Łącze światłowodowe a kabel telefoniczny

hej,

 

mam takie oto głupie pytanie - z góry uprzedzam, że zupełnie się nie znam na technologiach typu światłowód itp. Obecnie korzystam z neostrady w domu jednorodzinnym. Do tego domu, kabel telefoniczny pociągnięty był jeszcze przez dewelopera. Także w domu podpiąłem kabel do gniazdka tel. i internet zaczął śmigać. Od maja 2017 orange oferować będzie w mojej okolicy światłowód. Tylko problem jest jeden - chciałbym jeśli to możliwe uniknąć wszelkiego rodzaju przewiertów przez elewację itp. 

 

Konsultant z orange powiedział coś takiego: Proszę się nie martwić, zrobimy tak że podepniemy JAKOŚ światłowód do kabla telefonicznego i będzie dobrze.

 

Jak dla mnie - laika, nie brzmiało to przekonywująco :slight_smile: czy wg Was jest to w ogóle możliwe? Pytałem kilku znajomych, którzy są zdecydowanie bardziej lotni ode mnie w tejże dziedzinie i wszyscy powiedzieli, że raczej nie ma opcji by łącze światłowodowe doprowadzić do domu po takim kablu jak kabel telefoniczny.

 

No i tu pytanie do Was - to da się czy nie? 

 

dzięki!

Światłowód jest doprowadzany do skrzynki , w skrzynce dzieje się magia, i światło zamieniane jest na impulsy elektryczne, i te impulsy elektryczne kablem miedzianym, (na 99% tym co juz jest przyłączony do domu) powędrują wprost do twojego gniazdka telefonicznego w domu :) 

Skoro pan na infolinii powiedział, że jakoś to podłączą, to bym się nad tym zastanowił. To, że nie jest niemożliwe, nie znaczy że będzie dobre.

Tradycyjny DSL na tym nie zadziała i będziesz miał tylko 4 żyły do wykorzystania, więc na lata zostaniesz co najwyżej w technologii fast ethernet.

Każdy chce uniknąć wiercenia, ale nie warto tego unikać za wszelką cenę, zwłaszcza że można zrobić małą ledwo widoczną dziurkę i nie trzeba rozwalać do tego pół ściany. Przewiert zawsze można zrobić w ramie okna.