Kupno używanego pcta - o co pytać?

Witam, podawajcie tutaj propozycje, na co zwracać uwagę i jakimi pytaniami męczyć sprzedającego, żeby się nie naciac. :smiley:

Obecnie mam na oku 2 letniego phenoma II 955 + radeon 7850 + dodatkowe chłodzenie, markowy zasilacz (chociaż nie mam pewności, czy 80+), Nieznana płyta główna (tylko wiadomo, że msi).

Myślę, że sie na to zdecyduje, ale jeśli są jeszcze jakieś sensowne pytania, to podawajcie, może coś pominąłem - a wiadomo, jak to jest z kupnem przez internet, w pewnym sensie “kot w worku”. :smiley:

A to właśnie podstawa! Istotna jest wszak specyfikacja płyty głównej, żeby się zorientować na co ją stać, np. dane pamięci RAM, obsługiwane systemy, procesory, dyski, data pierwszej produkcji itp.

Oraz polecam poprosić sprzedającego o zrzut statystyk SMART z dysku twardego.

Zapytać czy system legalny :slight_smile:

Nie łap się na “nie wiem”, “markowy, ale marki nie znam”, bo w tym wypadku dostaniesz budę z noname a w korespondencji / aukcji nie miałeś podane -> 0 szans na odzyskanie kasy

 

Zapytaj czy był kręcony, czy kondensatory są sprawne, czy zasilacz trzyma napięcia na liniach, czy jest ram (nie podałeś tego …) model firma, jakie konkretnie jest to chłodzenie, to co wyżej koledzy podali też obowiązkowo, popytaj też kiedy ostatnio wymieniał pastę, oraz czy coś skrzypi / piszczy itd, stan / model obudowy jakieś napędy (o ile są), wiek / sprawność / firma, 

 

system kwestia gustu, jakiś w7 oem by ci się przydał o ile nie masz bo za jakiś czas będą problemy z jego dostaniem 

Nie kręcony, napisał, że 100% sprawny techniczne i wizualnie, pierwszy właściciel, 2letni.

Ram: 8gb ddr3 crucial 1600 mhz

chłodzenie: scythe mugen II

dysk: seagate barracuda 500gb sata 3

zasilacz: high power element 500 w

Napęd: LG

Płyta: MSI

Tyle wiem (+1szy post). Zapytałem o obudowę, płytę główną.

Dopytam jeszcze o system, ostatnie czyszczenie + nałożenie past, zrzut ze SMARTa i zdjęcia z nickiem sprzedającego, oraz poproszę o wystawienie na allegro, opisanie na allegro sprzętu i wysyłkę pobraniem.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? :wink:

PS. Gorzej będzie, jak ktoś inny wykupi tego pcta w czasie moich pytań. :smiley:

Nadal nie dostałem odpowiedzi nt. płyty głównej, nie był otwierany od momentu złożenia (przez 2 lata) i raczej wwięcej się nie dowiem, bo widać, że gość ma dość. Jak myślicie, warto go wziąć?

Jak nie poda dokładnie podzespołów to nie warto. 

No nie podał tylko płyty głównej (jeszcze go o to bede męczył), reszta wydaje się ok - chociaż też nie odpowiedział na pytania o trzymanie napięcia na liniach zasilacza i nie wymieniał pasty (możliwe, że po prostu kupił pcta przy pomocy kogoś i ma działać, nie wie, jak to sprawdzić i zrobić), to myślę, że nie powinno dziać się nic złego na nie kręconym 2-latku przez jeszcze długi czas.

Sam już się zdezorientowalem i nie wiem, czy kupować. ._.

Czuję, że jesteś napalony na tego kompa. Zależy więc za ile? Przy niedużej kwocie ryzyko maleje w tym znaczeniu, że w razie draki 200-300,-zł można jeszcze odżałować. Nie znając modelu płyty (chodzi o ewentualne, późniejsze modernizacje) to tak, jakbyś kupował używany samochód nie znając rocznika. Twoje ryzyko…

Kwota to 1100 zł, ale tak, jestem na niego trochę nastawiony - nie mam już pcta/laptopa kilka miesięcy, szukam już czegoś sensownego od miesiąca i mam wiele konwersacji przeprowadzonych z różnymi sprzedawcami i znaczna część z nich miała problem z odpowiedzią na moje pytania.

Jeśli dostanę informacje o płycie głównej i logi ze SMARTa - wtedy warto brać, mimo nie zmieniania pasty i braku informacji o trzymaniu napięć?

