Kupno telefonu przez internet-wazne pytanie

(Tobiasz505) #1

Witam, chciałbym zamienić się telefonami przez strone tablica.pl ,ale Pan po drugiej stronie powiedział,że zanim wyśle telefon mam mu wysłać skan dowodu osobistego. Pytanie do was czy to jest bezpieczne?

(Kpc21) #2

Od niego też zażądaj takiego skanu. On chce się zabezpieczyć na wypadek, gdybyś nie był uczciwy (i nie ma w tym nic złego, na kopię dowodu raczej nic z twojego konta w banku nie wypłaci, a dane znajdujące się na dowodzie podaje się zwykle przy spisywaniu umowy sprzedaży), ale ty też nie masz takiej pewności.

(Cedar) #3

Nie jest to bezpieczne. W pewnych okolicznościach, na podstawie skanu Twojego dowodu osobistego może wziąć kredyt w banku. Nigdy bym się nie zgodził na taki warunek.

-- Dodane niedziela, 21 paź 2012, 14:57 --

Nie wypłaci, ale jeśli ma "znajomości" to kredyt weźmie.

(Tobiasz505) #4

Rozumiem ,ale imię i nazwisko oraz adres z nr telefonu mogę podać czy też nie za bardzo

(Cedar) #5

Podstawowe dane to oczywiście, żadne skany dokumentów dla nieznajomych, takie coś można wysłać najwyżej do jakiejś zaufanej firmy/instytucji

(Kpc21) #6

Idąc tą drogą, sprzedając samochód, na umowie sprzedaży też nie powinienem wpisywać numeru dowodu ani PESEL-u, a kontrahentowi nie powinienem pokazywać dowodu. Tylko kto go w tej sytuacji kupi?

(Cedar) #7

Czy ja pisałem o "pokazywaniu" lub podawaniu danych czy dostarczaniu skanu dowodu?

To jest zasadnicza różnica, bo skan dowodu w większości przypadków musi być dołączony do dokumentów dostarczanych przez kredytobiorce, samo wpisanie danych nie wystarczy.

Czytaj ze zrozumieniem.