KVM w formie czystego hiperwizora bare-metal

Do tej pory korzystałem z hiperwizora KVM tylko i wyłącznie z poziomu konkretnej dystrybucji i jej GUI, a chciałbym osiągnąć coś, co w świecie wirtualizacji Microsoftu realizuje darmowy produkt Hyper-V Server, czyli sam czysty hiperwizor bez zbędnych funkcji systemowych. Czy w przypadku KVM istnieje coś takiego, co mógłbym zainstalować bezpośrednio jako podstawę pod maszyny wirtualne?

Co za problem postawić Linuksa z minimum pakietów?

Problem żaden. Chciałem tylko podpytać, czy nie istnieje jakiś gotowy produkt tego typu, w ramach którego zawarto wyłącznie kernel z KVM i narzędzie do zarządzania.

Pewnie masz na myśli Xen. “Zen” jest konkurencyjną w Linuksie technologią, względem KVN, wirtualizacji. O obu nie mam zbyt dużej wiedzy.

Xen to jednak co innego już trochę. Ogólnie jak jakiś czas temu widziałem porównanie KVM i Xen, to to pierwsze było nieco wydajniejsze. Jak jest obecnie to nie wiem.

Dobrze. W takim razie po prostu skorzystam z CentOS-a, bo RPM-y są mi najbliższe.

Przecież Hyper-V Server stoi na Windows Server tyle, że w wersji Core…

CentOS będzie chyba najlepszym pomysłem, bo KVM to wynalazek RedHat, więc najlepiej to hostować na ich ekosystemie. Tak przynajmniej czytałem, nie stawiałem serwera na KVM nigdy.