Logi oczywiście pozytywne :wink:

A płyta też nie będzie jakaś badziewna, żeby nie było nieporozumień :stuck_out_tongue:

Nie wiem do czego komputera potrzebujesz. Ale ja nie mając żadnego innego w zapasie bym kupił gorszą, ale nówkę z gwarancją. Oczywiście może chodzić latami, a może się ■■■■■ć w każdym momencie. Też nie dowiesz dlaczego ktoś go sprzedaje. Zdarzało mi się kupować używane komputery, ale były to padła za 200-300 zł do jakichś prostych zastosowań. 

Spytaj o temperatury procesora i karty graficznej, kupuj obowiązkowo z markowym zasilaczem. Poproś o zdjęcia płyty głównej w dużej rozdzielczości by ocenić stan kondensatorów.

 

Okres zmiany pasty nie jest tak ważny. Jeśli to dobra pasta to nawet po kilku latach będzie dobrze się sprawować. Raczej prosiłbym o screen z AIDA64 z temperaturami.

 

 

Najlepiej będzie jeśli sprzedawca sformatuje dysk i kupujący sam sobie system zainstaluje.

Słaby biznes dokupowanie samemu OEMa do kilkuletniego kompa, który nie wiadomo ile pociągnie. Ja bym szukał z systemem. Oczywiście jak ktoś się bawi z pingwinami to mu wszystko jedno, ale to margines. Jak komuś nie zależy na oryginalnym systemie to tez nie będzie na to patrzył, wiadomo. 

 

W sumie prawda, niewiele jest chyba osób którym naprawdę zależy że mają oryginał. Większość ma, bo dostali z laptopem, gdyby mieli wersję “z nieoficjalnych źródeł dystrybucji” to nawet nie zauważyliby różnicy.

 

 

To nie jest stary komputer. Mam jeszcze starszy i działa dobrze :slight_smile: Jeśli dba się o komputer to raczej nie powinno się mu nic złego stać, inna sprawa że za jakiś czas będzie mało warty.

Komputer do gier, mniej lub bardziej zaawansowanych, zależy, na co pozwoli sprzęt (chociaż przyznam, że w gta v bym z chęcią pogral, niekoniecznie na najniższych).

O zdjęcie płyty głównej może być ciężko, bo widać, że gość może ciężko przyjąć musowe wyjecie płyty.

Poprosiłem go o wynik testu ze SMARTa, podanie płyty głównej, dopiszę jeszcze AIDA64. Zasilacz markowy, nie z czarnej listy.

Jak dostanę wyniki, to napiszę tutaj, zrobię małe podsumowanko i obadamy, czy czegoś jeszcze brakuje. :slight_smile:

@Maxim128 

Wiadomo,  przy odrobinie szczęścia może działać jeszcze kilkanaście lat :wink: . Ale system swoje kosztuje i trochę głupio byłoby mi dokupować do używki, skoro można kupić od razu z systemem praktycznie w tej samej cenie za podobne podzespoły. Hmmm. to trochę tak, jak kupując kilkuletnie auto instalacja gazowa w nim ceny praktycznie nie podbija, a jak będziesz chciał dołożyć na własną rękę to za nówkę kilka tysi   będziesz musiał wyłożyć :wink:

A sie tych aut uczepiliście :stuck_out_tongue:

Jak dostanę informacje z tych aplikacji (temperatury, dysk) + płyta główna, to bede wiedział już bardzo wiele - jak już pisałem, w celach analizacji skrobne tutaj małe podsumowanie i sprawdzimy, czy jeszcze o czyms nie zapomniałem i czy mam potrzebna wiedzę, żeby w miarę spokojnie zamówić pc z nadzieją, że podziała dłużej niż tydzień (tak btw., jak wszystko tak sprawne, to mogę też poprosić o jakąś krótką gwarancję rozruchową :D).

Oczywiście, poproszę o wyczyszczenie systemu, ale niech już zostanie, jaki jest. ;p

Niestety, z gościem sie nie dogadałem.

Udało mi się dogadać z innym sprzedawca… Mógłby mi ktoś powróżyć z tego SMARTa? :stuck_out_tongue:

http://zapodaj.net/29b2aa29fe83b.png.html

Podbijam, bo miałem rano dać odpowiedź, czy biorę. Proszę o odpowiedź. :slight_smile:

W dobrym stanie, temperatury też jak najbardziej w porządku.

Procesor: Intel Core i5 3350p 3.3 GHz

Płyta Główna: Gigabyte B75M-D2V

RAM: GOODRAM 8GB DDR3 1333 MHz

Grafa: Leadtek Winfast GTX560ti

Twardy: Seagate 500GB SATA3

Zasilacz: Antec VP-500

Obudowa: Zalman Z5

Za 1300. Warto?