Łączenie pamięci ram

(Grzegorz Jakubowicz) #1

Chciałem zwiększyć ilość ram ale moja płyta (MSI 870-C45) ma tylko 2 miejsca na nie. Nigdzie nie mogę znaleźć też pamięci "mojej" firmy z większych niż 2GB (KingMax). I pytanko: czy mogę połączyć pamięć od 2 róźnych producentów (KingMax + GoodRam)? 1 2GB a 2 4GB. Czy mój PC będzie miał z tym problem?

(ktoś tam) #2

O ile się orientuje (a tu akurat prawie tyle co nic), to jeżeli połączysz (nie wiem czy się da), to zapewne nie będzie to dual-channel. Na twoim miejscu zastanawiałbym się, nad wymianą na jedną kość 4 GB. Polecam ci HyperX black od Kingstona, na Morele znajdziesz z dożywotnią gwarancją za 150 zł

(Cedar) #3

Twoja płyta ma 4 gniazda na pamięć RAM: http://pl.msi.com/product/mb/870C45.html#hero-specification

Jest to stosunkowo nowoczesna płyta i jest duża szansa, że nie będzie żadnego problemu z pracą pamięci RAM różnych rozmiarów w trybie DUAL.

Użytkuje płytę na trochę wyższym modelu chipsetu (AMD 790GX / SB750) i 3GB pamięci RAM DDR2 w modułach 1GB + 1GB +512MB +512MB pięknie pracuje w trybie dual..

To, że użyjesz modułów różnych producentów i ewentualnie  różnej pojemności nie powinno sprawić żadnego problemu ani z ich współpracą anie z pracą w trybie DUAL.

Porada w stylu "wiem, że nic nie wiem"

(ktoś tam) #4

Wiem :/, choć "tyle co nic" to lekko zaniżone. Co do specyfikacji może jednak ma rzeczywiście 2 gniazda "1. The specifications may differ from areas and we keep the right to change without notice. Please check the specific Specification with your local dealers."

(Cedar) #5

Zmiana specyfikacji jest możliwa ale nie w tak dużym  zakresie. Płyta z inną ilością gniazd miałby już inny symbol. Przejrzałem klika ofert sprzedaży tej płyty i wszędzie są pokazane 4 gniazda i tak samo jest w specyfikacji.

Zaglądałeś do obudowy aby to sprawdzić wzrokowo?

(system) #6

OMG

MSI 870-C45 - ma 4

MSI 870-C45 V2 - ma 2

Z tego co napisał Dewor:

ma tylko 2 miejsca na nie.... a potem 1 2GB a 2 4GB

Wynika, że to v2 przynajmniej dla mnie.

Może autor posta napisze ile ma dokładnie wszystkich gniazd i będzie wiadomo a nie gdybanie.

(ktoś tam) #7

Też mi się tak wydaje, widziałem taką specyfikację, po wklepaniu w Google.

(Grzegorz Jakubowicz) #8

Niestety (dla mnie) mam MSI 870-C45 V2 mimo, że pudełko mam po zwykłej MSI 870-C45 (jest napisane, że są 4 miejsca DIMM. wygląda na to, że kupując dałem się zrobić w konia).

Wredotka z tym" ma tylko 2 miejsca na nie.... a potem 1 2GB a 2 4GB" to był skrót myślowy. chodziło mi, żeby w 1 gnieździe umieścić 2GB ram a w 2 gnieździe 4GB.

Gdybym miał 4 wejścia na ram to nie było by tematu bo wystarczyło by dokupić 1-2 kości. A tak to nie wiedziałem czy można łączyć ramy róźnych producentów, bo słyszałem/czytałem gdzieś, że mogą ze sobą nie współpracować i mogą nawet osłabić PC (czy coś w tym stylu).

(system) #9

W takim wypadku dobrze by było abyś miał możliwość dogadania się w sklepie na test. Bo czasem tak bywa, że pamięci różnych producentów mogą powodować konflikt.

Teoretycznie 2+4 itp działa, ale już się kiedyś spotkałem, że goodram nie chciał działać z kngstonem. 

(Grzegorz Jakubowicz) #10

Cedar działa tak jak pisałeś, nie ma problemów przy łączeniu ram różnych firm. 2BG (KingMax) + 4GB (GoodRam). PC tylko nie wiedzieć czemu nie udostępnia pełnej mocy ram. Z 6GB wykoszystuje 3.25 ale znalazłem sposób jak to obejść.

(Cedar) #11

PS. Nie wiedzieć czemu? Temat znany od wielu lat a Tobie nie chce się nawet poszukać tej informacji. Komputer (płyta główna i jej chipset) udostępnia całą pojemność tylko system nie umie jej użyć, bo jest w wersji 32 bit.

Wszelkie obejścia są protezą, które wcześniej lub później będą powodować niestabilność systemu i programów. Jedyna  prawidłowa reakcja w takim przypadku, to instalacja systemu 64bit.

PS.

1. Nie "mocy" tylko np. "pojemności, rozmiaru"

2. "wykoszystuje" - co to znaczy?

3. "RAM" a nie "ram"

(bart86) #12

System 32-bitowy potrafi obsłużyć do 4GB pamięci ram.

(CrisPL) #13

Widzi max 3.5GB nie 4GB.