Kupno i dobór HDD


(george32801) #1

Witam,

 

jako że mój 1TB HDD Seagate 7200.12 odszedł z tego świata potraktowany przebijającym się kablem 12V z zasilacza podczas działania ... (chyba, że da się jakoś naprawić HDD nie reagujący na podłączenie  do PC - zupełna cisza i brak reakcji, nawet nie drga - ?) ... chciałbym się Was poradzić jaki HDD mógłbym teraz kupić?

 

Po pierwsze od dziś - boję się posiadać tylko jeden HDD - potrzebował bym coś dużego na wszelakie multimedia, dokumenty, filmy, gry, muzykę, zdjęcia, projekty oraz prace itp. i może coś oddzielnego, dużo mniejszego na system i programy?

 

Jestem informatykiem/grafikiem (na rynek HDD ostatnio zupełnie nie patrzyłem) i dużo pracuje na komputerze, więc to na nim trzymam bardzo ważne rzeczy, projekty itp. Do tej pory wydajność tego seagate'a "powiedzmy" nie stwarzała mi problemów, ale hałasował niemiłosiernie (chrupanie takie, że obudowa się trzęsła..). Oczywiście system z programami był na jednej partycji a dwie inne służyły właśnie jako magazyn oraz na np. zainstalowane gry. Była to jedynie imitacja oddzielnych dysków więc rozumiem, że wydajność była lekko mniejsza niż jakbym miał zupełnie oddzielne HDD na system/programy i "resztę"?

 

Planuje zaopatrzyć się teraz w jakiś HDD (a może dwa?), tyle, że nie wiem co byłoby dla mnie najlepsze. Teraz tego pełno - SSD, HDD, Hybrydy, żywotności, wydajności, energooszczędności, cache itp itd.. Nie nadążam i się gubię :slight_smile:

 

Komputer działa prawie że 24/7 więc liczę na jak najdłuższą żywotność, stabilność pracy i ciszę. RAID raczej mnie nie interesuje, a co do SSD to się waham. Jak to jest z ich żywotnością i sprawnością? Hybryda? A może po prostu jeden "tani" HDD 750-1TB + porządny, szybki i markowy 250GB? Albo jeszcze inaczej - drogi i dobry zwykły HDD 1TB i pracować jak dotychczas pracowałem  Może ktoś z Was po prostu doradzi specjalnie pod moją osobę co można wybrać/kupić dla moich wymogów?

Chciałbym przeznaczyć na to ok. 250-350zł.

 

 

Pozdrawiam!


(Odyniec_Stary) #2

Na obecną chwilę najbardziej optymalne rozwiązanie to kupno SSD 128 GB na system i programy + HDD na dane. Ale za 250-300 zł będzie jedno albo drugie.

 

SSD http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/9243819

HDD http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/3352481

 

Generalnie radziłbym poważnie zastanowić się nad tandemem SSD + HDD

Wówczas proponuje zakupić taki dysk na dane http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/4728813 lub jego pojemniejszą wersję.

Teoretycznie jest lepiej przystosowany do pracy ciągłej.


(pepo9) #3

Ja bym do komputera zaproponował:

 

do tego albo dysk zewnętrzy albo NAS i zrobić sobie autobackup np http://www.dobreprogramy.pl/Cobian-Backup,Program,Windows,12544.html

 

dodatkowo aby zadbać trochę o dysk warto zadbać o chłodzenie dysku :slight_smile: albo naklejane radiatory albo wentylator


(Odyniec_Stary) #4

Nie trzeba. Wystarczy, że w obudowie mamy przyzwoity obieg powietrza.


(george32801) #5

Dzięki za odpowiedzi - a czym się różni włąśnie taki WD Black od WD Red? I jak jest z żywwotnością SSD Curciala - jak to się objawia gdy jest zużyty czy coś.. Nigdy SSD nie miałem, a wiem, że one się szybko zyżywają czy coś takiego..


(Odyniec_Stary) #6

WD RED to przeznaczenie do serwerów NAS lub ogólnie składowania danych. WD Black to dysk uniwersalny. Black jest dyskiem znacznie głośniejszym - weź to pod uwagę.

 

SSD ma ograniczony cykl zapisu komórek pamięci. Jest to zazwyczaj kilkadziesiąt GB danych dziennie przez 2-3, bądź więcej lat. W praktyce nie ma się czym przejmować.


(pepo9) #7

Dokładnie

RED są przeznaczone do stałej pracy ale nie do ciągłego zapisu (nie nadają się do monitoringów) ogólnie mają bardzo równe tępo zapisu i odczytu ale nie są za szybkie i się mocno nie grzeją

 

BLACK jest znowu szybszy ale przy okazji grzeje się i jest trochę głośniejszy od linii GREEN czy BLUE

 

SSD znowu ma określoną żywotność oraz cena za GB jest wyższa niż przy tradycyjnych dyskach

 

dodatkowo jeszcze są dyski SSHD

czyli połączenie tradycyjnego dysku jako magazyn + dysk podręczny oparty na technologii SSD

 

Niestety osobiście nie miałem styczności z tym dyskiem więc nie wypowiadam się na temat jakości i wydajności.


(Odyniec_Stary) #8

Hybryda to tylko proteza SSD. Miejsce tego typu dysków jest w komputerach przenośnych, gdzie mamy miejsce tylko na jeden dysk, a nie wystarcza nam pojemność SSD.