Łączenie CrossFire

Chciałbym się dowiedzieć jak mniej więcej coś takiego się robi. Czy wystarczy wpiąć dodatkową kartę do płyty głównej obsługującej technologię CF i wydajność grafiki w komputerze od razu jest lepsza czy trzeba zainstlować jakieś dodatkowe oprogramowanie i “włączyć” ten CrossFire albo gdzie indziej włączyć, np w BIOSIe?

Wkładasz 2 karty w sloty PCI-E

Łączysz je mostkiem CF.

Do jednej z nich podpinasz monitor.

W oprogramowaniu włączasz crossfire (zaptaszkowujesz)

Ale żeby wydajność podskoczyła gra musi obsługiwać croosfire. W Windowsie działa zawsze tylko 1 karta graficzna, druga pozostaje w uśpieniu.

Jeśli gra którą uruchamiasz obsługuje croosfire wtedy wydajność powinna podskoczyć o min 20% jeśli gra nie obsługuje crossfire wydajność spadnie lub pozostanie na poziomie pracy jednej karty.

Jeśli nie mam tego oprogramowania gdzie się zaznacza CF tylko zainstalowane same sterowniki do kart, wtedy CrossFire będzie działać?

A skoro w Windowsie działa tylko jedna karta, to oznacza że jeśli uruchomię jakiś program graficzny np. Autodesk 3ds Max to też będzie używał tylko jednej karty?

CF jest zawsze domyślnie włączony.

CF działa domyślnie w każdej aplikacji directx.

i jeszcze jedno pytanie, do której karty należy podłączyć monitor? czy jest to obojętne?

pytam bo jak podłączyłem do jednej z nich to na ekranie monitora nic się nie pojawiało, dopiero potem jak windows się załadował to było widać parę elementów, reszta czarny erkan w dodatku te pare elementów bylo niewyraźne (po prostu cały obraz na monitorze był nienormalny), natomiast jak podłączyłem do drugiej karty to wszystko jest ok.

Obojętnie.

Wystarczy ustawić poprawną rozdzielczość do monitora w panelu CCC.

ale czy to co napisałem we wcześniejszym poście jest “normalne” czy raczej nie?

bo po podłączeniu do tej drugiej karty na ekranie mniej więcej widać coś takiego:

spma0007.jpg

to nie jest moje zdjęcie ale u mnie wygląda to bardzo podobnie.

Dodane 20.12.2009 (N) 18:29

przed chwilą podłączyłem oba monitory równocześnie:

  • pierwszy duży monitor z wysoką rozdzielczością do pierwszej karty

  • drugi mały monitor z niską rozdzielczością do drugiej karty

Na pierwszym monitorze obraz był czysty, natomiast na drugim monitorze pojawiały się takie nieczyste czarne prostokąty.

Ale już to znacznie lepiej wyglądało niż jak podłączyłem sam ten duży (pierwszy) monitor do drugiej karty, bo wtedy prawie cały ekran był czarny (jak wyżej na zdjęciu)

Dodane 20.12.2009 (N) 22:07

no to mnie jeszcze jedna rzecz zdziwiła xP

skoro jest włączone domyślnie to dlaczego jak uruchomiłem program TechPowerUp GPU-Z to w polu ATI CrossFire jest wpisane Disabled?