Kupowanie z Chin - podatki

Witam! Chcę kupić trochę sprzętu modelarskiego w tym sklepie: www.hobbyking.com Z tego co wyczytałem mają siedzibę w Honk-Kongu i pewnie stamtąd przyszłaby paczka. I tu jest pewien problem. Czy nasze ukochane państwo będzie chciało jakieś cło czy inne podatki? A jeżeli tak to w jaki sposób je zapłacić? Orientuje się ktoś w tym? Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Jeżeli trzeba będzie zapłacić, to sami się upomną. Jeżeli nie, to nie płać.

Od razu zaznaczam, że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Na moje wyczucie, jeśli zamawiasz małą ilość na własny użytek, to pewnie nie będzie jakiś dodatkowych opłat. Jeśli ściągasz większą ilość na handel, to na 100% będziesz musiał zapłacić. Najlepiej napisz do jakiegoś urzędu celnego, bo wątpię, żebyś tutaj dostał w pełni profesjonalną odpowiedź. O tak oczywistych rzeczach jak podatek przy masowej sprzedaży na allegro.pl itp. kolega też musi pamiętać.

Widzę, że kolega raczej młody jest i nie za bardzo wie co pisze…

Nieznajomość prawa szkodzi i lepiej żebyś to zapamiętał. W razie kontroli dostaniesz odpowiednią karę i wtedy się nauczysz…

Taaa. Zadzwoń, a powiedzą, że musisz zapłacić. Kto szybko płaci, ten dwa razy płaci. Również radzę zasięgnąć rady. Najlepiej w skarbówce. Dowiesz się, gdzie zapłacić, oraz przede wszystkim ile.

fakt - zamawiajac towar z poza Unii, nalezy sie liczyc z clem i podatkiem VAT

dwa - jesli wartosc towaru (czasem przesylki - rozna interpretacja) nie przekracza 50$ i jest to ‘podarek’ - odpada clo,

trzy - jesli z Chin, to czesto cena nie zawiera VAT, czyli trzeba zaplacic samemu lub doplacic tam - powinno byc uwzgledniona na fakturze/rachunku - urzad skarbowy moze sie upomniec, choc nie koniecznie…

cztery - zamawiajac nalezy poprosic o dopisek gift - czesto pomaga na granicy 8)