Łączenie pamięci ram

Chciałem zwiększyć ilość ram ale moja płyta (MSI 870-C45) ma tylko 2 miejsca na nie. Nigdzie nie mogę znaleźć też pamięci “mojej” firmy z większych niż 2GB (KingMax). I pytanko: czy mogę połączyć pamięć od 2 róźnych producentów (KingMax + GoodRam)? 1 2GB a 2 4GB. Czy mój PC będzie miał z tym problem?

O ile się orientuje (a tu akurat prawie tyle co nic), to jeżeli połączysz (nie wiem czy się da), to zapewne nie będzie to dual-channel. Na twoim miejscu zastanawiałbym się, nad wymianą na jedną kość 4 GB. Polecam ci HyperX black od Kingstona, na Morele znajdziesz z dożywotnią gwarancją za 150 zł

Twoja płyta ma 4 gniazda na pamięć RAM: http://pl.msi.com/product/mb/870C45.html#hero-specification

Jest to stosunkowo nowoczesna płyta i jest duża szansa, że nie będzie żadnego problemu z pracą pamięci RAM różnych rozmiarów w trybie DUAL.

Użytkuje płytę na trochę wyższym modelu chipsetu (AMD 790GX / SB750) i 3GB pamięci RAM DDR2 w modułach 1GB + 1GB +512MB +512MB pięknie pracuje w trybie dual…

To, że użyjesz modułów różnych producentów i ewentualnie  różnej pojemności nie powinno sprawić żadnego problemu ani z ich współpracą anie z pracą w trybie DUAL.

Porada w stylu “wiem, że nic nie wiem”

Wiem :/, choć “tyle co nic” to lekko zaniżone. Co do specyfikacji może jednak ma rzeczywiście 2 gniazda “1. The specifications may differ from areas and we keep the right to change without notice. Please check the specific Specification with your local dealers.”

Zmiana specyfikacji jest możliwa ale nie w tak dużym  zakresie. Płyta z inną ilością gniazd miałby już inny symbol. Przejrzałem klika ofert sprzedaży tej płyty i wszędzie są pokazane 4 gniazda i tak samo jest w specyfikacji.

Zaglądałeś do obudowy aby to sprawdzić wzrokowo?

OMG

MSI 870-C45 - ma 4

MSI 870-C45 V2 - ma 2

 

Z tego co napisał Dewor:

ma tylko 2 miejsca na nie… a potem 1 2GB a 2 4GB

 

Wynika, że to v2 przynajmniej dla mnie.

 

Może autor posta napisze ile ma dokładnie wszystkich gniazd i będzie wiadomo a nie gdybanie.

Też mi się tak wydaje, widziałem taką specyfikację, po wklepaniu w Google.

Niestety (dla mnie) mam MSI 870-C45 V2 mimo, że pudełko mam po zwykłej MSI 870-C45 (jest napisane, że są 4 miejsca DIMM. wygląda na to, że kupując dałem się zrobić w konia).

Wredotka z tym" ma tylko 2 miejsca na nie… a potem 1 2GB a 2 4GB" to był skrót myślowy. chodziło mi, żeby w 1 gnieździe umieścić 2GB ram a w 2 gnieździe 4GB.

Gdybym miał 4 wejścia na ram to nie było by tematu bo wystarczyło by dokupić 1-2 kości. A tak to nie wiedziałem czy można łączyć ramy róźnych producentów, bo słyszałem/czytałem gdzieś, że mogą ze sobą nie współpracować i mogą nawet osłabić PC (czy coś w tym stylu).

W takim wypadku dobrze by było abyś miał możliwość dogadania się w sklepie na test. Bo czasem tak bywa, że pamięci różnych producentów mogą powodować konflikt.

Teoretycznie 2+4 itp działa, ale już się kiedyś spotkałem, że goodram nie chciał działać z kngstonem. 

Cedar działa tak jak pisałeś, nie ma problemów przy łączeniu ram różnych firm. 2BG (KingMax) + 4GB (GoodRam). PC tylko nie wiedzieć czemu nie udostępnia pełnej mocy ram. Z 6GB wykoszystuje 3.25 ale znalazłem sposób jak to obejść.

 

PS. Nie wiedzieć czemu? Temat znany od wielu lat a Tobie nie chce się nawet poszukać tej informacji. Komputer (płyta główna i jej chipset) udostępnia całą pojemność tylko system nie umie jej użyć, bo jest w wersji 32 bit.

Wszelkie obejścia są protezą, które wcześniej lub później będą powodować niestabilność systemu i programów. Jedyna  prawidłowa reakcja w takim przypadku, to instalacja systemu 64bit.

 

PS.

  1. Nie “mocy” tylko np. “pojemności, rozmiaru”

  2. “wykoszystuje” - co to znaczy?

  3. “RAM” a nie “ram”

System 32-bitowy potrafi obsłużyć do 4GB pamięci ram.

***********

Widzi max 3.5GB nie 4GB.