Kurcząca się szybko partycja C

Mam partycję C o pojemności 60GB na której mam zainstalowany system operacyjny i pozostałe katalogi które tworzy system (Program Files, Program Files (x86), Users, Windows). Dane, muzykę i inne rzeczy trzymam na pozostałych partycjach. Mam zainstalowane tylko podstawowe programy, brak gier. Kiedyś pojemność partycji C wynosiła 30GB (50%) teraz bardzo szybko się kurczy! Jeszcze nie dawno zostało 10GB, potem 8GB a teraz tylko 5,5GB – wiem że to jeszcze sporo ale trend spadkowy jest niepokojący :frowning:

 

Co może być przyczyną ? Co ewentualnie zrobić, usunąć. I co to za ukryte pliki na C:

Przeanalizuj partycję za pomocą SpaceSniffer (kliknij na program prawym przyciskiem myszy i Uruchom jako administrator).

  1. Użyć CCLEANER-a .

  2. Skasować w całości zawartość folderu :  C:\WINDOWS\SOFTWAREDISTRIBUTION\DOWNLOAD (wyłączyć WINDOWS UPDATE - ZATRZYMAJ USŁUGĘ) .

  3. Użyć systemowego oczyszczania dysku (zaznaczyć wszystko) później wykonać restart .

  4. Użyć CHKDSK (bez odzyskiwania utraconych sektorów)  i restart .

  5. Zdefragmentować dysk . (wymagane 15% wolnego miejsca tj. 9GB !)

60GB max 80% tj 48GB później zaczynają się problemy z wydajnością i nie tylko .

Przed tym wszystkim radzę wyłączyć hibernację i zmniejszyć plik wymiany do zera a po wykonaniu w/w czynności przywrócić te 2 pliki . 

60GB (HDD) to mało jak na partycje systemową (wydajność) min .100GB !

Ja mam 25GB i stale trzymam 8 GB wolnego miejsca i nie mam problemów :stuck_out_tongue:

 

CO do tematu wyłącz hibernację:

wiersz poleceń jako admin i wpisz powercfg -h off

550/60=9,17% < 20% = PROBLEMY

800/25=32% >20%

Ale generalnie im mniejsza partycja (SSD , HDD) tym działanie systemu staje się wolniejsze .

Instaluję Windowsa wyłącznie na SSD (256GB ~450zł  , mSATA ~600zł) i tłumaczę każdemu , że instalacja WINDOWS 7 na HDD to “strata czasu” , ale jak się ktoś uprze lub nie stać go na SSD , to tworzę mu na HDD partycję systemową wiekości 100-120GB .

Sprawdź jeszcze czy kopia zapasowa automatyczna nie jest czasem włączona .

Możesz też usunąć punkty przywracania systemu (oprócz ostatniego) .