Łączenie partycji i format, efekt - XP nie działa

Witam

Mam następujący problem:

Chciałem sformatować partycję C i wgrać od nowa XP. Próbowałem dokonać formatowania dysku C z “Mój komputer” ale pojawiał się komunikat że tego dysku nie da się sformatować (może dlatego ze zawiera pliki systemowe). Wszedłem więc do “Zarządzanie komputerem” i tam zauważyłem ze obok partycji C mam jeszcze partycję (zapewne tą) pod linuksa (abstrahując od tego ze były tam jeszcze inne partycje ale to już były logiczne). Jako że z linuksa w ogóle nie korzystam a 5GB b sie przydało na C, postanowiłem połączyć obie partycje w jedną C i dopiero dać format. Problem w tym ze jestem laikiem w tych sprawach. Działałem jak ślepy koń pod górę i udało mi się jedynie dać ‘usuń’ na tą partycję z linuksem a potem utworzyć NOWY i teraz dawna partycja z linuksem nazywa się NOWY ale oczywiście połączyć jej się jej z C nie dało. Zmęczony tym kombinowaniem w końcu wyłączyłem kompa a rano po włączeniu pojawia się komunikat:

GRUB version 0.93 (640k lower/261056k upper memory)

Minimal BASH-line editing is supported. For the first word. TAB lists posible comand compilation. Anywhere else TAB lists the ppossibble completions of a device/filename.

grub>

(po naciśnięciu czegokolwiek)

grub>

Possibble commands are: backgroung bloklist boot cat chainloader clear cmp debug itd…

Dodam tyko że do tej pory po włączeniu kompa miałem wybór:

LINUX

DOS (po wybrani opcji DOS włączał mi się windows)

Wiem ze namieszałem.

Chcę teraz jak najkrótszym sposobem połączyć te partycje, o których mówiłem, sformatować je i wgrać ponownie XP a ostatecznie przynajmniej włączyć ponownie XP i dalej bujać sie z tym jak dokonać format C z poziomu windows. Co jak mam teraz zrobić? Przypomnę ze jestem raczej laikiem i na komendach dosowych się nie znam.

Jeżeli posiadasz płytę instalacyjną od Windowsa XP to podczas instalacji instalator zapyta się na której partycji chcesz zainstalować system jednocześnie w którymś momencie wykaże że masz już system - ale należy wtedy nacisnąć Esc i kontynuować. Jeżeli partycję zostaną wyświetlone to po prostu wcześniej je usuń - te które chcesz i ponownie utwórz w instalatorze. Pamiętaj tylko że jeżeli masz jakieś ważne dane na dysku to wcześniej je gdzieś zabezpiecz.

Ściągnij i wypal na płycie ten program.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … rted+0.3.8

Odpal komputer z bootowaniem cd. Z poziomu gparted możesz usunąć partycje, podzielić dysk według własnego uznania i sformatować je na ntfs. Później możesz zainstalować Windows na czysto. Sposób ten spowoduje usunięcie wszystkich danych z partycji/dysku w zależności jaką decyzję podejmiesz.

Formatowanie dysku, na którym uruchomiony jest system to jak podcinanie gałęzi, na której się siedzi. Uruchom komputer z płyty instalacyjnej i tam możesz usuwać, zakładać partycje i formatować je.

Dzięki Wam wszystkim za uwagi! Na pewno skorzystam z waszej pomocy.

Mam jeszcze drobne pytanie. Zauważyłem ze mam 4 partycje logiczne z czego 2 są widzialne w “Mój komputer” jako dyski D i E, pozostałe dwie mają niewielką pojemność ok 2GB i 500MB i widać je tylko w Zarządzanie komputerem. Czy w instalatorze XP będę mógł je połączyć np. w jeden dysk D. I czy jest to rozsądne bo nie wiem do czego one służą, może sa tam potrzebne. Ale mam dysk 40GB i każdy GB się przyda.

Przypuszczam że są to partycje linuksowe więc będziesz mógł je połączyć. Chyba że masz laptopa i mogą to partycje do odtwarzania systemu.

nie, to nie laptop, to jest stacjonarny

W takim razie możesz spokojnie usuwać te pozostałe partycje i tworzyć z niej drugą jako dysk D.