Ładowanie laptopa poprzez przetwornice w aucie


(Borzuck) #1

Witam. Mam następujący problem. Jadąc na wakacje chciałem korzystać z laptopa ładując go z gniazdka zapalniczki poprzez przetwornicę. Niestety, nie udało się to, poniewaz przy połączeniu laptopa do zasilania nie ładował on się. Pokazywała się tylko informacja, ze laptop jest ładowany a sekunde po tym, ze znow jest na zasilaniu bateryjnym. Dlaczego laptop nie ładuje się poprzez przetwornice? Inne urządzenia chodza poprawnie. Liczę na pomoc, pozdrawiam.


(Krasnal666) #2

Jaka jest moc wyjściowa przetwornicy? Laptop potrzebuje ok 60-120W w czasie pracy. Może tylko da się na twojej ładować kiedy jest wyłączony? Niektóre zasilacze są wrażliwe na przebiegi (wykres) napięcia i prądu sinusoidalnego z przetwornicy i pod obciążeniem mogą nie działać.

Edit: w tanich przetwornicach moc ciągła jest zawyżona 30-40%, a sinusoida wygląda “kwadratowo” nie tylko przy większym obciążeniu. Urządzenia mniejszej mocy (ładowarka telefonu, zasilacz uniwersalny,żarówka itp) mogą wtedy działać, a laptop nie ładuje się.

Może warto zaopatrzyć się w urządzenie dedykowane na 12V np:

http://elektroshop.com.pl/pl/hama-zasil … rtner=1984

Jaką moc pobiera laptop powinno być napisane na tabliczce znamionowej pod spodem i na zasilaczu. Do tej mocy dodaj ok. 30% (sprawność zasilacza na poziomie 70%) i wyjdzie ile pobiera sprzęt.


(Borzuck) #3

http://fanbiedronki.pl/gazetka/narzedzi … ,do,drewna - to jest ta przetwornica

na spodzie laptopa znalazłem oznaczenie “+19V” , na zasilaczu INPUT: 100-240V~1,5A

Nie wiem czy to o to chodzi?

Owszem, ładowarki chodziły bez problemu, ponieważ ładowałem pare telefonów.


(Krasnal666) #4

Wychodzi na to, że moc przetwornicy jest za mała. Realne ok. 50-60W (moc maksymalna=2x nominalna), a zasilacz laptopa może pociągnąć nawet 150W przy rozruchu… Do laptopa sugerowałbym 200-250W do komfortowej pracy, ale może ktoś inny się wypowie. Biedronkowe produkty to niestety bardzo złe jakościowo wyroby elektroniczne. Sytuacja jest analogiczna jak w podawaniu muzycznej mocy maksymalnej z boomboxami z bazaru 3000W…

Spróbuj tak :

włącz przetwornicę

podłącz ładowarkę

podłącz laptopa pod ładowarkę

Jeśli tak nie da rady to nic z tą przetwornicą nie pomoże. Może tylko ładowanie kiedy jest wyłączony.


(Borzuck) #5

Sprawdzę przy najbliższej okazji, dziękuje za pomoc :slight_smile:


(Krasnal666) #6

No problemo