Kurs Lua, jak zacząć, jak zainstalować, jakie IDE wybrać?

Witam, potrzebny mi jest dobry polski kurs Lua za darmo, taki który by mi objaśnił mi jej podstawy.

a po za tym jak zainstalować Lue i polecicie mi jakieś IDE do niej.

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym górnym rogu Swojego posta. Dobrze zatytułowany temat daje szansę na szybszą pomoc. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Na Windows najlepiej zainstalować ten pakiet - https://code.google.com/p/luaforwindows/ . Zawiera on interpreter Lua 5.1.4 oraz wiele bibliotek. Na Linuksie Lua na pewno będzie dostępna w repozytoriach. Oprócz samego interpretera warto zainstalować przynajmniej dwie biblioteki: luafilesystem i luasocket. Praktycznie każdy edytor dla programisty wspiera Lua. Polecam Geany. Jeśli chodzi o kurs, to nie spotkałem się z dobrym w języku polskim.

Nie wiem w jakim celu chcesz się uczyć Lua, ale na tym języku opartych jest kilka przyjemnych projektów, szczególnie do tworzenia prostych gier. Polecam EGSL. Znacznie przyjemniejszy do nauki programowania niż czysty Lua.

Dziękuje :wink: