Łączenie dwóch plików *.jpg

Poszukuję jakiegoś nieskomplikowanego programu (najlepiej darmowego) do połączenia dwóch plików:

w formacie *.jpg i jeśli to możliwe to również *.bmp

Mój skaner skanuje maksymalny rozmiar A4. Mam trochę dokumentów, schematów, obrazów itp w wielkości A3. Skanuję każdy dokument po połowie, czyli 2 x format A4. Chciałbym je połączyć na komputerze w jeden plik.

Proszę mi nie doradzać Photoshopa albo Corela czy innych programów komercyjnych i drogich, bo wiem, że da się to w nich zrobić, ale proszę o jakiś tani albo najlepiej darmowy odpowiednik. Nie potrzeba mi kombajnów graficznych do tej jednej czynności.

Z góry dziękuję i pozdrawiam :slight_smile:

Spróbuj darmoweo GIMP-a:

:arrow: http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=12&id=655

podaję równiez link do biblioteki GIMP (do poprawnego działania programu):

:arrow: http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=656&t=40

Możesz spróbować IrfanView, który znajduje się na vortalu, klikasz tylko kolejno Obraz >> Utwórz obraz panoramiczny i klikając na Dodaj obrazki… dodajesz kolejne obrazki, które chcesz scalić.

Rozumiem, że chcesz np. dwa zdjęcia które są w osobnych plikach żeby były w jednym. Jeżeli tak to myślę, że darnowy GIMP powinien wystarczyć. Ja w photoshopie zrobiłbym to w ten sposób więc w GIMPie pewnie jest tak samo albo podobnie: :slight_smile: (piszę na przykładzie dwóch zdjęć).

  1. Otwierasz jedno zdjęcie.

  2. Otwierasz drugie zdjęcie.

  3. Otwierasz nowy dokument. Najlepiej żeby miał wymiary takie żeby te dwa zdjęcia się zmieściły.

  4. Przechodzisz na pierwsze zdjęcie i zaznacasz je całe i kopiujesz.

  5. Przechodzisz na nowy dokument i wklejasz skopiowane wcześniej zdjęcie. Tylko je dorze “wpozycjonuj” (tam gdzie chcesz żeby było).

Z drugim zdjęciem tak jak z pierwszym robisz (kopiujesz i wklejasz)… :wink:

Dzięki bardzo za porady. Zaraz biorę się za testowanie tych programów. Znam je dość dobrze i powiem tak: do GIMP’a jakoś nie mogłem się przekonać, a co do IrfanView, to wybrałem jego alternatywę, czyli XnView. (ważne dla mnie, że jest wersja, która działa bez instalacji). Może ktoś wie, czy da się to bez jakiś problemów zrobić w XnView? Jeśli się nie da, to spróbuję zrobić tak jak pisał wiesio52 i skorzystam z IrfanView.

Dzięki wszystkim za pomoc, a gdy będę miał więcej czasu to popróbuję jeszcze GIMP’a i może się do niego wreszcie przekonam :slight_smile: