Łączenie switcha i routera

Witam,

 

mam pytanie, pewnie banalne ale nie moge tego jakoś pojąć. Mam router, z którego interfejs G0/0 łączy się z interfejsem G0/1 switcha. Załóżmy, że interfejs routera ma adres 192.168.1.1 a switcha 192.168.1.2. Maska 24.

Jak wygląda konfiguracja po stronie switcha (CISCO). na pewno daję ip default-gateway, ale czy musze stawiać vlana?

Tak, musisz mieć VLAN. Nie musisz go tworzyć, bo na switchach Cisco VLAN1 jest domyślnym VLANem dla wszystkich portów. Zresztą wystarczy to sprawdzić poleceniem.

show vlan brief

Gdybyś miał na przełączniku więcej VLANów, wtedy albo na routerze każdy interfejs przypinasz do każdego VLANu, albo żeby zmniejszyć ilość kabli, tworzysz połączenie trunkingowe, a na routerze włączasz enkapsulację 802.1q i wszystko leci po jednym kablu.

jeszcze jedno pytanko…zrobilem sobie vlany na switchu, w ktorych mam po pare kompow. Ale nie wiem czemu pinguje tylko kompy w tym samym vlanie, a nie kompy w innych vlanach. Switch tez nie pinguje mi nic.

 

Czy jest to dobrze , ze one sie nie widza?? W sumie to Vlany tworza z jednej domeny broadcastowej wiele. U mnie mam 5 Vlanow to mam 5 domen broadcastowych. To jednak chyba dobrze mam?? 

VLANy separują sieć, tj. tworzą osobne sieci, a także domeny rozgłoszeniowe. Jak chcesz mieć dostęp do innych VLANów, to poczytaj sobie o inter vlan routing, tj. routing między VLANami, o czym pisałem zresztą w pierwszym poście.