Ładowanie powerbanku - czy ładowarka z telefonu się nadaje?

Witam.

 

Kupiłem sobie ten oto powerbank: https://www.morele.net/powerbank-adata-pv150-10000mah-apv150-10000m-5v-cbk-760880/

W zestawie jest oczywiście tylko kabel USB. Mówiąc szczerze nie mam zielonego pojęcia o prądzie, napięciach, oznaczeniach i skrótach, ale wiem, że zawsze producenci sprzętu zalecają korzystanie z dedykowanych ładowarek. Tutaj niby też w instrukcji coś o jakiejś pisze, ale no nie wiem nawet gdzie ją kupić.

 

W domu mam ładowarkę Sony z oznaczeniami: INPUT: 100-240VAC ~ 300mA 50-60Hz, OUTPUT: 5.0VDC 850mA

W opisie powerbanku jest napięcie wyjściowe [V] 5 i maksymalny prąd wyjściowy [A] 2.1.

 

Tak jak mówiłem, nie znam się, ale dla laika to wygląda na zupełnie inne oznaczenia. Do tego powerbank ma 10000mAh, a na ładowarce jest 850mA. Nie wiem czy ten skrót to jedno i to samo. Bo co ładowarka albo urządzenie, to ma inaczej te symbole rozpisane.

 

Czy ta ładowarka się nadaje? Na co zwracać uwagę? I czy faktycznie nie można mieszać ładowarek od różnych modeli telefonów, albo z jednego laptopa do innego? Z góry dzięki za odpowiedź.

Hej,

 

Możesz taką ładowarką ładować powerbank - aczkolwiek trochę czasu to zajmie. Aczkolwiek jeśli chcesz porównywać parametry, to powinieneś wziąć parametry wyjścia ładowarki oraz wejścia powerbanku.

 

Nie, to nie to samo. mAh odnoszą się do pojemności akumulatora, zaś mA do natężenia prądu.

 

Generalnie im większe natężenie w ładowarce, powerbanku, tym szybciej - z reguły - naładuje się telefon.

 

Jeżeli mają podobne parametry i złącza - teraz przecież mikro UBS jest bardzo popularne - to dlaczego nie?

 

Tutaj jest już inaczej, bo raz, że są inne złącza, a dwa - różne napięcia dla konkretnych modeli. Tutaj trzeba się trzymać tego, co podaje producent.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mówisz, że w laptopach różne napięcia dla konkretnych modeli, no a w przypadków telefonów tak nie jest? Każdy przecież ma inny akumulator w środku, więc teoretycznie i ładowarka nie powinna być inna? Podepnę pod temat jeszcze jedno pytanie, bo właśnie reklamowałem swoją ładowarkę Sony, która miała INPUT: 100-240VAC ~ 150mA 50-60Hz i OUTPUT: 5.0VDC 850mA, a serwis (niby autoryzowany, ale współpracujący ze Sony, a nie bezpośrednio Sony) wymienił mi ją na zupełnie inny model, z parametrami INPUT: 100-240V ~ 200mA 50-60Hz i OUTPUT: 5V 1500mA. I te dosyć duże różnice w parametrach nie mają znaczenia? Wiem, że jak serwis wysłał, to powinienem nie mieć wątpliwości, ale teoretycznie tam też ktoś mógł coś pomylić.

Ogólnie tak nie jest. Masz gniazdo USB a ono zawsze ma 5 V i zawsze taka ładowarka jest odpowiednia do telefonu/urządzenia. Drugą sprawą jest wydajność prądowa ładowarki - dużego urządzenia dodatkowo z załączoną prądożerną aplikacją (np. uruchomiona nawigacja) słaba ładowarka o wydajności prądowej 500 mA po prostu nie naładuje lub będzie to trwało nawet wiele  godzin.
Niektóre telefony mają układ szybkiego ładowania, który “dogaduje” się z dedykowaną ładowarką, która w w taki przypadku podaje wyższe napięcie. Jednak takie ładowarki mogą też ładować “normalne” telefony.

Nie, po ładowarka nie ładuje nigdy bezpośrednio akumulatora a przez u lad ładowania w laptopie

 

 

Te różnice nie mają (negatywnego) znaczenia bo dostałeś ładowarkę o napięciu wyjściowym 5V (tak jak poprzednia) ale za to ta nowa ma większy prąd wyjściowy - 1500 mA (1,5 A) zamiast 850 mA (0,85 A) czyli teoretycznie nowa jest zdolna szybciej naładować podłączone urządzenie, pod warunkiem, że to urządzenie pobierze sobie większy prąd (niektóre prostsze/starsze) nie pobiorą więcej niż 500 mA.
Ważna jest aby napięcie wyjściowe ładowarki było zgodne z napięciem wejściowym urządzenia, prąd wyjściowy ładowarki może być wielokrotnie większy (to urządzenia decyduje jaki prąd dla siebie pobiera). Gdybyś miał zasilacz o napięciu wyjściowym 5 V i maksymalnym prądzie np. 100 A tak samo możesz nim naładować malutki telefonik z ładowaniem przez USB i taki telefon nie zostanie naładowany w 5 sekund ale będzie się ładował tak samo długo jak z ładowarki np. 5V, 1 A

 

Prąd wejściowy (input) nowej ładowarki jest dlatego większy, bo skoro może oddać większy prąd to i musi pobrać większy prąd z sieci energetycznej

 

Na Twoim miejscu tylko bym się cieszył, bo:

  • ewentualna możliwość, że urządzenia będzie się ładowało trochę szybciej

  • nowa ładowarka będzie pracowała z większym zapasem mocy co może spowodować jej większą trwałość.

ja ładuję swoją od telefonu powerbanka ale lepiej jest dobrac odpowiednią do powerbanka najlepiej w jakiś salonie komputerowym.