Ładowanie akumulatora 6V 1,3Ah

Dzień dobry,
mam takie pytanie. Czym to ładować? Ciężko znaleźć ładowarkę o małym natężeniu. Są ładowarki w okolicy 1A, ale sądzę, że to za dużo dla tego akumulatora. Prostownikiem też ciężko, bo też poda za duży prąd przy minimalnym ustawieniu ładowania.
Czy mogę użyć zasilacza stabilizowanego Zasilacz stabilizowany 6V 150mA 0.15A do zabawek - Sklep internetowy AGD i RTV - Allegro.pl ? Da radę tym podładować taki akumulatorek?

Tak, ale 10godzin będziesz ładować.

Zasilacz stabilizowany 6V powinien dawać napięcie 6 V
akumulator zaś wytwarza napięcie przeciwne. Prąd ładowania, a więc i ładunek przekazywany do akumulatora wynika z różnicy pomiędzy tymi napięciami i oporu, jaki stawiany jest podczas ładowania.

Dopóki akumulator jest bardzo rozładowany, to jego SEM jest wyraźnie niższa i prąd ładowania jest większy. Jednak nieco podładowany zaczyna wytwarzać SEM niewiele odbiegającą od nominalnej (to dlatego baterie testuje się, mierząc prąd rozładowania, a nie napięcie pomiędzy biegunami).

Jak z tego wynika, różnica napięć wymuszająca prąd ładowania akumulatora 6V stanie się bliska zeru i ładowanie praktycznie ustanie. Akumulator zostanie podładowany tylko do pewnego poziomu, dużo poniżej jego nominalnej pojemności.

czyli mówiąc potocznym językiem, powinienem użyć ładowarki/zasilacza powiedzmy 7V i ~200mA, tak?
Nie zależy mi, aby akumulator był w pełni naładowany. Mam kilka akumulatorów, które mi czasem długo leżą nieużywane, i zależy mi na tym, aby nie były rozładowane. To są akumulatory żelowe lub agm, ale nie chcę ich mieć rozładowanych, gdyż chyba to nie wpływa dobrze na ich stan…

A co to są za akumulatorki, że tak bardzo są wrażliwe na prąd ładowania? Jeżeli są tak delikatne, to może poszukać oryginalnej ładowarki?

To są zwykłe akumulatorki pokroju Akumulator AGM ULTRACELL UL 6V 1.3AH 10815071413 - Allegro.pl
Ja mogę je ładować prądem w okolicy 1A, ale ponoć powinno się wszystko ładować ~10% wartością pojemności. Poza tym na każdym akumulatorku mam napisane ‘Initial Current less than 0,39A’. Nie wiem dokładnie, co to jest ten initial current, ale tłumaczę to sobie tak, żeby nie ładować prądem większym niż 0,39A…

Myślę, że na początek, warto zapoznać się z poniższym materiałem

Ładowarki modelarskie mają regulowane natężenie :slight_smile: Sam korzystam z Imaxa B6 mini. Przy okazji ładuję nim całą resztę :smiley: jak akumulator samochodowy, akumulator do wkrętarki itd.

Przetwornicą DC-DC z regulacją prądu.
Za grosze można znaleźć na alledrogo lub u chińczyka.

Szukaj na Allegro pod hasłem: „ładowarka do akumulatorów żelowych 6V”.

O najmniejszym prądzie znalazłem w okolicy ~700mA. To chyba sporo za dużo na akumulator 1,3Ah…

Tutaj masz twój akumulator i ładowarkę do niego.
Więc oryginalnie dają 700 mA, czyli taka jest dobra.
https://sklep.biaks.pl/pl/akumulator-6v-z-ladowarka/706-akumulator-zelowy-agm-6v-12ah-13ah-ladowarka-pojazdow.html
Masz w tym sklepie dedykowane również z „krokodylkami” oraz z większym prądem maksymalnym do 2 A (tak zwane szybkie), gdzie wymieniają, że współpracują również z akumulatorkami 6V 1.3 Ah…więc, według nich może być również taka.
https://sklep.biaks.pl/pl/ladowarki-6-v/698-szybka-ladowarka-6v-2a-multi-led-5907751112271.html