Łączenie partycji z partycją systemową w jedną partycję

Chciałbym zapytać czy da się mając na dysku zainstalowaną Viste Ultimate 64 bit, dysk podzielony na dwie partycje (na jednej jest system), usunąć partycję na której nie ma systemu i dołaczyć ją do głównej partycji (systemowej).

Pytam dlatego, gdyż dzisiaj z przerażeniem zobaczyłem (dzień po zainstalowaniu Visty Ultimate 64 bit), że katalog Windows zajmuje aż 50 GB. Aż mnie w krzesło zamurowało - co jest grane. Po jednym już dniu ma zapełnione nieco ponad 10% dysku 500 GB. Coś jest nie tak. A muszę mieć jeszcze miejsce na programy. Prawdopodobnie dokupię osobny dysk do trzymania danych (aby nie były na partycji systemowej).

Tak, np. za pomocą GParted

Mała instrukcja obsługi (nie sugeruj się tytułem) :arrow: klik

Ale radzę popracować nad Vistą (nie powinna zajmować tyle miejsca). Sam nie mam tego systemu ale może ktoś będzie miał pomysł na jej optymalizację - (oczyszczenie katalogów Temp, ewentualnie niepotrzebnych punktów przywracania, etc…).

Może załapałeś “zwierzątka” w kompie?

:o 50Gb, to stanowczo za dożo. Moja Vista ze wszystkimi aktualizacjami zajmuje nieco ponad 10Gb. Posprawdzaj poszczególne katalogi\pliki w folderze Windows i daj znać które ważą nieprzyzwoicie dużo.

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Więc tak:

System32 - 2 GB

SysWOW64 - 984 MB

Temp - 11 MB

Winsxs - 4,73 GB

Co ciekawe, przeglądając katalog Windows kliknąłem w puste miejsce wyświetliły mi się właściwości tego katalogu i okazało się, że ma on 10 GB. Jednak z poziomu dysku C nagle sytuacja wygląda podobnie i system (poprzez właściwości) pokazuje mi, że katalog Windows zajmuje 10 GB. Ale w oknie Komputer widzę mój dysk, że ma ponad 54 GB zajętego miejsca. Sprawdziłem, wszystko co obecnie zainstalowałem zajmuje co najwyżej 25 GB (liczyłem na kalkulatorze). Coś jest zatem nie tak.

inaczej, gdyż okazuje się, że katalog Windows zawiera

Sprawdziłbym ukryte pliki i katalogi, ale nie wiem, jak je wyświetlić.

Jeśli chcesz odzyskać utracone miejsce na dysku poprzez rozepchanie Visty,użyj Defragmentatora O&O i z pięciu możliwości defragmentacji wybierz przynajmniej trzecią -zaznacz opcję “COMPLETE/name”,a zobaczysz znacznie więcej wolnego miejsca,spróbuj co z tego wyjdzie.Po przetestowaniu innych defragmentatorów żaden inny nie odzyskał tyle miejsca.

Organizuj/Opcje folderów i wyszukiwania/Widok trzeba odznaczyć Ukryj chronione pliki …

Wyłącz hibernację ,przenieś plik wymiany ,usuń część punktów przywracania systemu.