Kupno Routera - Dialog

(Ntav Rover) #1

Witam, niedługo mam zamiar kupić router. Do dyspozycji mam około 300 zł. Co byście polecili do tej ceny?

Neta mam Dialog (DialNet)

605218355.png

Chciałbym to rozdzielić na 2 komputery oraz czasem połączyć się z internetem z PSP poprzez WiFi, drugim komputerem byłby laptop, więc też łączył by się bezprzewodowo.

Pozdrawiam :slight_smile:

(Adalbert) #2

Proste pytanie, potrzebujesz modemu by połączyć się z internetem, czy do Twojego domu idzie od razu kabelek, który wtykasz do komputera? Bo z tego co widzę na stronie Dialogu obie wersje są możliwe.

(Ntav Rover) #3

Do łączenia się z internetem, potrzebuje modemu, mój aktualny modem to : ASMAX AR801MP

(Adalbert) #4

Niestety nie udało mi się znaleźć, czy ten modem jest na anneksie A czy B, więc musisz jeszcze tę informację podać oraz czy internet na liniach DialNetu, czy TP. Bo rozumiem, że chcesz zastąpić obecny modem routerem ze switchem i WiFi?

(Ntav Rover) #5

Internet na linii DialNet'u.

Chcę po prostu rozdzielić neta, na jeszcze jednego kompa oraz czasem podłączyć się przez PSP. Ale wolał bym zamienić obecny modem routerem, gdyż z modemem mam problemy...

Co do PSP, w szkole jest niezabezpieczony net i łączę się przez WLAN, także nie koniecznie musi być WiFi. :twisted:

(Adalbert) #6

Czyli wg tego co jest napisane http://www.dialnet.pl/pytaniaiodpowiedzi.php to potrzeba Ci router z anneksem B, więc polecam poszukać takich właśnie routerów (np. http://www.ceneo.pl/1826468). Jakbyś podwyższył trochę cenę, to w standardzie n dałoby się kupić.

(Ntav Rover) #7

Słuchaj, coś tu nie gra, bo mój modem to ASMAX AR 801 MP, a na stronie producenta pisze coś takiego : http://www.asmax.pl/produkty/parametry/ ... ar801-mpa-

Dokładniej mówiąc - Annex A...

Jestem zmieszany :?

Foto modemu, dla pewności...

igq01xmjxap4m5y7eu6.jpg

0w4towgnda5vqzoolg5l.jpg

"Standard n" Mógłbyś rozwinąć bo tak nie do końca w tym siedzę i rozumiem? Na google pisze tyle że to nowsza wersja WiFi właśnie WLAN, czy cuś takiego.

Ile gdzieś trzeba by było dołożyć do dobrego router'a z wbudowanym modemem z standardem n? Polecił byś jakiś konkretny model?

(Adalbert) #8

No to zadzwoń na infolinię czy coś takiego, bo teraz to już sam nie wiem, bo na stronie napisane jest, że "w przypadku dostępu w zakresie sieci TP S.A. - usługa DialNet Global - modem ten musi pracować w standardzie Annex A", a Ty piszesz, że linie są DialNetu...

Do Wireless N musiałbyś dorzucić jakieś 100zł, ale warto jak planujesz wykorzystać jego możliwości, poczytaj i sam zobacz.

(Technik Elektro) #9

dla samego rozdzielenia internetu nie warto inwestować w n, chyba, że przez wifi będą przenoszone duże pliki...

(Ntav Rover) #10

A może zostawić oryginalny modem, i podłączyć rozbudowany router bez funkcji modemu? Być może wyszło by taniej.

Dziś w komputroniku widziałem taki router za około 170 zł. D Link'a, właśnie z standardem n. :wink:

Bo tak naprawdę, czy modem będzie osobno czy w modemie to mi obojętne, byle żeby to działało. :smiley:

-- Dodane Cz, 29 paź 2009, 15:11 --

Dzwoniłem właśnie na telecentrum dialogu, sieć jednak jest Annex B (choć na stronie producenta pisze inaczej).

Lecz rozmawiałem jeszcze z znajomym monterem sieci DSL, i mówi że do DialNet'u bardziej polecają wstawienie zwykłego router'a DSL za modemem, niż wstawienie modemo-routera, gdyż często takie produkty zmieniają łącze - z 4 mb/s robi się 3, a z łącz 6 mb/s (takie jak ja mam) robi się 4...

Także chyba lepiej szukać zwykłego routera bez modemu i podłączyć go za oryginalnym modemem.

(Adalbert) #11

"dla samego rozdzielenia internetu nie warto inwestować w n, chyba, że przez wifi będą przenoszone duże pliki..." ...albo jest duże mieszkanie. :slight_smile: N już nie jest takie drogie.

(Ntav Rover) #12

A co powiedział byś jeszcze o tych routerach?

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... R-600.html

oraz

http://www.komputronik.pl/index.php/pro ... R-300.html

Znajomy poleca mi DIR 600, ze względu na Wireless N150 oraz dobry zasięg anteny oraz nie ma on z nim problemów. Taki drogi też nie jest. :smiley:

Z tego co mi wiadomo, DIR 615, zdarza się wiele przypadków problemów z nim - zawieszanie.

Wiesz, większość ludzi kupiła by pierwszy lepszy router jaki oferują w sklepie, ale wolę kupić coś co posłuży a nie po roku wyrzucić do kosza. :smiley:

(Adalbert) #13

A skąd Ci wiadomo o zawieszaniu się DIR615? To dobry router, a pojedyncze przypadki nie są jeszcze dowodem na słabość tego routera. I na komputroniku i na ceneo są w sumie dobre komentarze, na benchmark dobra recenzja, więc tak bym się do tego routera nie zrażał.

(Ntav Rover) #14

O zawieszaniu się DIR615 dowiedziałem się na googlach, ale jak widać chyba ktoś za bardzo skoloryzował swoją wypowiedź, którą znalazłem. :smiley:

Chyba kupię DIR 615 lub 600, okaże się jeszcze.

Dzięki za pomoc w wyborze. 8)

(Dlink Online) #15

Witam.

Jeżeli Twój dostawca usług internetowych podłączył Ci linię na Annexie B to wymagane jest podłączenie urządzenia obsługującego ten rodzaj modulacji sygnału.

Urządzenia serii DIR firmy D-Link nie obsłużą takiego sygnału bez zastosowania dodatkowego modemu działającego w systemie Annex B. Jeżeli planujesz zakupić modele serii DIR to niezbędne będzie dokupienie modemu obsługującego Annex B -> DSL-321B.

Proponuję skupić uwagę na modelach DSL-2641B oraz DSL-2741B, które doskonale nadają się do obsługi sieci w Twoim otoczeniu. Posiadają one wbudowane modemy do obsługi modulacji typu Annex B.

(Kpc21) #16

Myślę, że nie ma sensu kupować routera z wbudowanym modemem ADSL (w dodatku z aneksem B, które nie są łatwo dostępne w Polsce), podczas gdy Twój modem ma wyjście RJ-45. Proponuję pozostawienie istniejącego modemu i podłączenie do niego Linksysa WRT54GC albo TP-Linka TL-WR340G.