Kupno monitora a jakość HD

Witam

Przymierza się do wymiany już leciwego komputera. Dotychczas nie interesowałem się tymi sprawami i nie potrzebuje wypasionego komputera, bo tylko przeglądam internet i oglądam filmy. Chciałbym wiedzieć czy do oglądania filmów w jakości HD potrzebuję typowego monitora HD 1280x720 lub Full HD 1920×1080 czy taką samą jakość otrzymam na ekranach o innych rozdzielczościach jak np. 1366 x 768 lub 1680x1050. Chodzi mi o to czy jakość plików HD będzie w obydwóch przypadkach taka sama bo wiem że na wszystkich da się je włączyć.

generalnie zasada jest taka, że im większa rozdzielczość tym obraz dokładniejszy

Jak chcesz uzyskać obraz w jakości Full HD to potrzebny Ci monitor 1920x1080. Mniejsze rozdzielczości też pozwolą na obejrzenie tego filmu ale zostanie on przeskalowany i straci na jakości (choć z odpowiednio dużej odległości tego nie zauważysz).

:roll:

Co w twoim przypadku oznacza “leciwy” komputer?

do najlepszej jakosci dobry monitor full HD.

jak masz monitor 720p to jak bedziesz ogladał filmy w full HD jakość równiez bedzie dobra;]

Ekran Full HD byłby na pewno dobrym rozwiązaniem ale coraz bardziej myślę o laptopie, a urządzenia z takim ekranem są dużo droższe od pozostałych i zastanawiam się czy jest sens aż tyle dopłacać. Monitory 16:10 są również tańsze od Full HD a są lepsze do zwykłej pracy. Filmów w 1080p oglądam bardzo mało, najwięcej w 720p. I teraz zastanawiam się czy taki plik w 720p włączony na monitorze np. 1680x1050 będzie wyglądał lepiej z powodu wyższej rozdzielczości ,czy tak samo jak na 1280x720 bo zostanie i tak przeskalowany czy może gorzej bo to nie jest rozdzielczość oryginalna i to nie jest rozdzielczość HD. Nie znam się na tym.