersja sterownika audio: 6.0.1.5672

PS. Najprawdopodobniej kupie geniusy 6000.

EDIT: A co do Foobara to teraz zauważyłem że nie działa głośnik centralny. Jest na to jakiś sposób??

W takim razie jest iny sposób: http://www.realtek.com.tw/downloads/dow … wnTypeID=3

Użyj programu 3D Sound Back z linku. Program sprawi, że wybrane aplikacje będą obsłgiwały dźwięk tak jak w WindowsXP

Ja używam R2.11 i mam Dolby. Pewnie ALC888 nie obsługuje tej technologii.

Co do geniusów 6000, to mają jedną dość istotną wadę. Na standby wyświetlacz cały czas świeci i trzeba wyłączać głośniki przyciskiem z tyłu. Kiedyś czytałem porównanie 5000, 5005 i 6000 i 5005 wypadły lepiej. 6000 ma inną budowę subwoofera, także gra głośniej, lecz bas jest płytszy. Zwróć uwagę na obudowę. Wcześniejsze wersje mają tylko jeden otwór bass reflex na dole. W 6K głośnik jest przymocowany na bocznej ściance, tak jak w Creativach.

Hevet:

ALC.jpg

Głośniki muszą być ustawione na 5.1. Sprawdź, czy dźwiękówka obsługuje Dolby Pro Logic IIx. W instrukcji od płyty głównej napisano, że funkcja ta jest dostępna tylko w WindowsXP32 oraz Vista32. Rzeczywiście w panelu Realteka nie ma możliwości jej włączenia pod Vista64, lecz w panelu sterowania\ustawienia dźwięku już jest.

Dobra jakoś jest lepiej z tym 3D Sound Back, ale z foobara jest lepiej tylko ten centralny nie działa :/.

Co do Geniusów to jak już będę mieć budżet to napisze i zobaczymy.