KV8-X z dyskami SATA i ATA

Witam

Proszę o pomoć w poprawnym podłączeniu dysków na płycie głownej ASUS KV8-X

Aktualnie posiadam dyski:

1.Barracuda 7200.7 160GB SATA - na nim mam postawiony system win 7 (3 partycje, na jednej jest system) - planuje zrobić jedną partycję systemową + drugą na dane

3.SAMSUNG SP0411N 40GB - tylko dane (jedna partycja)

Próbowałem konfiguracji:

1+3(zworka na slave)

i w takim połączeniu nie chce ruszyć :frowning:

Chciałbym chociaż jeden podłączyć aby przenieść dane z 2 i 3 na 1 i ewentualnie zostawić sobie w zapasie jakby czasem zabrakło miejsca.

 

No nie dziwne że nie rusza, bo jeśli podłączasz jeden dysk ATA to musisz ustawić zworkę na MASTER. Jeśli podłączasz dwa (jedną taśmą) to jeden dysk MASTER, drugi dysk SLAVE. Jeśli każdy dysk osobną taśmą - wszystkie muszą być na MASTER.

 

Podłączając kilka dysków musisz upewnić się, że w BIOSIE w sekcji hard disk priority dysk sata z systemem win7 jest na pozycji pierwszej.

A startuje Ci system tylko z podłączonym jednym dyskiem (1)? Dwóm pozostałym tymczasowo odłącz przewody!

Jeśli je potem podłączysz na oddzielnych taśmach IDE (na ich czarnych wtykach), to oba dyski powinny mieć zworki na Master.

PS. Tak nawiasem, to na tej płycie głównej (2004 r.) Windows 7 zbyt sprawnie raczej nie będzie działał.

ustawiłem zworki, ale zuważyłem że jak wszystkie trzy dyski są podłączone pod jeden rozdzielony kabel do zasilania to ostatni wydaje dziene dżwięki.

Co się okazało jak zostawiłem jeden dysk na podłączonym napięciu ostatniej kostki to nie działał.

Podpiąłem ostatni dysk (SATA) pod inny kabel z napięciem (odpiołem chwilowo napęd DVD) i… wszystkie dyski nagle ruszuły :slight_smile:

Co mnie teraz boli to problem z połączeniem partycji na dysku SATA. Chciałem połączyć partycje G i H ale nie mogę bo… właśnie dlaczego nie mogę? Na partycji F jest system (jak działa tylko SATA to F jest jako C)

 

post-279831-0-94385800-1434306446_thumb.

Nie możesz, bo fizycznie pomiędzy nimi znajduje się partycja F. Musisz usunąć partycję G, partycję F przesunąć na sam początek dysku i potem dopiero zwiększyć rozmiar partycji H.