Kupno telefonu przez internet-wazne pytanie

Witam, chciałbym zamienić się telefonami przez strone tablica.pl ,ale Pan po drugiej stronie powiedział,że zanim wyśle telefon mam mu wysłać skan dowodu osobistego. Pytanie do was czy to jest bezpieczne?

Od niego też zażądaj takiego skanu. On chce się zabezpieczyć na wypadek, gdybyś nie był uczciwy (i nie ma w tym nic złego, na kopię dowodu raczej nic z twojego konta w banku nie wypłaci, a dane znajdujące się na dowodzie podaje się zwykle przy spisywaniu umowy sprzedaży), ale ty też nie masz takiej pewności.

Nie jest to bezpieczne. W pewnych okolicznościach, na podstawie skanu Twojego dowodu osobistego może wziąć kredyt w banku. Nigdy bym się nie zgodził na taki warunek.

Dodane niedziela, 21 paź 2012, 14:57

Nie wypłaci, ale jeśli ma “znajomości” to kredyt weźmie.

Rozumiem ,ale imię i nazwisko oraz adres z nr telefonu mogę podać czy też nie za bardzo

Podstawowe dane to oczywiście, żadne skany dokumentów dla nieznajomych, takie coś można wysłać najwyżej do jakiejś zaufanej firmy/instytucji

Idąc tą drogą, sprzedając samochód, na umowie sprzedaży też nie powinienem wpisywać numeru dowodu ani PESEL-u, a kontrahentowi nie powinienem pokazywać dowodu. Tylko kto go w tej sytuacji kupi?

Czy ja pisałem o “pokazywaniu” lub podawaniu danych czy dostarczaniu skanu dowodu?

To jest zasadnicza różnica, bo skan dowodu w większości przypadków musi być dołączony do dokumentów dostarczanych przez kredytobiorce, samo wpisanie danych nie wystarczy.

Czytaj ze zrozumieniem.